ERKAN KARACA

CHP Çorum İl Başkanı Ümit Er, hastanede yoğun bakımda olan bir seçmenin yerine oy kullandırıldığını tespit ettiklerini belirterek, sandık kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Adliye çıkışında açıklama yapan Er, “28 Mayıs 2023 de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimde sandık kurulu başkanlarını bu konuda uyarıyoruz. Elimize ulaşan her bilgi ve belgeler için yasayı çiğneyenlerden davacı olacağımızı bir kez daha deklere ediyoruz" dedi.

CHP Çorum İl Başkanlığı, Çorum’un bir ilçesinin bir köyündeki seçmenin 14 Mayıs’ta hastanede yoğun bakımda olmasına karşın yerine oy kullandırıldığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. CHP Çorum İl Başkanı Ali Er, milletvekili seçilen Mehmet Tahtasız, Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin il başkanları ve çok sayıda partiliyle birlikte Çorum Adliyesi çıkışında açıklama yaptı. Er, burada şunları söyledi:

"SANDIĞA GİDEMEYEN YOĞUN BAKIM HASTASINA OY KULLANDIRILMIŞ"

“Yaptığımız araştırmalar neticesinde bir ilçemizin bir köyünde sandık seçmenlerinin tamamının oy kullandığını tespit ettik. Söz konusu köyün seçmen listesinde kayıtlı bir kişinin ismi bizde saklı 5 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye yoğun bakım servisinde hayati riskle yatmakta olduğu seçim günü hastaneden ayrılıp oy kullanmaya gidemeyeceği açıktır. Hastanede yatan bu vatandaşımızın adına sandık kurulu tarafından sahte oy kullanıldığı imzalı seçmen listesiyle belgelenmiştir.

Sandık kurulunda görevli 2 kamu memuru ve diğer sandık kurulu görevlileri burada açıkça seçim suçu işlemiştir. Görevli bu şahısların seçim kurulu tarafından atanan devlet memuru olduğu aşikardır. Konu ile ilgili gerekli incelemenin yapılarak suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak her oyun takipçisiyiz. 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandık kurulu başkanlarını bu konuda uyarıyoruz. Elimize ulaşan her bilgi ve belgeler için yasayı çiğneyenlerden davacı olacağımızı bir kez daha deklare ediyoruz. Görevinizi yasaların size verdiği yetkiye göre hak hukuk adalet için yerine getiriniz. Bu hususların göz önünde bulundurulmasını huzur ve barış içerisinde bir Cumhurbaşkanlığı seçim yürütülmesini talep ediyoruz. Sandık güvenliği için milletimizin sandıkları sahiplenmesini, sayım esnasında sandıklarına gözlemci olarak gitmesini istiyoruz. Haydi hep birlikte sandıklarda görev almaya davet ediyoruz.

"İLÇEMİZDE YAPILAN BİR İHBARI DEĞERLENDİRDİK"

CHP’den Çorum milletvekili seçilen Mehmet Tahtasız da şöyle konuştu:

"Elimize birçok belge olmadan duyumlar geliyordu köylerde ve kırsalda başka insanların yerine oy kullandırıldığı duyumları geliyordu fakat belgeye ulaşamıyorduk, ilçemizin bir tanesinde yapılan ihbarı değerlendirdik ve bu ihbar üzerinden yaptığımız araştırma devlet hastanesinde yoğun bakımda olmasına rağmen o seçmenimize oy kullandırılmıştır. Bu anlamda sandık başkanlarını ve devlet görevlilerini bir kez daha uyarıyoruz lütfen emeğimizi çalmayın, emeğimizi çaldırmayın diyoruz. Bu anlamda da tüm seçmenlerimizi duyarlı olmaya, müşahit olmaya davet ediyoruz. Hakkımızı yedirmeyen sandık görevlisi ve müşahidimize teşekkür ediyorum. İl başkanımıza, Millet İttifakı il başkanlarımıza, ilçe başkanlarımıza bu anlamda çok görevler düşüyor, hepimize görev düşüyor ama yetkili oldukları için il ve ilçe başkanlarımıza çok görev düşüyor. Bu anlamda yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Seçmenlerimizin kullandığı olan hakkını arayacağız ve sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız. Lütfen insanlarımızın hakkını yemeyelim, sandıklarda başkasının yerine oy kullandırmayalım."