Büyükçekmece Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği (EMARÇEB) tarafından ‘Enerjide Yol Ayrımı’ çalıştayı düzenlendi. 

Büyükçekmece Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği (EMARÇEB) tarafından ‘Enerjide Yol Ayrımı’ çalıştayı düzenlendi. 

Çalıştay, CHP Balıkesir Milletvekili, Enerji ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Edremit Belediye Başkanı ve EMARÇEB Başkanı Selman Hasan Arslan ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'ün açılış konuşmalarının ardından sabah ve öğlenden sonra yapılan iki oturumla devam etti.

‘Yenilenebilir Enerji ve Geleceğimiz’ konulu ilk oturumun moderatörlüğünü, İstanbul Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Saadet Nurullah Güleç yaptı. Çalıştayda, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi IPM Kıdemli Uzmanı ve İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü Dr. Ümit Şahin ‘İklim değişikliği ve Yenilenebilir Enerji’, Kadir Has Üniversitesi Enerji Sis. Mühendisliği Bölüm Başkanı Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi (CEDS) Kurucu Yöneticisi Prof. Dr. Ş. Volkan Ediger ‘Yenilenebilir Enerjinin Sorunları ve Çözüm Önerileri’, Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Komisyonu Başkanı Bülent Damar ‘Yenilenebilir Enerji Hayatımızı Nasıl Etkileyecek’ başlıklı konularda bilgi verdi.

'YEREL YÖNETİMLERİN YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJELERİ' KONUŞULDU 

Çalıştayın ikinci oturumunda ise ‘Yerel Yönetimlerin Yenilenebilir Enerji Projeleri’ konuşuldu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in moderatörlüğünde yürütülen oturumda, Enerji Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Faruk Telemcioğlu ‘Yenilenebilir Enerji ve Yerel Yöntemler’, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik ‘Bozkurt Belediyesi’nin Güneş Yalıtımları’, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ‘Alaşehir Belediyesi’nin Jeotermal Enerji Uygulamaları’, Kırklareli Katı Birliği Çevre Mühendisi Gökçe Ekşioğulları ‘Kırklareli Belediyesi’nin Evsel Atık ile Enerji Dönüşümü’ başlıklı konularda konuştu.

‘Enerjide Yol Ayrımı’ çalıştayının önemine vurgu yapan Başkan Hasan Akgün, “21. yüzyılın en önemli konusu alternatif enerjilerin toplum hayatına sokulması, karbon salınımının asgari seviyeye indirilmesidir. Daha yaşanılabilir, daha sağlıklı çevrelerin oluşturulabilmesi için bütün yöneticilerin, belediyecilerin görevi haline gelmelidir. Bu konu için projelerin hazırlanması ve hemen devreye sokulması, sera gazlarının olabildiğince azaltılması için her türlü projeye katkı sağlamak gereklidir” dedi.

Enerjinin insan hayatındaki önemine değinen Başkan Selman Hasan Arslan ise “Enerji ciddi bakımda insanların hayatını, psikolojisini, ekonomisini dolayısıyla sosyal hayatını etkileyen bir sektör. Ama son yıllarda gördüğümüz gibi, bütün dünyada da olduğu gibi enerjide ciddi bir problem yaşanıyor. Bir enerji güvenliği problemi var, temizliği problemi var, ulaşılabilirliği problemi var. Bunlara ışık tutmak adına, neler yapılabileceği adına biz EMARÇEB olarak bu etkinliği düzenledik” diye konuştu.