Çerkes Sürgünü’nde yaşamını yitirenler Beylikdüzü’nde anıldı. Beylikdüzü Belediyesi ve Çerkes Kültür Evi Derneği iş birliğiyle düzenlenen anma töreninde, meşalelerle yapılan kortej yürüyüşünün ardından Nart Ateşi yakıldı.

Çerkes Soykırım ve Sürgünü'nün 159. yılında Beylikdüzü Belediyesi ve Çerkes Kültür Evi Derneği iş birliğiyle düzenlenen anma etkinlikleri kapsamında ilk olarak, Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde Mahmut Koçer’in Nart Ateşi isimli sergisi açıldı. Açılışa katılan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Çerkes vatandaşların acısını paylaştığını dile getirerek sergide emeği geçen herkese teşekkür etti. Açılış konuşmalarının ardından Başkan Çalık, sergiyi gezerek her eserin hikayesini sanatçı Koçer’den dinledi. 

Ardından Yaşam Vadisi’nde meşalelerle yapılan kortej yürüyüşü ile sürgün yolunda hayatını kaybedenler anıldı. Törenin devamında ise Çerkes Soykırım ve Sürgün Anıtı’na çelenk bırakılarak Nart Ateşi yakıldı. Beylikdüzü Çok Sesli Gençlik Korosu’nun ağıtlarla acılara ortak olduğu törende, torunlar sabah saatlerine kadar mezar taşı nöbeti tutarak atalarını andı.

Beylikdüzü Belediyesi 1. Başkanvekili Serdal Mumcu, törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Acılar üzerine çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Yıllar geçse de bu acılar unutulmaz. Bugüne baktığımızda şunu görüyoruz ki toplumlar, kültürlerini kaybettiklerinde yok olurlar. Çerkesler kültürlerine sahip çıktıkları için bugün varlar, yarın da var olmaya devam edecekler. Beylikdüzü’nde Çerkes Kültür Evi’ne ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. Dileğim, bir daha hiçbir toplumun böyle bir acıyı yaşamaması.”

Çerkes Kültür Evi Derneği Genel Başkanı Ömer Çötok ise şöyle konuştu:

“Her 21 Mayıs’ta, anavatan Kafkasya’nın dışına sürülmüş bir halk olarak, atalarımızın yaşadığı acıları anıyor ve paylaşıyoruz. Bizler bugün Çerkes olarak yaşıyorsak onların ödediği bedeller sayesinde. Bunları düşünmeden, yüreklerimizde hissetmeden 21 Mayıs’ları anlamak ve anlatmak mümkün değildir. Sürgün yollarında hayatını kaybeden atalarımızın ruhunu acı dolu bir minnetle anıyorum. Umuyorum ki bizim yaşadığımız acıları bugünden sonra hiçbir toplum yaşamasın.”