EDDA SÖNMEZ

KILIÇDAROĞLU, ENGELLİ BİREYLERLE BİR ARAYA GELDİ: "BUGÜN BİNLERCE ENGELLİ KADROSU BOŞSA O ZAMAN SOSYAL DEVLET GÖREVİNİ YAPMIYOR DEMEKTİR" KILIÇDAROĞLU, ENGELLİ BİREYLERLE BİR ARAYA GELDİ: "BUGÜN BİNLERCE ENGELLİ KADROSU BOŞSA O ZAMAN SOSYAL DEVLET GÖREVİNİ YAPMIYOR DEMEKTİR"

CHP'nin 100’üncü kuruluş yıl dönümü, İstanbul’da Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen törenle kutlandı. CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Saniye Yurdakul, partilerinin siyasi birikim ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biri olduğunu belirterek “Bu miras sadece bize değil; Büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir. Bugün partimize ve Cumhuriyetimize saldırılar 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam etmektedir. Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumları, halkı, Anayasa'yı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur” dedi.

CHP’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle İstanbul İl Başkanlığınca, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı önünde tören düzenlendi. Anıta çelenk sunumuyla başlayan törende, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Saniye Yurdakul, Cumhuriyet kadar köklü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan CHP’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümünü kutlamaktan gurur duyduklarını belirterek şöyle konuştu:

"DÜNÜN ZORLUKLARIYLA BÜYÜYEN CHP'NİN, YARININ İDEALLERİYLE DAHA DA BÜYÜYECEĞİNE OLAN İNANCIMIZ TAMDIR: Bugün Cumhuriyetimizi kuran, Cumhuriyetimiz kadar köklü, önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti CHP'nin 100. kuruluş yıl dönümünü kutlamaktan gurur duyuyoruz. Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden

kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen CHP'nin, yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır. Büyük Atatürk; Cumhuriyet'i ilan etmeden 1922 Aralık’ında 'Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak

niyetindeyim' diyerek; Kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak CHP'yi kurmuştur. Partimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir.

CHP, 100 YILLIK GELENEĞİ, SİYASİ BİRİKİMİ VE TECRÜBESİYLE ÇAĞDAŞ TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SİYASİ MİRASLARINDAN BİRİDİR: CHP, Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyet'in asırlık yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden birisi olma şerefine de sahiptir. CHP, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras sadece bize değil; Büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir. Biz, CHP'liler olarak, bu kutsal mirasın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizin binlerce yıllık tarihi, kültürel ve siyasi zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için dün olduğu gibi bugün de çalışmaya devam edeceğiz. Bu büyük coğrafyanın renklerini ve dokusunu kucaklayarak, ülkemizin ulusal birliğini ve değerlerini yüceltmeye devam edeceğiz. CHP, Cumhuriyetimizin kazanımlarının hedef alındığı, demokratik değerlerin yok sayıldığı ve barınma, eğitim, sağlık gibi temel hakların bile yok sayıldığı, her türlü mücadelenin adıdır.

BUGÜN PARTİMİZE VE CUMHURİYETİMİZE SALDIRILAR 100 YIL ÖNCEKİ KARANLIK ANLAYIŞLA ARTARAK DEVAM ETMEKTEDİR: Çiftçisinden öğretmenine, gencinden emeklisine kadar herkesin eşit ve onurlu bir yaşam sürdüğü, hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğu, kendine yeten bir Türkiye hedefinden 100 yıldır vazgeçmemiş bir partidir. Bugün partimize ve Cumhuriyetimize saldırılar 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam etmektedir. Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumları, halkı, Anayasa'yı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur. CHP, saray zihniyetinin, cemaatlerin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında 'milletin kayıtsız şartsız egemenliği' dediği için cumhuriyetçidir. Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında milliyetçidir. 'Önce halk' dediği için, toplumu kutuplaştırmadığı için, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır.

GEÇMİŞİN MİRASIYLA YENİ YÜZYILA İLERLEYEN PARTİMİZ ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE IŞIK TUTMAYA DEVAM EDECEKTİR: Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekenlere karşı; 'sosyal devlet, sosyal adalet ve milli kalkınma' dediği için devletçidir. Halkın; dinî ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı, devletin dinî inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir. Çağdaş dünyanın gerekliliklerini hiçe sayarak, cehaletin karanlığını dayatanlara karşı, bilim ve yenilik dediği için devrimcidir. Bizim hep birlikte, bu büyük mirası ve değerleri yaşatarak, Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Ata’mızın çıktığı bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz. Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir. 100’üncü yılımız hepimiz için kutlu olsun."