Bilecik Belediye Başkanvekili Melek Mızrak Subaşı, düzenlediği basın toplantısında, belediyenin altyapı, sosyal belediyecilik, kültür ve sanat çalışmaları ile yeni projeleri hakkında bilgi verdi.

Bilecik Belediyesi’nin faaliyetleri ve şehir ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkanvekili Subaşı, altyapı, sosyal belediyecilik, kültür ve sanat çalışmaları ve yeni projeler hakkında bilgi verdi.  

Bilecik Belediyesi tarafından tamamlanan altyapı ve kanalizasyon çalışması hakkında konuşan Subaşı, şunları söyledi:

“Halkımızın uzun yıllardır problem yaşadığı bir konudan bahsetmek istiyorum. Yıllarca şehir merkezi ve belirli mahallelerimizde yaşadığımız su baskınlarını ve özellikle Şeyh Edebali Türbesi mevkinde estetik yoksunu bir görüntü yaşadığımız kirli su akıntısını tamamen ortadan kaldırdık. Şehrimizin 50 yıllık altyapı sorununu ortadan kaldırdığımız bir projeyle modern bir kentleşme yolunda emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz.’’

Bilecik Belediyesi tarafından Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde yeni bir kütüphaneyi hazırladıklarını kaydeden Subaşı, şöyle devam etti:

“Kongre merkezinin fuaye alanında kapsamlı bir çalışma yaptık. Burada başta üniversite öğrencilerimiz olmak üzere birçok kesimden insanın faydalandığı güzel bir mekan hazırladık. Sınav döneminde öğrenciler burada ücretsiz ikramlarımızla sabah saatlerine kadar derslerini çalışabilecek, kitaplarını okuyabilecek.”

“HEDEFİMİZ HER MAHALLEYE 1 KREŞ”

Bilecik Belediyesi tarafından 3 yeni kreşin açıldığını da sözlerine ekleyen Subaşı, “Hedefimiz her mahalleye bir kreş. Türkan Saylan, Zübeyde Hanım ve Sabiha Gökçen Çocuk Sosyal tesislerimiz hizmette. Yeni çocuk sosyal tesisleri açmayı planlıyoruz’’ dedi. 

ŞEYH EDEBALİ YOLU ÇAY OCAĞI PROJESİ DEVAM EDİYOR 

Bilecik Belediyesi tarafından gelecek dönemde yaşama geçirilecek projeler hakkında da bilgi veren Subaşı, “Şeyh Edebali Yolunda Çay Ocağı projemiz devam ediyor ve yakında bitecek. Türbe ve tarih şeridini ziyaret edecek misafirlerimiz türbe yolu üzerindeki alanda çay içebilecek gözleme ve benzeri ikramlarımızdan faydalanacak” diye konuştu. 

Bahçelievler Mahallesi’ne ilişkin projeleri ve Milli Egemenlik Parkı’nda Down Kafe açılacağını da duyuran Subaşı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bahçelievler Mahallesi’nde Dikiş Kursu ve Spor Salonu açacağız. Hürriyet ve Bahçelievler mahallemize hitap edecek. Aynı zamanda revize ettiğimiz Uğur Mumcu Parkı da tamamlanmak üzere. Santral Sokak’ta yayalaştırma projemiz devam ediyor. Esnaf ve vatandaşlarımızla birlikte görüş alışverişinde bulunarak, Santral Sokak’ta güzel bir yayalaştırma projesini gerçekleştireceğiz. Ayrıca projelerimiz arasında İstasyon Mahallesi’nde yer alan TCDD Çocuk Kütüphanesi de yer alıyor.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iş birliğinde yürütülen Halkın Projesi'ne ilişkin bilgi veren Başkan Subaşı, şunları dile getirdi:

“İBB ile yaptığımız protokolle birlikte Bilecik’te hem yerel esnaf kazanacak hem de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız ekonomik anlamda rahat bir nefes alacak. Halkın Esnafı projemizin protokolünü imzaladığımız günden bugüne, yani 4 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 600 aile tarafından başvuru aldık. Aldığımız başvuruların tamamı alanında uzman ekiplerimiz tarafından çok hassas bir şekilde incelendi. İncelenme süreçlerinin tamamlanmasıyla bugüne kadar yaklaşık 400 aileye Halkın Esnafı BiKart’larını teslim ettik. Bu süreçte yaklaşık 1 milyon TL gibi bir rakamı kartlarımız üzerinden ailelerimize teslim etmiş olduk ve yardımlarımıza da devam ediyoruz.

Önceki dönem yapılan ve atıl halde bırakılan birçok tesisi Bilecik halkına geri kazandırıyoruz. Vadipark projemizle birlikte hem restoran kafe hem de düğün salonu olarak kullandığımız çok güzel bir alan var. Biz burada hem çocuklarımızı hem de yetişkin ve gençlerimizi çekeceğimiz bir alan yarattık. Halkımızın burada çok güzel vakit geçireceği hem de sosyalleşebileceği bir alan yaratarak çok büyük bir alanı halkımıza geri kazandırdık. Beşiktaş Mahallesi'nde bulunan ve çatısından kaynaklı hasar alan tesisi baştan yenileyerek, çocuk sosyal tesisi olarak halkımızın hizmetine sunduk. Ayrıca kanalizasyon ve altyapı projesi kapsamında yıllardır atıl halde olan biyolojik atıksu arıtma tesisimizi de faaliyete koyduk.”

Bilecik Belediyesi olarak yaptıkları her çalışmada şeffaf ve anlaşılır belediyecilik doğrultusunda çalıştıklarını aktaran Subaşı, basın mensuplarına Bilecik Belediyesi çalışanlarının sayısı hakkında da bilgi verdi.

Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı A.Ş. hakkında konuklarını aydınlatan Subaşı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Göreve geldiğimizden bu yana Kayı işletmelerimizin sayısını artırdık. Göreve geldiğimizde yalnızca 3 olan işletme sayımızı 8’e çıkardık. Dolmabahçe Restoran Selanik Kafe ve Çınaraltı Çay Bahçesi'ne ek olarak göreve geldiğimizde Vadipark Sosyal Tesisleri ve Spor Kompleksi, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi Kitap Kafe, Güneş Toki Market, Milli Egemenlik Parkı Down Kafe ve Havuz Kafe’yi de işletmelerimize ekledik. Kayı A.Ş. belirttiğimiz bu alanlardaki çalışmalarıyla şu ana kadar hep kar etti.”