Bilecik’te ayakkabı dükkanı işleten Mehmet Eren, kış sezonu ürünlerindeki fiyatlardaki artışa dikkat çekerek, "Botların fiyatları geçen sene 300 liraydı, bu sene 900 lira" dedi.

GÖKAY ŞİMŞEK

Bilecik’te ayakkabı dükkanı işleten Mehmet Eren, kış sezonu ürünlerindeki fiyatlardaki artışa dikkat çekerek, "Botların fiyatları geçen sene 300 liraydı, bu sene 900 lira" dedi.

Kış sezonunun açılması ile birlikte bot ve benzeri ürünler de reyonlardaki yerini aldı. Bilecik’te ayakkabı satıcısı Mehmet Eren isimli esnaf, geçen yıla oranlar botlardaki fiyat artışının yüzde 300’lere ulaştığını aktardı.

Mehmet Eren şunları söyledi:

"Kış sezonu geldi, fiyatlar olduğundan daha fazla yüksek. Geçen sene bizim 300 liraya sattığımız bir ayakkabı şu an 850-900 lira. Yağ fiyatları da çıktı, bizim ayakkabı fiyatları da çıktı. Hani en ufaktan bir terlikten örnek vereyim; geçen sene 15 liradan satılan terlik şu an 90 lira. Botların fiyatları geçen sene 300 liraydı, bu sene 900 lira. Bu insanlar bu kış ne giyer bilmiyoruz yani. Herkes, 'bu ne ya bu zamlar ne olacak’ diyor. Bizim de dediğimiz şey, ‘abla bugün alırsan kardasın yarın alırsan 50-100 lira daha fazla ödersin.’ Biz de en düşük şekilde tutmaya çalışıyoruz fiyatları ama elimizde değil."

"FİYATLAR ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR"

Ayakkabı fiyatlarına ilişkin bir değerlendirme yapan müşteri ise, "Valla fiyatlar almış başını gidiyor. Bir botun fiyatı 1000 liraysa, zaten insanların alım gücü düşük. Bu insanlar geçinmeye, gıdaya para ayıramıyorlar, bota nasıl para ayırsınlar? Kış geldi, havalar soğudu ama yani maalesef insanlar artık alamıyor da. Esnaf da sıkıntılı, çözüm bulunması lazım" dedi.

Bir başka müşteri ise, "Üretimin düşüklüğünden kaynaklanan ve halka yansıtılmayan maddi olanaklardan dolayı bu seviyenin yükselmeye devam edeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

 GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

*Ayakkabı reyonundan kesitler

*Mehmet Eren isimli esnafın konuşması

*Müşterilerin konuşması