Bandırma Belediyesi ve Atölye Gölge iş birliğiyle düzenlenen ‘17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’, ‘İki Şafak Arasında’ filminin gösterimiyle, Barış Manço Kültür Merkezi’nde başladı. 

Gönüllü emeğin başarılı seçkilerinden 28 kısa ve uzun metraj filmi dört gün boyunca Bandırmalılarla buluşturacak olan ‘17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’, düzenlenen açılış töreniyle başladı. Açılışa katılanlar arasında Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Yağar, Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yurttaşlar yer aldı.

Keman, gitar ve yan flüt üçlüsünden oluşan müzik grubu dinletisi eşliğinde yapılan açılış kokteylinin ardından konuşmalara geçildi. İlk konuşmayı, Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Komitesi adına Mustafa Uygur yaptı. Festivalin dinamikleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Uygur, “İşçi Filmleri Festivali için çalışan, emek veren herkes gönüllüdür. Bu gönüllülük esasıyla emeği, emek mücadelesini ve emekçilerin direnişini 17 yıldan bu yana sinema perdesine yansıtıyor, özellikle işçi sınıfının sesi olmayı amaçlıyoruz” dedi.

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, ilçenin kültür ve sanatın başkenti olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kadın Filmleri Sinema Etkinlikleri, Açık Hava Sinema Günleri, İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’ni ve iki kısa film festivalini daha şehrimizde gerçekleştirmiştik. Diğer taraftan Bandırma’nın marka değerini artırmak için popülist sinemayı da destekliyoruz. Bunun en güzel örneği geçtiğimiz günlerde vizyona giren ‘Bandırma Füze Kulübü’ filmi oldu ve şehrimizin tanıtımına önemli ölçüde katkı sağladı. Bandırma sanatı, kültürü, doğayı ve tarihi seven bir kenttir. Desteklerimiz ve etkinliklerimiz devam edecek.”

Konuşmaların ardından, Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi ‘İki Şafak Arasında’ izlendi. Bir aile şirketinde, bir işçinin ağır şekilde yaralanmasının ardından hem kendi hayallerini hem ailesini hem de yaralanan işçinin eşinin hayatını etkileyecek ahlaki bir karar vermek zorunda kalan Kadir karakterinin bir gününü anlatan film, salondakilerden beğeni topladı. 

Yönetmen Selman Nacar, film gösteriminin ardından yaptığı söyleşide, filmin teknik ve psikolojik altyapısı ile ilgili çeşitli bilgilendirmelerde bulunarak, “İzleyiciyi tanık koltuğuna oturtmak, bir şeyleri sorgulatmak istedim” dedi. Söyleşi soru-cevap kısmının ardından sona erdi. Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Levent Balkış, gecenin sonunda Yönetmen Nacar’a ‘Erdek ve Kapıdağ Tarihi’ adlı kitabı takdim etti. Tosun ise Bandırma Vapuru figürlü kabartma tabloyu, Bandırmalılar adına Nacar’a hediye etti.