Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Mersinden Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer, Evimiz Atölye Projesi kapsamındaki ‘Çoraptan Oyuncak Yapım Kursu’nu tamamlayan kadınlara sertifikalarını verdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Mersinden Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer, Evimiz Atölye Projesi kapsamındaki ‘Çoraptan Oyuncak Yapım Kursu’nu tamamlayan kadınlara sertifikalarını verdi. 

Büyükşehir Belediyesi’nin Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gönüllüler Şube Müdürlüğü ve Mersinden Kadın Kooperatifi destekleriyle yürütülen ve kentin çeşitli mahallelerinde yaşayan kadınları bir araya getiren projenin sertifika töreninde kadınlara seslenen Başkan Seçer, “Birbirinize soruyor musunuz; senin doğduğun, atanın doğduğu memleket ne? Senin meşrebin ne, mezhebin ne, ırkın ne? Ne güzel, kardeşçe bir aradayız değil mi? İşte Mersin böyle bir yer” dedi.

Törende, Çilek Mahallesi’nden 119, 50. Yıl Mahallesi’nden 88, İstiklal Mahallesi’nden 82 ve Karaduvar Mahallesi’nden 47 kadın olmak üzere, toplam 336 kadına sertifikaları teslim edildi. Başkan Seçer ve Meral Seçer, kadınların katılım belgelerini verdikten sonra, çocuklara çoraptan yapılan oyuncaklardan hediye etti.

Kadın muhtarların da bulunduğu törende, temsiliyette kadın sayısının daha fazla olması gerektiğini belirterek sözlerine başlayan Başkan Seçer, şöyle konuştu:

“KADINLAR SAYESİNDE ŞEHİR TERTEMİZ OLDU”

 “Göreve ilk başladığımda, kentteki parkların bakımını ve sokakların temizliğini, bu işi çok güzel bir şekilde yapacaklarına inandığım kadınlara vermenin doğru olduğunu düşündüm. Şu anda Tarsus’tan Anamur’a kadar 450 civarında kadınımız park bakımıyla, refüj bakımıyla ilgileniyorlar. Onların sayesinde parklar ve şehir tertemiz oldu. Kadınlarımız, belediyemizi takip etsin. Çünkü onlara ait çok şey var. İşte bir tanesinin içindesiniz. Evimiz Atölye; ‘Elde Var Yetenek, Evde Var Ekmek’. Demek ki ben de takip ediyorum. Ne yaptığımı da biliyorum.

“SİZLERİ ÇOK SEVİYORUM”

Yol da yaparız, park da yaparız. Ama sizin ağrınız sızınız varsa, acınız varsa, karnınız açsa diğer hizmetlerin hiçbir kıymeti yok. Bunlara da dikkat etme görevi belediye başkanınındır. Mersin Belediyesi’ni ve başkanını kendi ailenizden biri görün, emin olun Başkan da sizleri kendi ailesinden bir fert olarak görüyor. Sizin yaşadığınız acının, sizin çocuklarınızın çektiği bir acının, benim çocuklarımın çektiği acıyla hiçbir farkı yok. Psikolojik sorun, hukuki sorun, sağlık sorunu, başkasına açamadığınız konular olabilir. Özeliniz olabilir. Gelin, Kadın Dairemizin ilgili birimleriyle temasta olun ve onlarla paylaşın. Bu hayat pahalığında ev geçimi çok zor. Eğitim, çocuklarımız için her şeyden önemli. Bizi eğitim kurtaracak. Çünkü gelişmiş, zengin olmuş ülkeleri kurtaran eğitim olmuş. O yüzden çocuklarımızı eğitelim. Tek bir kelime söyleyeceğim; sizleri çok seviyorum. Bir kere bunu söyleyeyim. Bunu bir tarafa yazın. Burada olduğum sürece de ben ve çalışma arkadaşlarım, Mersinli hemşerilerimin yararına olan her şeyi yapacağız.”

Mersinden Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer ise konuşmasında Evimiz Atölye Projesi’nin doğuşunu şöyle anlattı:

“Çok güzel bir enerji var, mutluluk var. Mahalle gezilerimizde de bu enerjiyi hissediyordum. Ama hepiniz bir arada olunca daha da bir güzellik oldu. Bizleri bir araya getiren Evimiz Atölye Projesi’nin doğuşunu mahallelerde anlatmıştım. Kadınlarımız bağda bahçede çalışabiliyorlar, kendi ürettiklerini Büyükşehir’in üretici pazarlarında satabiliyorlar, ama evde çoluğuyla çocuğuyla haşır neşir olan, gerektiğinde büyüklerin bakımını üstlenen kadınlarımız ne sosyal bir faaliyette bulunabiliyorlar ne de aile bütçelerine katkı sunabiliyorlar. İşte bu noktada Başkan’ımız bize dedi ki ‘Siz bu kadınlar için ne yapabilirsiniz? Biz de Mersinden Kadın Kooperatifi ve Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Gönüllülük Şubesi’yle bu yola çıktık. Yeni bir iş edinme, fikir edinme, birlikte olma, sosyalleşmenin sizler için ne kadar önemli olduğunun farkına vardık. Farklı mahallelerden gelen kadınlarımızın birbirleriyle sohbetlerinde yeni çıkacak fikirler çok önemli. Sizden gelen fikirleri çok kıymetli buluyoruz ve birlikte daha da güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum.”

50. Yıl Mahalle Muhtarı Nergiz Özcan, etkinlikle ilgili düşüncelerini paylaşarak, “Böyle bir projede bizlere destek verdikleri için öncelikle Başkan’ımıza ve eşine, Başkan Vekilimiz Gülcan Hanım’a, Serdal Bey'e ve Şerife Hanım’a teşekkürlerimi sunuyorum. Vahap Başkan’ımızın bu projeleri mahalle genelinde yayılacak, yayılmaya da devam ediyor. Ciddi anlamda karşılığını alıyoruz” dedi.

İki çocuk annesi Ayşegül Cici ise “Evde kiracı olduğumuz için eşime destek amaçlı katıldım. Haftada bir gün projeye katılıyorduk. Şu anda belgelerimizi almaya geldik. En önemlisi kadınların kendi ihtiyaçlarını alabilmesi için çok güzel bir proje” diye konuştu.