Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Muhtarlar Günü’ dolayısıyla belediye tarafından düzenlenen buluşma programında, 4 merkez ilçenin muhtarları ile bir araya geldi. Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Toroslar’da görev yapan mahalle muhtarları ile bir araya gelen Başkan Seçer, muhtarlar ile iyi ilişkiler ve iletişim içerisinde görev yapmanın önemine dikkat çekti.

Divan Otel’de düzenlenen programa; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, siyasi partilerin temsilcileri, Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ) bürokratları, daire başkanları ve muhtarlar katıldı.

“MUHTARLARIN ÖZLÜK HAKLARI SORUNLARININ ÇÖZÜM YERİ PARLAMENTODUR" 

Programda konuşan Başkan Vahap Seçer, muhtarların özlük hakları sorunlarının olduğuna değinerek, “Bunların çözüm yeri parlamentodur. Bugüne kadar hala aynı anlayış ülkeyi yönetiyor. 2002’den bu yana 21 yıl geçmiş, muhtarlar çıkıp kürsülerden; ‘Bizim sosyal ve özlük haklarımız konusunda sorun var!’ diyorsa, demek ki 21-22 yıldır iktidar onları memnun edememiş” dedi. Muhtarların yaşadıkları sorunlar karşısında, yerelden çözümü noktasında belediyelerin de yapacakları katkılar olduğuna değinen Seçer, “Bu konularda belediyeler mevzuata uygun katkıları yapar, hatta bazıları zorlar, mevzuata uydurur” ifadelerine yer verdi. Seçer, 4 merkez ilçede toplam 204 muhtar bulunduğunu ve bunlardan 18’inin kadın muhtar olduğunu belirterek, “Umuyorum ki bu seçimlerde sayıları artacak” dedi.

“MECLİS'TE YAŞADIĞIMIZ SIKINTILARI 4 BUÇUK YILDIR HALKLA PAYLAŞARAK YAŞADIK"

“Bizim hesap vereceğimiz merci sandıkta halktır” diyerek konuşmasını sürdüren Seçer, Belediye Başkanlığı görevini isteyerek ve severek yaptığının altını çizerek, “Çünkü istedim, talip oldum. Hiçbir şikayetim de yok. Elbette yaşadığım zorlukları Mersin’de yaşayan, hele hele sizler gibi muhtar olan, belediye ile ilişkisi olan yöneticiler biliyor. Meclis’te alınan kararlarda yaşadığımız sıkıntıları, gecikmeleri, maddi açıdan elimizi daraltacak bazı uygulamaları, önümüze konan engelleri 4 buçuk yıldır kimseden gizlemeden halkla paylaşarak zaten yaşadık” dedi.

Muhtarların Teksin uygulamasını kullanmalarını öneren Seçer, “Hangi ilçe, belde ve mahallenin vatandaşları hangi konuda mustarip ve şikayetçiyse hepsini biliyorum. Bu kadar iyi bir mekanizma. Sizin de menfaatiniz icabı, hizmetlerin daha hızlı ve efektif olması için bunu harfiyen kullanmanızı arzu ederim” diye konuştu.

 

“TÜRKİYE'DE SOSYAL POLİTİKALAR KONUSUNDA ADINDAN BAHSETTİREN BİR BELEDİYEYİZ" 

Mersin’in Türkiye’de en çok vergi ödeyen kentlerden birisi olmasına karşın çok sayıda geliri düşük vatandaşa da ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Başkan Seçer, “Biz Türkiye'de sosyal politikalar konusunda adından bahsettiren bir belediyeyiz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Biz zengin bir memleketiz, Türkiye’nin en çok vergisini ödüyoruz ama gelir durumu düşük çok sayıda vatandaşımız var” dedi.

“BİZ HERKESLE DERTLENDİK”

Mahalle Mutfakları, 1 Ekmek 1 Çorba ve gıda yardım kolisi gibi sosyal projeler hakkında da muhtarlara bilgi veren Seçer, “Zengin için çorbanın önemi olmayabilir ama akşam aç yatan kişi için bir tas çorbanın önemi vardır. Mahallelerinize tarihinde olmadığı kadar gıda kolisi geldi. 4-5 yılda belediyeler 120 bin koliyi dağıtırken biz sadece pandemide yaklaşık 140 bin koli dağıttık. Bir yılda bir büyükşehir belediyesinin dağıttığını, depremde depremzedelerin misafir kaldığı evine kadar gönderdik. Biz herkesle dertlendik” ifadelerini kullandı.

 

Yaklaşan yerel seçimlerde Mersinlilerin karşısına 5 yıl içerisinde gerçekleştirdiği hizmetler ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin şerefli bir belediye başkanı olarak çıkacağını aktaran Seçer, “Umut ediyorum ki ikinci 5 yılımızda çok daha önemli projeler başlar, çok daha etkin çalışmalar olur. 5 yılda hiçbir ayrım yapmadan, her bölgenin ihtiyacına göre hizmet yapmış, halkının derdiyle dertlenmiş, mutluluğuyla mutlu olmuş bir belediye başkanı olarak ikinci 5 yıllık dönemde de bu kente çok önemli, çok değerli hizmetler yapacağız” dedi.

Mersin Muhtarlar Derneği Başkanı ve Kiremithane Mahallesi Muhtarı Ali Gülgen, Toroslar Muhtarlar Derneği Başkanı ve Osmaniye Mahallesi Muhtarı Cengiz Şahpaz ile Yenişehir Muhtarlar Derneği Başkanı ve İnönü Mahallesi Muhtarı Adnan Giray Atilla, Tüm Mersin Muhtarlar Dernek Başkanı ve Akdeniz İlçesi Yeşilova Mahallesi Muhtarı Ergün Ünlü ve Mezitli Atatürk Mahallesi Muhtarı Badegül Kaptan da yaptıkları konuşmalarda hizmet ve muhtarlara katkılarından dolayı Başkan Seçer’e teşekkür etti.

Program Başkan Seçer ve muhtarların birlikte çektirdiği aile fotoğrafının ardından sona erdi.