Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı için Türki’nin en büyük su altı etkinliği düzenlenecek. Yarın ve 22 Ekim Pazar günü 134 ayrı noktada aralarında 120 metreye dalan ilk kadın Yasemin Dalkılıç’ın da bulunduğu binden fazla dalgıç su altına inerek Cumhuriyet ve Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk için yüzecek.

Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı için yarın ve 22 Ekim Pazar günü Türkiye’nin en büyük su altı etkinliği düzenleyecek. Bitlis’teki Nemrut Gölü’nden Kaş sularına kadar uzayan dalışa Azerbaycan, Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden de dalgıçlar ve Amerika’da yaşayan serbest dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç da katılacak.

Dalışın merkez üssü Dolmabahçe Sarayı olacak. Topluluk, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında 100 ayrı noktada yapılması planlanan dalış hedefini aşarak 134 ayrı yerde gerçekleştirecek.

GÖKHAN KARAKAŞ: DALIŞIN MERKEZİ ATA’MIZIN GÖZLERİNİ YUMDUĞU DOLMABAHÇE OLACAK

Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu Başkan Yardımcısı Gökhan Karakaş, “Büyük zorluklarla kurulan şanlı Cumhuriyetimizin temel kazanımlarını korumak ve ulusal birliğimizi devam ettirmek için derinlere ineceğiz. Türkiye’de şimdiye kadar gerçekleşmeyen bu dalışın merkezi Atamızın gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’nın önü olacak” dedi.

YASEMİN DALKILIÇ DA ETKİNLİĞE FLORİDA'DAN KATILACAK

120 metreye dalan ilk kadın Yasemin Dalkılıç da dalışa katılacak. Bitlis-Tatvan’da 2 bin 650 metre yükseklikte bulunan Nemrut Krater Gölü’nde dalacaklarını söyleyen Dalış Eğitmeni Kadir Ekinci, “Cumhuriyet’e gönül veren dalgıçlar, Mavi Vatan kavramının heyecanını cennet vatanımızın her mavisinde yaşatacak” dedi.

Fethiye’de dalacaklarını söyleyen Dalış Eğitmeni Savaş Yapman ise “Cumhuriyet coşkusu en güzel denizde ve derinde kutlanacak” dedi.

Dalışa Türkiye’nin ilk serbest dalış rekortmen kadını Yasemin Dalkılıç Florida’dan katılacak. Su altı belgesel yapımcısı Savaş Karakaş, Fethiye derinliklerinden Cumhuriyet Dalışı’na destek verecek. Etkinliğe ayrıca rap müziğin genç ve üretken sesi Erhan Tozkoparan (Yankee) ile Türk pop ve Latin müziği şarkıcısı Ege’nin, 100. yıla özel hazırladıkları marş ve şarkıları ilk kez yayınlanacak.

MERKEZ DALIŞ PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

Artvin’den Hatay’a kadar 134 farklı noktada Cumhuriyet Dalışı gerçekleşecek dalış 22 Ekim Cumartesi günü saat 11.00’de düzenlenecek. Merkez dalış ise İstanbul Dolmabahçe Sarayı önünde 22 Ekim Pazar günü saat 11.00’de yapılacak.

Bursa’da pazar fiyatları ne durumda? Aralık'ta artış bekleniyor Bursa’da pazar fiyatları ne durumda? Aralık'ta artış bekleniyor