İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında, Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonrası bölgede yapılan çalışmalar ve depremle ilgili alınacak önlemleri değerlendirdi. Bakan Soylu, "3 Hollanda büyüklüğünde bir alanı etkileyen bir depremden bahsediyoruz. Türkiye çok uzun zamandır bu hazırlıkları yapmamış olsaydı çok büyük bir kaos ile karşı karşıya kalırdı." ifadelerini kullandı. Bakan Soylu ayrıca depremlerde can kaybının 43 bin 556'ya yükseldiğini açıkladı.

Bakan Soylu'nun açıklamalarından satır başları:

İMAMOĞLU: RİSKLİ, TEHLİKELİ YATIRIMLARA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ. KANAL İSTANBUL GİBİ... İMAMOĞLU: RİSKLİ, TEHLİKELİ YATIRIMLARA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ. KANAL İSTANBUL GİBİ...
  • Son yıllarda birçok afetle karşı karşıya kaldık. Sabah 04.19 veya 04.20'ydi, AFAD Başkanı aradı ve Kahramanmaraş Osmaniye hattında bir deprem olduğunu söyledi. Ben alanın bu kadar yaygın olabileceğini düşünmedim. Sonra da Cumhurbaşkanımızı aradım, bilgi verdim.

"HATAY TERS DÖNMÜŞ"

  • Genel tabloyu alınca epey bir yaygın hale dönüyor. Hemen ilgili arkadaşların AFAD'da toplanması gerektiğini söyledim. Fuat Bey aradı, diğer bakan arkadaşlarımızla hep birlikte AFAD'a geçtik. Hattı görünce ilk bilgilerden sonra yaptığımız ilk iş '4. seviye' uluslararası seviyeyi çıkarttık. Bakan arkadaşlarımızla il dağılımı yaptık ve meseleye müdahale etme hususunda hepimiz yola çıktık. Kahramanmaraş'a inmeye çalıştık kapalıydı sonra Gaziantep'e indik ve oradan dağıldık. İnsanlarımız hayatını kaybettiler bir taraftan medeniyetimizin en önemli sütunları devrildi ve yerle yeksan oldu. Deprem olarak değerlendirmek örtüşmüyor benim zihnimde. Hatay ters dönmüş. Özellikle Hatay'ın içerisinde gezerken binaların birbirine girdiğini, depremi yaşayanlar da öyle anlatıyorlar. 

"SAVAŞ TABLOSUNDAN ÇOK DAHA FARKLI BİR TABLO"

  • Çok ciddi bir tahribat yaptığını ve o duygu farklı bir şey. Memleketiniz, ülkeniz. Savaş tablosundan çok daha farklı bir tabloyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Yani uykusuz, bir kişiye daha ulaşmanın, büyük bir mücadele yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.

    Bizim neslimiz bunu gördü, bundan sonraki nesiller görmesin. Burada bir devletin milletiyle bir bütünlük içinde olduğunu gördük. Depremin o günkü şartlarında yollar kapalı, havalimanları kapalı, telefonlar, elektrik, su hiçbir şey söz konusu değil. Arama kurtarmaya odaklandık. 26 bin enkaz ve yıkılmış bina ve bunun her birinde aynı anda arama kurtarma çalışması yapılması lazım.