CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye, “Taklit ve tağşiş listesinin yaklaşık 3 aydır açıklanmamasının sebebi nedir? Yeni listeyi ne zaman açıklayacaksınız” diye sordu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye, “Taklit ve tağşiş listesinin yaklaşık 3 aydır açıklanmamasının sebebi nedir? Yeni listeyi ne zaman açıklayacaksınız” diye sordu.

Candan Yüceer, taklit ve tağşiş listesinin yaklaşık üç aydır açıklanmamasını Meclis gündemine taşıdı. Yüceer, Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

“TAKLİT VE TAĞŞİŞ TESPİT EDİLEN FİRMALARIN DUYURULDUĞU LİSTE YAKLAŞIK 3 AYDIR AÇIKLANMAMAKTADIR”

“Singapur Gıda Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal edilen üç baharatta, gıdalarda kullanılması yasaklı olan endüstriyel renklendiriciler tespit edildiğini duyurmuştur. Açıklamada, bu maddelerin potansiyel olarak kansere yol açabileceği belirtilmiştir. Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç ürünü, Singapur'da toplatılmaktadır. Bu ürünler, 250 gramlık pakette satılan öğütülmüş sumak, 70 gramlık paketteki öğütülmüş tatlı biber ve 180 gramlık paketle satılan tavuk baharatından oluşmaktadır.

Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yapılan denetlemeler sonucu açıklanan, kamuoyunda ‘ifşa listesi’ olarak bilinen taklit ve tağşiş tespit edilen firmaların duyurulduğu liste, yaklaşık 3 aydır açıklanmamaktadır. Gıda mühendisleri ve halk sağlığı uzmanları, taklit ve tağşişe karşı denetimlerin artırılması gerektiğini vurgulamaktadır.”

Candan Yüceer, Bakan Kirişçi’ye şu soruları yöneltti:

Düzce'de hasarlı okulların öğrencileri taşınıyor Düzce'de hasarlı okulların öğrencileri taşınıyor

“Taklit ve tağşiş listesinin yaklaşık 3 aydır açıklanmamasının sebebi nedir? Yeni listeyi ne zaman açıklayacaksınız?

Söz konusu firmanın Türkiye’de satışa sunduğu ürünler denetlenmiş midir? Denetlendiyse sonuçları nelerdir?

Son beş yılda, yıllara göre taklit ve tağşiş yapan kaç firma tespit edilmiştir? Tespit edilen firmalar hakkında hangi idari ve adli işlemler uygulanmıştır?

Son beş yılda, yıllara göre hangi ülkelerden kaç ürün taklit ve tağşiş nedeniyle iade edilmiştir?

Son beş yılda, tağşişli ürün sattığı için üretimden menedilen firma oldu mu? Olduysa bunlar hangi firmalardır ve yıllara göre sayıları kaçtır?”