Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’na çıkmaları engellenerek gözaltına alınan Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, 5 saat sonra serbest bırakıldı.

Kayıp yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 1995 yılından bu yana İstanbul Taksim'deki Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 970’inci haftada da polis engeliyle karşılaştı.

TBMM'DE BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ... ÜMİT ÖZLALE: "SİZ AKILDAN, BİLİMDEN YOKSUN POLİTİKALARI İNSANLARA, VATANDAŞA DAYATIRSANIZ ONUN MALİYETİNİ 2024 BÜTÇESİNDE ÇEKMİŞ OLURUZ" TBMM'DE BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ... ÜMİT ÖZLALE: "SİZ AKILDAN, BİLİMDEN YOKSUN POLİTİKALARI İNSANLARA, VATANDAŞA DAYATIRSANIZ ONUN MALİYETİNİ 2024 BÜTÇESİNDE ÇEKMİŞ OLURUZ"

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği hak ihlali kararının Beyoğlu Kaymakamlığı'na tebliğ edilmesine rağmen Cumartesi Anneleri'nin Galatasaray Meydanı’nda bugün yapmak istedikleri oturma eylemi de engellendi. Meydana giriş ve çıkışları barikatlarla kapatan polis, Cumartesi Anneleri ve hak savunucularından 27 kişiyi gözaltına aldı.

Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından sağlık kontrolü için çeşitli hastanelere sevk edilen 27 kişi daha sonra serbest bırakıldı.