Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, alınacak meclis kararıyla yeni binalarda bodrum otoparkının zorunlu hale getirileceğini, asma ve çekme kat yapımına ise yasak konulacağını açıkladı. Başkan Çetin, güvenli yaşam alanları oluşturma çabalarının aralıksız devam edeceğini belirtti.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, ilçe halkının güvenli yaşam alanlarına kavuşması için alacakları yeni kararları kamuoyu ile paylaştı.

Daha önce yaptığı açıklamalarda alacakları meclis kararıyla, binalara kat sınırlaması getireceklerini belirten Başkan Soner Çetin, “Şambayadı-Kabasakal bölgesinde en yüksek yoğunluk 1.60 yoğunluk. Dolayısıyla bu bölgede en fazla 5 katlı binalar yapılabilecek. 10 kat sadece 2.4 yoğunluk yerler için geçerli. Öyle yerler de fazla kalmadı. Yeni yerleşim bölgelerinde yoğunluk 1.6 olarak belirlendi ve en yüksek katlar da 5 olabilecek” dedi.

İSTİSNALAR ORTADAN KALKACAK

Başkan Soner Çetin, bu önlemler çerçevesinde zemin etüt raporlarının doğru düzgün hazırlanması gerektiğini vurgulayarak, “Eğer güçlendirme ve fore kazık gibi ilave tedbirlerin alınması gerekiyorsa bunu zorunlu hale getireceğiz. Bir diğer konu ise otopark sorunu. Otopark Adana’nın en önemli sorunlarından biri.  Bu sorunu ortadan kaldıracak bir tedbir düşünüyoruz. Aslında yeni yapılan binalarda kapalı otopark yapma zorunluluğu var ama yönetmelikte bunun istisnaları da var. Araç başı şu kadar para yatırırsanız otopark yapma zorunluluğu kalkıyor ve uygun olan yerlere otoparklar yapılır deniyor. Biz bunu alacağımız meclis kararıyla kesinlikle engelleyeceğiz bunun hiçbir şekilde istisnası olmayacak ve bodrum otoparkı zorunlu olacak” diye konuştu.

Bundan sonra yapılacak yeni binalara asma ve çekme kat yapma yasağı getireceklerini de açıklayan Başkan Çetin, ilçe halkına seslenerek, “Bütün bu tedbirlerin tamamı sizlerin daha güvenli yaşam alanına sahip olması içindir” dedi.