Bandırma Belediyesi, ‘18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ dolayısıyla gaziler ve şehit aileleri için Başkent’e gezi düzenledi. Gezide, I. ve II. Meclisler ile Anıtkabir ziyaret edildi.

Bandırma Belediyesi, ‘18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ dolayısıyla gaziler ve şehit aileleri için Başkent’e gezi düzenledi. Gezide, I. ve II. Meclisler ile Anıtkabir ziyaret edildi.

Toplam 200 kişinin ağırlandığı gezide Cumhuriyetin ilk tohumlarının atıldığı I. Meclis, genç Cumhuriyet adına önemli kararların alındığı II. Meclis ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir ziyaret edildi. Geziye katılanlar, profesyonel rehberler eşliğinde tarihe tanıklık etme fırsatı buldu. 

Anıtkabir ziyaretinde gazi ve şehit ailelerine eşlik eden Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, aslanlı yoldan Atatürk’ün manevi huzuruna hemşehrileriyle birlikte kol kola yürüdü. Daha sonra, Atatürk’ün mozolesine çelenk sunuldu ve saygı duruşunda bulunuldu. Ziyaretin devamında, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın da Bandırmalı hemşehrileriyle bir araya gelerek Anıtkabir Müzesi’ni gezdi. 

Ziyaretin sonunda, Anıtkabir özel defterini imzalayan Başkan Tosun, şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimizin Aziz Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk;

Bugün, bizlere emanetiniz olan bu vatan toprakları ve göklerde özgürce dalgalanan bayrağımız uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizin kıymetli aileleri, gazilerimiz ile birlikte ulusal kurtuluş mücadelemizin son kurşununun sıkıldığı kent Bandırma’nın Belediye Başkanı olarak 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle manevi huzurunuzda olmaktan büyük gurur duyuyoruz.

Milli mücadelemizin başkomutanı olarak vatan topraklarımızı hür ve bağımsız bir yapıya kavuşturmak adına gösterdiğiniz onurlu mücadelede sizlerle beraber, başta Çanakkale olmak üzere birçok cephede omuz omuza savaşan, asil milletimize emanet ettiğiniz cumhuriyetimizi özgürce yaşatmak için canını ortaya koyan tüm şehitlerimizi huzurunuzda rahmetle ve saygıyla anıyorum.”

Manevi huzurunuzda bir kez daha söz veriyorum; Hukuk içinde, devlet adabına ve insan onuruna yakışan bir şekilde milli mücadelemizin son kalesi Bandırmamız ve ülkemiz için gururla hizmet etmeye devam edecek, ilkelerinizin ve inkılaplarınızın sonsuz savunucusu olacağım.

Ruhun şad olsun aziz ATA’m.”