Haber: TAMER ARDA ERŞİN / Kamera: MEHMET MEHMETLİOĞLU

ÖZGÜR ÖZEL’DEN DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ'NDE 'ZONGULDAK' ŞİİRİYLE MESAJ: YERİN DERİNLİKLERİNDEN GELDİLER... ÖZGÜR ÖZEL’DEN DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ'NDE 'ZONGULDAK' ŞİİRİYLE MESAJ: YERİN DERİNLİKLERİNDEN GELDİLER...

Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkan Yardımcısı Hüsniye Karakoyun, CHP’nin Marmaris’te düzenlediği Yerel Medya Çalıştayı’nda; “1 Nisan’da yürürlüğe giren internet yasası. 1 Ekim tarihi itibarıyla tanınan süre sona erdi… Çünkü siz ondan ne istiyorsunuz; sayfana ziyaretçi getir ve o sayfada üç dakika tut, ne yaparsan yap. Bu gazetecilik değil. Şartları oluştururken, engelli ile sağlamı aynı kulvarda yarıştırmayın, aynı yerde koşturmayın. Bu, tarafsızlık ilkesine de hakkaniyet ilkesine de aykırı” dedi.

CHP, Marmaris Belediyesi ve basın meslek örgütlerinin iş birliği ile Muğla’nın Marmaris ilçesinde otelde düzenlenen “Anadolu Buluşmaları Yerel Medya Çalıştayı 2023” bugün başladı.

Çalıştaya Türkiye’nin dört bir yanından 300’e yakın basın mensubunun yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, eski CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün,  Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, RTÜK üyeleri İlhan Taşcı ve Tuncay Keser,  CHP Muğla İl Başkanı Zekican Balcı, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Kıvanç El, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Kenan Şener, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Cem Kaytan, Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkan Yardımcısı Hüsniye Karakoyun katıldı.

Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkan Yardımcısı Hüsniye Karakoyun, şunları söyledi:

“1 Nisan’da yürürlüğe giren internet yasası. 1 Ekim tarihi itibarıyla tanınan süre sona erdi. İnternet gazetelerini kategorilere ayırdı, Basın İlan Kurumu. Altı kategori var. Tunceli’yi 80 bin nüfusu ile, Rize’yi 350 bin nüfusuyla aynı kategoriye koymuşlar. Aynı şartları dayatıyorlar. Doğal olarak da birçok internet sitesi şartları yerine getiremediği için resmi ilanı düştü.

Tunceli Emek Gazetesi’ni şayet okumazsanız, Pertek Köprüsü’nün Tunceli vatandaşı için ne ifade ettiğini bilemezseniz. Yerel basın bu nedenle çok önemli. Vatandaş ile hükümet arasında bir köprü görevi görüyor. Fakat ne zaman? Doğru işlediği zaman. Anadolu basını mutlaka yaşamalı. Bunu söylerken seçim zamanlarında açılmış, şantaj, tehdit ya da başka bir şey için açılmış medyayı kastetmiyoruz.

İnternette bir ziyaretçi üç dakika bir haberde kalacak, tekil ziyaretçi tutturacak. Böyle yaparsanız, gazeteciliği gazeteci olmaktan çıkarırsınız, sansasyonel bir şeye dönüştürürsünüz. Bu nedenle dikkat edin; son dakika, şok şok, bir güzellik merkezi sahibi yaşamını hallaç pamuğu gibi defalarca ısıtıp önümüze getiren medya görürsünüz. Orada medya kendi işlevini yerine getirmez, başka bir boyuta taşınır. Çünkü siz ondan ne istiyorsunuz; sayfana ziyaretçi getir ve o sayfada üç dakika tut, ne yaparsan yap. Bu gazetecilik değil. Şartları oluştururken, engelli ile sağlamı aynı kulvarda yarıştırmayın, aynı yerde koşturmayın. Bu, tarafsızlık ilkesine de hakkaniyet ilkesine de aykırı. Bizler bu çalıştayın sonuç bildirgesine, özellikle Anadolu basınını eriten şartların dayatılmasından vazgeçilmesini… Bırakın biz gazetecilik yapalım. 350 bin nüfus ile 80 bin nüfus aynı kulvardaysa, bu olağan değil.”