CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli’de çiftçilerle sohbet etti. Bir tütüncünün sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, “Çiftçiyi toprağa küstürürseniz, vatana en büyük ihaneti yapmış olursunuz. Biz CHP olarak; tekellerin, tekel kuruluşlarının çalışanın, üretenin hakkını yemesine karşıyız…. Siz neyi yapmamızı istiyorsanız, CHP olarak biz onun tamamını yapacağız” dedi.

Haber: TAMER ARDA ERŞİN – Kamera: ÜNAL AYDIN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli’de çiftçilerle sohbet etti. Bir tütüncünün sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, “Çiftçiyi toprağa küstürürseniz, vatana en büyük ihaneti yapmış olursunuz. Biz CHP olarak; tekellerin, tekel kuruluşlarının çalışanın, üretenin hakkını yemesine karşıyız…. Siz neyi yapmamızı istiyorsanız, CHP olarak biz onun tamamını yapacağız” dedi.

KÜRŞAD ZORLU: KATİLLER VE ONUN ARKASINDAKİ GÜÇLER ORTAYA ÇIKARILANA KADAR İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, BU DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAKTIR KÜRŞAD ZORLU: KATİLLER VE ONUN ARKASINDAKİ GÜÇLER ORTAYA ÇIKARILANA KADAR İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI MERAL AKŞENER, BU DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAKTIR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli’de Honaz İlçesine bağlı Kocabaş Mahallesi yakınlarında kendisini yol kenarında bekleyen çiftçilerle sohbet etti.

“80 LİRAYA MAL ETTİĞİMİZ TÜTÜNLERİ, 55-60 LİRA GİBİ BİR FİYAT VERMEK İSTİYORLAR”

Bir tütün üreticisi, Kılıçdaroğlu’na; “Bize her yıl boş sözleşme imzalattırıp… Fiyatı belli olmayan boş sözleşmeye imza attırıyorlar. Tütünler bittikten sonra fiyatlandırma yapıyorlar. Yapmış oldukları fiyatlandırmadan bizim mahsullerimizi alıyorlar. Bilhassa bu yıl bizim 80 liraya mal ettiğimiz tütünleri, 55-60 lira gibi bir fiyat vermek istiyorlar. Çünkü bize zaten 55 liralık sözleşmeye imza attırmışlardı. Ama enflasyon farkını artık vermek istemiyorlar” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun, “Aracı firmalar, tütün işleyen firmalar mı” sorusuna çiftçi; “Aracı firmalar. Bunlar tütünü işleyip sigara firmalarına satıyorlar. TEKEL özelleştirildikten sonra biz, devlet tamamen bunların kucağına attı bizi. Biz hakkımızı istiyoruz. Bizim sesimizi Meclis’te duyurun” dedi.

Kılıçdaroğlu ise “Bu ülkenin çiftçisi zarar ederse, çiftçiyi toprağa küstürürseniz, vatana en büyük ihaneti yapmış olursunuz. 85 milyonun karnını doyuran sizlersiniz. Sizin alın terinizin değerinin, hakkının verilmesi; çiftçiye bu hakkın teslim edilmesi lazım. Biz CHP olarak; tekellerin, tekel kuruluşlarının çalışanın, üretenin hakkını yemesine karşıyız. İlke olarak karşıyız. Sadece tütün üreticisi değil, kim olursa olsun. Bu ülkede çiftçi ekiyorsa, mutlaka kazanacak. Geliri olacak, çoluk çocuğuna bakacak. Tasarrufu olacak. Bir sonraki sene ektiği zaman da bir gelecek kaygısı taşımayacak. Bundan emin olmanızı isterim. Sizin hakkınızı TBMM’de dillendireceğim. Hakkınızın teslim edilmesi gerektiğini söyleyeceğim. Neyi yapmamız gerekiyorsa… Siz neyi yapmamızı istiyorsanız, CHP olarak biz onun tamamını yapacağız” diye konuştu.

“ÇİFTÇİ OLARAK BAĞRIMIZ YANIK”

Bir başka çiftçi ise “Bizim girdilerimiz çok yüksek. Ürettiğimizin karşılığını alamıyoruz.  Geçen sene satmış olduğumuz fiyat ile bu seneki fiyat arasında çok fazla fark var. Mazot üç misli, gübre üç misli. Biz açığı kapatamadık. Yardım istiyoruz. Çiftçi olarak bağrımız yanık. Besiciler de aynı, üreticiler de aynı” dedi.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Her şey dışarıdan getiriliyor. Dolayısıyla siz ektiğiniz ürünün karşılığını alamıyorsunuz. Biliyorum, bunların hepsinin farkındayım. Az önce Bozkurt’ta bir güneş enerjisi santralinin açılışını yaptık. Bozkurt Belediye Başkanımız, çiftçiye elektriği bedava verecek. Bu demek ki mümkün. Bunu Şanlıurfa’da söylediğimde bu olmaz demişlerdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız çiftçiye elektriği bedava veriyor, kooperatifler aracılığıyla… Diğer belediye başkanlarımız da yapacak. Bize ait olan belediyelerde, biz çiftçinin rahat etmesi için maliyeti düşürmesi için, düşük fiyattan girdi alabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Kırsalda çalışan kadın ve gençlerin sosyal güvenlik primini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Kırsalda çalışan kimse; benim sosyal güvencem olacak mı olmayacak mı diye, bir endişesi olmayacak. İktidar olduğumuzda çiftçinin ve esnafın ister bankalardan ister Tarım Kredi’den ister esnaf kefaletten aldığı kredilerin faizlerini bir hafta içinde sileceğiz.”

KILIÇDAROĞLU: “SİZ ZARAR EDECEKSİNİZ, BİR AVUÇ KİŞİ KAZANACAK. PEKİ BU 85 MİLYONU KİM BESLEYECEK?”

Bir vatandaş, “Türkiye’nin hali kötü. Bir torba gübre, 950 lira. Gut ilacı 1 buçuk milyar. 3 buçuk milyara sattım koca tarlayı. Çiftçinin hali kötü. Mazot 7 liradan 30 liraya çıktı. Çiftçinin nasıl kazancı olacak?” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Bu düzeni değiştirirsek. Her şey düzelir. Bu düzen devam ederse, kaybedeni üreten oluyor. Bu düzen değişirse; çalışan, alın teri döken kazanır. Bunun için de sizin oylarınıza ihtiyacımız var. Siz sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup, oyunuzu öyle kulanın. Bu yapı, bu memleketi ileri taşımıyor. 12 bin dolardı kişi başına gelir, 8 bin dolara düştü. Nereye gitti para? Sizden kestiler. Esnaftan, çiftçiden, hayvancıdan kestiler. Nereye gitti? Bir avuç adama gitti. Ben boşuna mı beşli çete diyorum. Boşuna mı diyorum, ‘bu beşli çetelerin burunlarından fitil fitil getireceğim’ diye. Onlardan alacağız parayı, bize vereceğiz. Bütçe budur, bunun üzerine kurulur. Siz zarar edeceksiniz, bir avuç kişi kazanacak. Peki bu 85 milyonu kim besleyecek? ‘Dışarıdan gelsin.’ Bir sene dışarıdan, iki sene dışarıdan, üç sene dışarıdan… Sonra? Sonrası ne olacak?”

Bir başka çiftçi ise “Bir litre mazota veriyor iki lira, indiriyor 10 kuruş. Şekerin kilosu 30 lira olmuş. Bir çayın kilosu, nereye varmış. Ne olacak bu insanların hali?” dedi.