Bozkurt Belediyesi’nin 2016 yılında kurduğu Ata İzci Kulübü, Brüksel'de düzenlenen Dünya Bağımsız İzciler Federasyonu (WFİS) Avrupa Genel Kurulu toplantısına katıldı. Almanya, İtalya, Danimarka, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin de aday olduğu 2025 yılı Avrupa Genel Kurulu’nun kazananı, Bozkurt oldu.

Brüksel'de düzenlenen WFİS Avrupa Genel Kurulu toplantısında Bozkurt Belediyesi Ata İzci Kulübü, ilçeyi tanıtan broşürler ve tanıtım filmi ile birlikte yaptığı faaliyetler hakkında da 25 ülkeden gelen yaklaşık 100 delegeye kısa bir sunum yaptı. Genel kurulda 2025 yılında yapılacak olan Avrupa Genel Kurulu’na talip olan Bozkurt Belediyesi Ata İzci Kulübü, oylama sonucunda en yakın rakibi Danimarka’ya yedi oy fark atarak çoğunluğu elde etti. Yapılan oylama sonrası Avrupa Genel Kurulu’nun Bozkurt’ta yapılmasına karar verildi.

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik konuya ilişkin, şunları söyledi:

“Belediyemiz bünyesinde kurulan Ata İzci Kulübü yurt genelinde yapılan birçok faaliyetle adından sıkça söz ettirmişti. Artık bu ünümüzü uluslararası platforma taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Belçika’dan gelen haber ile de ne kadar doğru yolda olduğumuzu ve çalışmalarımızın meyve verdiği görmek çok güzel. Bu başarı Bozkurt’un, bu başarı hepimizin. Ben çalışmalarımızda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Onların yoğun çaba ve gayretleri ile daha çok daha güzel işlere imza atacağız.”

Bozkurt’u uluslararası arenada temsil etmenin mutluluğunu yaşadıklarını aktaran Ata İzci Kulübü Başkanı Ufuk Elkama ise “Oldukça verimli geçen toplantıda, ilçemizin tanıtımını yaparak ilçemize davet ettik. Delegelerin yoğun ilgisi bizi heyecanlandırdı. 2025 yılında yapılacak olan WFİS Avrupa Genel Kurul toplantısı için aday olduk. Delegelerin oylarıyla kabul edildi. Avrupa delegelerini Bozkurt ta ağırlamak için sabırsızlanıyoruz” dedi