Samsun’un Canik ilçesinde bulunan Lovelet Sahnesinde, Cengiz Toraman’ın yazıp yönettiği “Ben Türkan Saylan” adlı oyun sahnelendi.

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun’un Canik ilçesinde bulunan Lovelet Sahnesinde, Cengiz Toraman’ın yazıp yönettiği “Ben Türkan Saylan” adlı oyun sahnelendi.

Türkan Saylan’ın hayatından kesitleri sanatçı Şenay Gürler dün akşam sahneledi. Gürler, oyunun sonunda yaptıkları Karadeniz turnesini şu ifadelerle anlattı:

“Bu 5 günlük bir Karadeniz turnesi. Sinop’tan başladık, Ordu’daydık, bugün 3. ayak yani Samsun’dayız. Samsun’da çok fazla gezme şansımız olmadı tabii ki, ama böyle çok güzel bir şehre benziyor. Keşke havalar daha sıcak olsaydı, biraz daha zamanımız olsaydı, dolaşabilseydik diye düşündüm. Aldığımız tepkiler çok güzel, Karadenizli insanlarla buluşmak, apayrı bir durum. Ayrıca her gittiğimiz yerde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden de geldiler. Bizlerle birlikte oldular. Açıkçası çok heyecan verici benim için, yarın Artvin’e gidiyoruz. Daha sonrasında da Trabzon’a, Trabzon’da son ayağımız. Bakalım bundan sonra bir Akdeniz var, Ege var, böyle turnelerimize devam edeceğiz. Aynı zamanda da İstanbul’da da oynayacağız.” 

"TÜRKAN SAYLAN’I CANLANDIRMAK BENİM İÇİN ONURDUR"

Sanatçı Şenay Gürler, canlandırdığı Türkan Saylan için şunları söyledi:

“Türkan Hanım çok önemli bir insan, çok önemli bir bilim insanı. Aynı zamanda çocukların okumasını, özellikle kız çocukların okumasına bu kadar büyük bir destek olduğu için, ÇYDD’yi kurduğu için, bu kadar savaşçıl bir kadın olduğu için, onu canlandırmak benim için bir onur açıkçası. Bende elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Çünkü gerçekten ben de Türkan hanımı biliyordum ama çok okudukça daha çok onu, tanıyan insanlarla bir araya geldikçe, ne kadar muhteşem bir kadın olduğunu bir kez daha anladım. Bir kez daha gördüm. O yüzden çok onur duyuyorum Türkan hanımı oynadığım için."