Buca Belediyesi’nin arama kurtarma birimi BUCAKUT, 10 gün sonra afet bölgesinden ilçeye döndü. Ekibi karşılayan Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “İyi ki varsınız, sizinle gurur duyuyoruz” dedi.

Buca Belediyesi’nin arama kurtarma birimi BUCAKUT, 10 gün sonra afet bölgesinden ilçeye döndü. Ekibi karşılayan Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “İyi ki varsınız, sizinle gurur duyuyoruz” dedi.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından bölgeye giden BUCAKUT, 36 personel, 4 tam teçhizatlı arama kurtarma aracı, 2 ikram aracı ve 1 hayvan ambulansı ile Osmaniye ve Adıyaman’daki çalışmalara katıldı.

Büyük bir titizlikle sürdürdüğü çalışmalarını tamamlayan BUCAKUT ekibi, eve dönüş yaptı. BUCAKUT üyelerini Buca Belediyesi önünde Belediye Başkanı Erhan Kılıç, mesai arkadaşları, aileleri ve Bucalılar'dan oluşan büyük bir kalabalık karşıladı.

Duygu dolu anların yaşandığı karşılamada konuşan Buca Belediye Başkanı Kılıç, İzmir depreminin ardından bir arama kurtarma birimi kurmak için harekete geçtiklerini hatırlatarak, “2 yıl boyunca almamız gereken bütün eğitimleri aldık. BUCAKUT’a hiç iş düşmesin isterdik. Yaşadığımız deprem gibi kurtaracağı nokta olmasın isterdik ama maalesef Türkiye deprem bölgesi, deprem gerçeği var ve büyük bir felaket yaşandı. Depremin olduğu ilk andan itibaren BUCAKUT derhal harekete geçti. Çok büyük bir acının içinde olduğumuz bugünlerde, sizin çalışmalarınız asla unutulmayacak. İyi ki varsınız. Sizinle gurur duyuyorum” dedi.

"HER ZAMAN VATANDAŞIMIZIN YANINDA OLACAĞIZ"

BUCAKUT Ekip Lideri Mehmet Fatih Barış ise “Ekip arkadaşlarımla gittiğimiz her yerde insanlar bize teşekkür etti. Çünkü onların istediği cenaze bile olsa sevdiklerine kavuşmaktı. Biz elimizden geldiğince bunu yapmaya çalıştık. Ekip arkadaşlarım en büyük alkışı ve takdiri hak ediyorlar. İyi ki varsınız. İyi ki Belediye Başkanımız bize bu fırsatı vermiş. Bundan sonra da ülkemizin her yerinde vatandaşımızın zor anında yanlarında olmaya devam edeceğiz. İnşallah bir daha böyle felaketler yaşamayız” diye konuştu.