CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Olağanüstü gerçekleştirdiğimiz grup toplantımızda, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda bundan sonraki bütün süreçlerde grubumuz adına karar alma konusunda oybirliğiyle Sayın Genel Başkan’ımız Kemal Kılıçdaroğlu yetkilendirmiştir” açıklamasını yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Olağanüstü gerçekleştirdiğimiz grup toplantımızda, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda bundan sonraki bütün süreçlerde grubumuz adına karar alma konusunda oybirliğiyle Sayın Genel Başkan’ımız Kemal Kılıçdaroğlu yetkilendirmiştir” açıklamasını yaptı.

CHP Grubu, bugün basına kapalı olarak partinin genel merkezinde toplandı. CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, grup toplantısının ardından ortak açıklama yaptı. CHP Genel Merkezi’ndeki basın toplantısında konuşan Özgür Özel, grup başkanvekillerinin ortak imzası taşıyan bildiriyi okudu. Özel, şunları söyledi:

“Grubumuzun 110 milletvekili deprem bölgesinde görevli durumdaydı. Bu yüzden bu toplantıyı, Genel Başkan’ımızın, grup başkanvekillerimizin, MYK üyelerimizin genel merkezden katıldığı, diğer arkadaşlarımızın zoom toplantısıyla uzaktan katıldıkları ve görüşlerini bildirdikleri bir toplantı olarak uzaktan erişme de açtık ve bu toplantımızı bugün gerçekleştirdik. Saat 10:00’da başlayan ve 13:10’da, 3 saat 10 dakika sürerek tamamlanan toplantımıza 109 arkadaşımız, bölgedeki görev yerlerinden katıldılar. Toplantı, Sayın Genel Başkan’ımızın, grubumuza deprem bölgesinde yürüttüğü faaliyetler, kendisinin bu konuda yapmış olduğu koordinasyon ve genel merkezimizin koordinasyonuyla belediyelerimizin yaptıkları, yapmakta oldukları ve bundan sonra yapacakları konusunda yaptığı bilgilendirme; milletvekillerimizin her birisine ilk saatlerden itibaren gösterdikleri fedakârlık, çabalardan dolayı teşekkürlerini ileterek başladı.

“110 ARKADAŞIMIZ BÖLGEDE GÖREV YAPIYOR”

Milletvekillerimiz söz aldılar. 10 ilimizde görevli olan ve halen deprem bölgesinde görevli olan milletvekillerimiz birinci grup olarak, bölgeden göç eden ve nakilleri sağlanan, barınmaları illeri dışındaki depremden etkilenmemiş 15 ilde sağlanan depremzedelerin olduğu yerlerde görev yapan, onları ziyaret eden milletvekillerimiz ikinci grup olarak ve tematik komisyonlar dediğimiz, artık bundan sonra deprem bölgesinde ihtiyaca yönelik uzmanlık alanlarına göre görevlendirdiğimiz arkadaşlarımızın görev yaptıkları yerlerden üçüncü grup olarak sınıflandırabileceğimiz 110 arkadaşımız bölgede görev yapıyor. Bu tematik komisyonlarımızın birincisi, teknik komisyonumuz; mühendis arkadaşlarımızın ve iki hukukçu arkadaşımızın deprem bölgesinde hasarlı binaların tespiti, buna yapılan itirazlar, ayrıca yargılamalara esas teşkil edecek olan delillerin tespiti, korunması noktasında faaliyet gösteren arkadaşlarımız.

“HEM ESNAFIN HEM SANAYİCİNİN HEM DE EMEKÇİLERİN SORUNLARINI GÜNDEMDE TUTUYORLAR, ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Tarım ve hayvancılık komisyonumuz, konunun uzmanı altı milletvekilimiz tarafından, kırsalda hem tarım hem de hayvancılıktaki yaşanan sorunlara dikkat çeken, çözüm arayan, bunu ilgili bakanlık, il müdürlüğü, ilçe müdürlüğüyle görüşen ve belediyelerimizin katkılarını sağlamaya çalışan çalışmalarını yürütüyor. Ekonomi komisyonumuz; ekonomi masamızdan, esnaf masamızdan ve emek bürolarımızdan temsilcilerden oluşan altı arkadaşımız hem esnafın hem sanayicinin hem de emekçilerin sorunlarını gündemde tutuyorlar, çözmeye çalışıyorlar. Sağlık komisyonumuz; üç doktor, bir kadın doğumcu, bir çocuk doktoru, bir halk sağlıkçı ve bir eczacı arkadaşımız, hijyen ve çevresel şartların iyileştirilmesi noktasında görev yapıyorlar. Yine refakatsiz çocuklar ve kayıpların takibi komisyonunda dört hukukçu arkadaşımız görev yapıyor. Ayrıca kültür varlıkları komisyonumuz; üç milletvekilimiz tarafından bölgedeki kültür varlıklarının durumu, zarar gördülerse bunun restorasyona imkan verecek doğru şekilde enkazların kaldırılması ve korunması noktasında katkı sağlıyorlar.

ERDOĞAN: İMAR AFFIYDI FALAN ARTIK DÜŞÜNEMEYİZ. ÇÜNKÜ DÜŞÜNMEYE KALIRSAK ŞU ANDAKİ DEPREMDE YAŞADIKLARIMIZLA KARŞI KARŞIYA KALIRIZ ERDOĞAN: İMAR AFFIYDI FALAN ARTIK DÜŞÜNEMEYİZ. ÇÜNKÜ DÜŞÜNMEYE KALIRSAK ŞU ANDAKİ DEPREMDE YAŞADIKLARIMIZLA KARŞI KARŞIYA KALIRIZ

“CUMHURBAŞKANI ADAYININ TESPİT YÖNTEMİ KONUSUNDA GÖRÜŞLERİNİ BİLDİRDİLER”

Bu arkadaşlarımız hem yaptıkları çalışmalar konusunda gerekli bilgilendirmeleri yaptılar hem de üçüncü gündem maddemiz olan, yaklaşmakta olan seçimler ve burada cumhurbaşkanı adayının tespit yöntemi konusunda görüşlerini bildirdiler. Arkadaşlarımızın tamamına yakını söz talep etti ve tamamına yakını söz haklarını kullandılar. Kendileri, aday belirleme noktasında, birazdan size üç grup başkanvekili imzasıyla da paylaşacağımız metin üzerinde ortaklaştılar. Aslında kendileri, metinde bulmayacağınız bir isim üzerinde de ortaklaştılar. Ancak bu aşamada, Sayın Genel Başkan’ımızın Altılı Masa’nın ortak iradesine vurgu ve bizim Altılı Masa’dan belirlenecek adayın Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olması noktasında kararlılıkla bizlere çizdiği çerçeve üzerine sizlerle paylaşıyorum.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ KONUSUNDA BUNDAN SONRAKİ BÜTÜN SÜREÇLERDE GRUBUMUZ ADINA KARAR ALMA KONUSUNDA OYBİRLİĞİYLE SAYIN GENEL BAŞKAN’IMIZ KEMAL KILIÇDAROĞLU YETKİLENDİRMİŞTİR”

CHP TBMM Grup Bildirisi: CHP TBMM Grubu olarak, 26 Şubat 2023 günü saat 10:00’da olağanüstü gerçekleştirdiğimiz toplantımızda, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda bundan sonraki bütün süreçlerde grubumuz adına karar alma konusunda oybirliğiyle Sayın Genel Başkan’ımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu yetkilendirmiştir.

“TÜRKİYE’NİN ŞEHİRLERİNİN YIKILMADIĞI; EKONOMİSİNİN, SAĞLIK SİSTEMİNİN ÇÖKMEDİĞİ YIKILMAZ BİR TÜRKİYE’NİN İNŞASI İÇİN GRUBUMUZ TARAFINDAN UMUTLA KARŞILANMIŞTIR”

Bu bildiri hem grup iç yönetmeliğimizin hem Anayasa’nın, seçim kanunlarının hem de siyasetin gerektirdiği tüm ihtiyaca cevap verecek en geniş şekilde kaleme alınmış, milletvekillerimizin kayıt altındaki toplantı sırasında beyanlarıyla ve hep birlikte ortaklaşılmış ve ardından grubu temsilen üç grup başkanvekili tarafından imza altına alınmıştır. Bundan sonra çalışmalar bu yetki belgesi çerçevesinde sürdürülecektir. Alınan karar, bütün yaşadığımız yasa ve büyük üzüntüye rağmen Türkiye’nin şehirlerinin yıkılmadığı; ekonomisinin, sağlık sisteminin çökmediği yıkılmaz bir Türkiye’nin inşası için grubumuz tarafından umutla karşılanmıştır ve Türkiye’ye de umut olacağı değerlendirilmiştir.”