Afet bölgesindeki yurttaşların sağlıklı koşullarda barınması ve temel ihtiyaçlarını gidermesi için Bodrum Belediyesi tarafından kurulan Hatay Arsuz Dostluk Kenti’nde barınma kapasitesi artırılıyor. 

Afet bölgesindeki yurttaşların sağlıklı koşullarda barınması ve temel ihtiyaçlarını gidermesi için Bodrum Belediyesi tarafından kurulan Hatay Arsuz Dostluk Kenti’nde barınma kapasitesi artırılıyor. 

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından Hatay’ın Arsuz ilçesinde Bodrum Belediyesi tarafından kurulan çadır kente 50 çadır ve 6 konteyner daha eklendi. 127 çadır ve 35 konteynerde yurttaşlar ağırlanmaya devam ederken; toplam 642 depremzede çadır-konteyner kentte temel ihtiyaçlar gideriliyor. 

Dostluk Kenti’nde depremzedelere günde 3 öğün yemek ikram edilirken; 6 mobil mutfak ile 12 tuvalet, 4 duş, 2 sınıftan oluşan kreş ve 1 eczane de toplam 20 bin metrekarelik alanda yurttaşların hizmetine sunuluyor. 25 araç depremzedelerin hizmetinde bekletiliyor. 58 personelle birlikte 1 doktor ve 1 veteriner de bölgede görev yapıyor. İdari kadronun, personelin barınması ve acil toplantıların yapılabilmesi amacıyla 12 konteyner ve 4 çadır da bölge halkına hizmet eden kadro için hazırlandı. Diğer taraftan hizmet verilen bölgeye Bodrum’da toplanan yardımlar da ulaştırılmaya devam ediyor.

Mobil kreşte ise gönüllü animasyon ekibi, depremzede çocuklar için etkinlikler düzenliyor. Son düzenlenen etkinlikte, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 4 psikolog ve 1 okul öncesi öğretmen çocuklara eşlik etti. 

Arsuz’daki koordinasyon çalışmalarının devamlılığı için Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz’ı görevlendiren Başkan Ahmet Aras, Bodrum’a döndükten sonra yeniden deprem bölgesi Malatya ve Elazığ’a gitti. Başkan Aras, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Bodrum Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömert ile birlikte; Malatya Melekbaba Mahallesi’nde deprem mağduru yurttaşlarla bir araya gelerek geçmiş olsun dileklerini iletti.