Eski Nilüfer Belediye Başkanı, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Mustafa Bozbey ile Bursa’dan gelen bir grup siyasetçi ve gazeteci, Mezitli Belediyesi'ni ziyaret ederek, depremzedelere yönelik yardım çalışmalarını inceledi. 

Depremzede kayıtlarının yapıldığı Halk Masası, gıda paketleme, temizleme ve ayrıştırma birimlerinin yanında oyuncak, hijyen, battaniye, kıyafet çadırlarını gezerek çalışmaları inceleyen heyet, yerinde gördükleri çalışmalara ilişkin beğenilerini dile getirdi. Mezitli Belediyesi’nin kısa bir sürede organize olarak 50 bini aşkın kişiye destek sağlamış olmasının son derece önemli olduğunu belirten Mustafa Bozbey, şunları söyledi:

“Başkanımızı ve çalışma arkadaşlarını yürekten kutluyorum. Depremzedeler için çok güzel ve düzenli bir ortam kurulduğunu görmüş olmak bizleri çok mutlu etti. Maalesef deprem sadece 10 ilde olsa da 84 milyon insanımızı etkiledi. Gerçekten ülke olarak son derece kötü günlerden geçiyoruz. Ama dayanışmanın en üst noktada olduğunu görmek acımızı biraz da olsa hafifletiyor. Başkanımız Neşet Tarhan zaten yaptığı başarılı çalışmalarla gündemimizdeydi. Şimdi depremzedeler için nitelikli bir ortam yaratmış olmasını son derece önemsiyorum. Her türlü ayrıntı tüm yönleri ile düşünülmüş. Çadırlar, başvurular, dağıtılacak malzemelerin hazırlanması çok doğru kurgulanmış.

“İNSANA DEĞER VERMENİN NE KADAR ANLAMLI OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA FARK ETTİK”

Belediyelerimizin bunları örnek almasını ve depremzedelere sağlıklı bir hizmeti götürmesi, onlarla insani ilişkiler kurarak yaşama sıkı sıkı sarılmalarını sağlayacak ortamlar oluşturulması son derece önemli. Dayanışma gücü ve insani anlayışımızla bunu da atlatacağız. Ama geleceğe güvenle bakabilmemiz için tüm binalarımızın zeminden başlayarak kontrol edilmeli. Dünden daha farklı yönetmelikler hazırlayarak depreme hazır olmamız gerekiyor. Ben CHP’li belediyelerin bu konuda ne kadar hassas olduğunu biliyorum. Mezitli’de de bunu gördük. İnsana değer vermenin ne kadar anlamlı olduğunu bir kez daha fark ettik.”

Tüm Türkiye'yi yasa boğan bir olayın yaşandığına değinen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da şunları söyledi:

“MERKEZİ HÜKÜMETİN ÇOK ACİL CİDDİ VE PRATİK ÇÖZÜMLER ÜRETMESİ GEREKİYOR”

“Maalesef deprem yaşandı. Artık şöyle oldu böyle oldu demeden ders almamız gerekiyor. Madalyonun bir yüzü yaşanan acı olay. Maalesef 35 bini aşkın insanı kaybettik. Ama madalyonun bir başka yönü de daha güvenli olarak gördükleri Mersin’e yaşanan göç. Bunun iki yönü var birincisi Mersin’de hasar olmadığını düşünmeleri. İkincisi de akrabalık ilişkileri nedeniyle aidiyet duygusuyla geliyorlar. Burada da merkezi idareden destek bekliyorlar. Ancak merkezi idareden nasıl bir destek geleceğini hiçbirimiz bilmiyoruz. Biz elimizden geldiğince desteklemeye çalışıyoruz ama bizim de aşamayacağımız sorunlar var. Yarın okul sorunu başlayacak. İş sorunu başlayacak. Biz küçük çaplı da olsa iş konusunda girişimler yapıyoruz. Ama elbette yeterli değil. Merkezi hükümetin çok acil ciddi ve pratik çözümler üretmesi gerekiyor. Hem teknik anlamda hem de insan odaklı projeler geliştirmeliyiz.”

Gazeteci Yüksel Baysal ise Mezitli’de gördüğü sistemli çalışmanın örnek alınması gerektiğine vurgu yaptığı açıklamasında, “İşimiz gereği pek çok yerde yapılan çalışmaları görme şansımız var. Mezitli’de gördüğüm manzaradan çok etkilendim. Mezitli Belediyesi'ni örnek bir belediye olarak gördüm. En düzenli ve en sistemli çalışan kurum Mezitli Belediyesi olduğunu gururla söylüyorum. Gönüllülerle, çalışanlarıyla Türkiye’ye örnek alınacak bir programlama yapılmış. Başkanımıza, ekibine ve tüm gönüllülerimize teşekkür ediyorum. Bunu gördüğüm her yerde anlatacağım ve gazetemde de yazacağım” dedi.