(ANKARA)  - ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın, 2018 yılında yasa dışı bir şekilde silah satın alma iddialarıyla ilgili üç suçtan yargılandığı dava ABD basınının gündeminde. Mahkemede tanık olarak dinlenen Hunter Biden’ın eski kız arkadaşı ve aynı zamanda ölen erkek kardeşi Beau Biden'ın eşi Hallie Biden, Hunter Biden’ın aracında bir silah bulduğunu söyledi.

Hallie Biden, tanık olarak dinlendiği mahkemede, ''’Kendini incitmesini istemiyordum, çocuklarımın bulup kendilerine zarar vermelerini istemiyordum’’ dedi. Hunter’ın ''artan bağımlılığı nedeniyle korkuya kapıldığını'' söyleyen Hallie Biden, Hunter'ın aracında bulduğu silahı çöpe attığını söyledi.

''Hunter Biden’ın kendisini uyuşturucu madde kullanmaya teşvik ettiğini'' ifade eden Hallie Biden, geçmişte bu maddeleri kullanmış olmaktan utanç duyduğunu belirtti. 

Hallie Biden’ın ifadesi, ''Joe Biden'ın oğlunun yasa dışı uyuşturucu kullanıcılarının ateşli silah sahibi olmasını yasaklayan yasayı ihlal ettiğini'' savunan savcıların elini güçlendirebilir.

Joe Biden : ''Oğlumu affetmeyeceğim''

ABD Başkanı Joe Bidenı, İkinci Dünya Savaşı’nda müttefik devletlerin Nazilere karşı taarruza geçtiği Normandiya Çıkarması’nın 80’inci anma töreninde verdiği bir röportajda, oğlunun yargılandığı suçlardan hüküm giymesi halinde itiraz etmeyeceğini ve oğlunu affetmeyeceğini söyledi.

ABD'de başkanlık seçimleri yaklaşırken gündemdeki yerine koruyan davanın Başkan Joe Biden'ın seçim kampanyasını olumsuz etkileme potansiyeli de tartışılıyor.

Davanın ''siyasi saldırılara zemin hazırlayabileceği, halkın algısını etkileyebileceği ve sçim kampanyası stratejisinde değişiklikler yaratabileceği'' yorumları yapılıyor.

Hunter Biden hangi suçlardan yargılanıyor?

 Çin ve Ukrayna’yla ilgili ticari yolsuzluk iddialarıyla da ismi gündeme gelen Hunter Biden, federal mahkemece yargılandığı davada,

''federal ateşli silahlar işlem formunda uyuşturucu kullanmadığını'' iddia ederek ''yalan söylemek, ateşli silahı yasa dışı bir şekilde (uyuşturucu kullandığı gerekçesiyle) sahip olmak'', ''ateşli silahı 11 gün boyunca yasa dışı şekilde bulundurmak'' suçlarından yargılanıyor.

Bundan sonraki aşamalarda diğer tanıkların dinlenmesi, delillerin incelenip tartışılması ve tarafların kapanış argümanlarını sunmasının ardından davanın jüri tarafından karara bağlanması bekleniyor.

Hunter Biden, ayrıca 1.4 milyon dolarlık vergi ödememekle suçlandığı bir başka davada, eylül ayında California'da yargılanacak.

 

Kaynak: anka