Bodrum Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMEDER), üçüncü etap eğitimleri için başvuruda bulunan gönüllülerle bir araya geldi.

Bodrum Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMEDER), üçüncü etap eğitimleri için başvuruda bulunan gönüllülerle bir araya geldi.

Bodrum'da geçen sene kurulan ve Bodrum Belediyesi ile yaptığı protokol ile mahallelerde örgütlenmeye başlayan MAG/AMEDER, 204 gönüllünün katılımıyla düzenlediği toplantıda; MAG eğitim süreci ve işleyişi hakkında açıklama yaparken, deprem bölgesinde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Herodot Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, MAG/AMEDER temsilcileri, üyeleri ve gönüllüler katıldı.

Toplantı, Bodrum'da eğitimli gönüllü yetiştiren Acil Müdahale Ekibi’nde görevli MAG/AMEDER Basın Sözcüsü Güliz Pilge'nin açılış konuşması ile başladı. MAG/AMEDER Bodrum Temsilcisi Agah Oktay Ateş'in konuşmasıyla devam eden toplantıda, Ateş ‘Mahalle Afet Gönüllülüğü Projesi’nin önemini ve işleyişini gönüllülere anlatırken; görevli oldukları Hatay bölgesine dair izlenimlerini paylaştı. 

Konuşmacı olarak kürsüye çıkan Başkan Aras, Mahalle Afet Gönüllüleri'nin Belediye'ye ait bir oluşum olmadığını, kendi başına kurulmuş profesyonel olarak eğitim veren bir sivil toplum kuruluşu olan MAG/AMEDER'in bir projesi olduğunu aktardı. MAG’ın depremde başarılı çalışmalar yürüttüğünü de belirten Aras, şöyle devam etti:

"BODRUM'DA ÇOK BİLİNÇLİ İNSAN VAR VE HEP BERABER BODRUM'U DEPREME, AFETLERE DAYANIKLI HALE GETİREBİLİRİZ"

“Kahramanmaraş depreminde bu hareketin ne kadar başarılı olduğunu gördüm. Bodrum’un enerjisi ve vicdanı kendisini gösterdi. Çünkü Bodrumlu inisiyatif alabiliyor. Gönüllülerimiz ve görevlilerimiz anında organize olup araçlara bindi ve belediyenin kurumsal yapısıyla oluşturduğu merkezde buluşuldu, canla başla çalışıldı. Bodrum’da 6,4 olarak bir deprem yaşadık ancak kısa sürdü, 12 saniye sürdü. O yüzden insanlar, ‘Bodrum 6,4’e dayandı çok güvenli’ diyerek geldiler ama aslında biz de riskli bir deprem bölgesindeyiz. Bu sebeple TMMOB ile toplantı yaptık. Yapı stoğunun tekrar gözden geçirilmesi, eski yapıların güçlendirilmesi, riskli yapıların yıkılıp yeniden yapılması konusunda kararlar aldık. Bodrum’da çok bilinçli insan var ve hep beraber Bodrum’u depreme, afetlere dayanıklı hale getirebiliriz.”