Bandırma Belediye Meclisi’nin mart ayı olağan toplantısında, ilçenin depremselliği, yapı stoku ve olası deprem afeti öncelikli alınacak önlemler ile ilgili yapılan çalışmalar değerlendirildi. Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, "Bandırma’nın fiziki yapısı ve yapı stoku başta olmak üzere birçok faktörden dolayı kentsel dönüşümü mutlaka gerçekleştirip radikal kararlar almamız gerekiyor" dedi.

Bandırma Belediye Meclisi’nin mart ayı olağan toplantısında, ilçenin depremselliği, yapı stoku ve olası deprem afeti öncelikli alınacak önlemler ile ilgili yapılan çalışmalar değerlendirildi. Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, "Bandırma’nın fiziki yapısı ve yapı stoku başta olmak üzere birçok faktörden dolayı kentsel dönüşümü mutlaka gerçekleştirip radikal kararlar almamız gerekiyor" dedi.

Bandırma Belediyesi, ilçenin tüm dinamikleriyle depreme hazır bir kent haline getirilebilmesi amacıyla ilgili teknik odaların temsilcileri ve belediyenin ilgili komisyonlarının katılımıyla deprem gündemiyle toplandı. Toplantıların ardından konu ile ilgili ortaya çıkan ayrıntılı bilgiler ve yapılacak çalışmalar, Bandırma Belediye Meclisi’nin mart ayı olağan toplantısında gündeme alınarak kamuoyuyla paylaşıldı.

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun başkanlığındaki toplantının açılışında Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Başkan Tosun toplantıyı, “Bandırma deprem kuşağında bulunuyor. Bugün, teknik odalarımızın temsilcileri, bilirkişiler ve ilgili komisyonlarımız bizlere bilgi aktaracaklar. Biz de bu bilgiler ışığında Bandırma’da yapılacaklar ile ilgili adımlarımızı ivedilikle atacağız” sözleriyle açtı. 

İlk konuşmayı yapmak üzere Bandırma Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Personeli Jeoloji Mühendisi Aynur Aydın’a söz verildi. Aydın, Bandırma’nın jeolojik yapısı ile ilgili raporu sunarak kentte imara açılan bölgelerin, geçmişten bugüne jeolojik ve jeoteknik açıdan değerlendirmesini yaptı.

“DEPREM AFETİYLE MÜCADELE ETMENİN YOL DAYANIKLI YAPILAR TASARLAMAK VE ÜRETMEK”

Toplantıya katılan İnşaat Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcisi Gürkan İlgin de şunları söyledi:

“Deprem afetiyle mücadele etmenin yolu basit. Depreme dayanıklı yapılar tasarlamak ve üretmek. Biz bu mücadeleyi uzun zamandır yapıyoruz. Bilimin öğütlediğini yok sayan, proje mühendisliğini evrak tamamlama aracı haline getiren, şantiye yönetimini düşük ücretlere sıkıştıran gayrinizami anlayışla mücadele ettik ve etmeye devam ediyoruz. Bizim anlatmak istediğimiz konu şu; depreme dayanıklı yapılar deprem sonrası değil, her zaman yapılmalıdır. Her zaman bu hassasiyet içinde olmalıyız. İş imalat esnasında doğru yapılmalıdır. Doğru üretimin yapılabilmesi için bir mühendisin, bir müteahhitle mutlaka doğrudan çalışması gerektiği kanaatindeyiz. Bunu sağlayamadığımız sürece inşaatlar kötü yapılır, çünkü mühendisin elinden çıkmamış olur. 

“BANDIRMA İÇİN EN ÖNEMLİ KONU KENTSEL DÖNÜŞÜM”

Bandırma için en önemli konunun kentsel dönüşüm olduğunu düşünüyoruz. Bandırma’daki eski yapıların çoğunluğu eğimli arazi üzerinde ve bitişik nizam olarak yapılmış vaziyettedir. Bu binalar deprem salınımı esnasında birbirinden bağımsız hareket edemiyorlar. Bir de eğimli arazi üzerinde olduğumuz için kot farkı var ve bu fark salınım esnasında mühendislik hesapları içinde olmayan sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Yapı ilave yüklere maruz kalıyor. Bu yüzden bina deprem esnasında belki kendini kurtarabilecekken, yıkılmaya maruz kalıyorlar. Ayrıca ana cadde üzerindeki 1999 yılı öncesi yapılan yüksek yapılarımız da riskliler.”

Daha sonra, Mimarlar Odası Bandırma Temsilcisi Mehmet Ali Ozar, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ‘Kahramanmaraş Depremi İnceleme Raporu’ ile Mimarlar Odası’nın ‘6 Şubat Depremleri Tespit ve Değerlendirme’ raporunu sundu. Ozar, Kahramanmaraş depremlerinden örneklerle yola çıkarak sağlıklı yapı stokunun oluşturulması için tespitlerini meclisle paylaştı. 

Bandırma Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Selamettin Karacan, ilçedeki yapı stoku ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Bandırma’daki yapı stokunun olumsuz durumda olduğunu aktaran Karacan, “Yaklaşık 11 bin yapımız 2000 yılı öncesi yapılmış ve çok dar bir alandalar. Bizim hızlı bir şekilde kentsel dönüşüme başlamamız gerekiyor. Onun için de Büyükşehir Belediyesi’nin 1/5000’lik planları hazırlamasını ve bizlere yeni alanlar yaratmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Bandırma Afet Farkındalık Çalıştayı’nın sonuç raporunu paylaştı. Bandırma Belediyesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Bandırma Kent Konseyi’nin iş birliği ile düzenlenen çalıştayın Bandırma’daki afet farkındalığını ortaya çıkarmak ve oluşturmak amacıyla hazırlandığını belirten Polat, şöyle devam etti:

“Çalıştayımızı geniş bir katılım ile gerçekleştirdik. Bu çalıştay, ilçe bazlı olarak Türkiye’de yapılan ilk farkındalık çalıştayıdır. Afetler sonrası ortaya çıkan maddi ve manevi kayıplara karşı bu ve benzeri çalıştaylar önemlidir. İnsanların afetler ile ilgili bilinçlenmesi elzemdir. Son yaşadığımız deprem felaketinde de net bir şekilde bunu gördük. Bu hususta AFAD eğitimlerinde de açıkça belirtildiği üzere, birey ve aile düzeyinde tedbir alınması ve afet hazırlıklı olunması gerektiği şeklinde dikkat çekilmektedir. Bu çalıştayımızın amacı da afet konusunda konuşulması, sorunların belirlenmesi ve olası çözümler için fikir alınmasıdır.”

Son olarak İmar Komisyonu üyesi Yalçın Cömert’e söz verildi. Cömert, Bandırma’nın sanayileşmesiyle beraber düzensiz göç aldığını ve bu göçün de çarpık kentleşmeye yol açtığını dile getirdi. Bandırma’nın imar durumu ile ilgili tarihsel ölçekte bilgi sunan Cömert, şöyle konuştu:

“Sıkıntılı bölgelerimiz var. Bu yüzden yeni genişleme alanlarına ihtiyacımız var. 1/5000’lik planlar bir an önce yapılmalı. Belediyenin Edincik tarafından 230 dönüm, konut alanı olan bir arazisi var. Biz burada kentsel dönüşüm için alternatif bir alan yaratalım. Bunu Bandırma Belediyesi olarak biz yapalım. Bizim başka bir kurtuluşumuz yok. Lojistik alanları yaratarak kaynak aktaralım. Bu süreci hızlı bir şekilde atlatalım.”

Konuşmacıların ardından Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, Bandırma’da deprem afeti ile ilgili radikal kararlar alınacağının altını çizdi. 2019 yılında göreve geldikten yaklaşık 3 ay sonra, Bandırma Belediye Meclisi’nin tarihinde ilk kez Deprem ve Doğal Afet Komisyonu’nu kurduklarını hatırlatarak konuşmasına başlayan Başkan Tosun, şu bilgileri verdi:

“RADİKAL ÖNLEMLER ALMAMIZ GEREKİYOR”

“Bandırma, büyük deprem riski altında olan bir kent. Bu yüzden meclisimizin üzerine büyük bir sorumluluk düşüyor. Aklın ve bilimin ışığında, sağduyu, birlik ve beraberlik içinde ciddi kararlar almamız gerekiyor. Sadece Bandırma Belediyesi’nden değil, Büyükşehir Belediyesi’nden, Valiliğine, Kaymakamlığından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kadar alınması gereken kararlar var. Bandırma’nın fiziki yapısı ve yapı stoku başta olmak üzere birçok faktörden dolayı kentsel dönüşümü mutlaka gerçekleştirip radikal kararlar almamız gerekiyor.

“BÜYÜKŞEHİR’DEN 1/5000’LİK PLANLARI BEKLİYORUZ”

Kentsel dönüşümü gerçekleştirmek zorundayız. Büyükşehir’den 1/5000’lik planları bekliyoruz. Biz bunu dokuz senedir bekliyoruz ve 1/5000’lik planlarımız Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan olumsuz görüş gelmesi sebebiyle durdu. Biz şu an kentsel dönüşümü gerçekleştirsek bile 1/5000’lik planlarımız olmadığı için insanlarımızı taşıyacak yerimiz yok. Bu planlar Bandırma’nın geleceğidir, kurtuluşudur. Bunu hep birlikte çözmeliyiz. Oluşturacağımız lojistik alandan gelecek kaynağı kentsel dönüşüm için kullanalım. Burada alacağımız kararlar evrak üzerinde kalmasın, somut kararlar olsun. Radikal kararları alalım, hep beraber bu işi çözelim. Çünkü bu deprem kapıda. Bilim adamları bunu söylüyor. El birliğiyle bunu çözelim.”

"İLÇEDE KESİLEN HİÇBİR KOLONA RASTLAMADIK"

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra, Bandırma’da yaşayan yurttaşlar tarafından Bandırma Belediyesi’ne kesik kolon şüphesiyle 350’nin üzerinde müracaat yapıldığını belirten Tosun, “Gelen müracaatların tamamını inceledik. Kesilen hiçbir kolona rastlamadık. Tabii ki biz proje bazlı kontrol ediyoruz. Bandırma Belediyesi’nin bu noktada gözlemsel bakma yetkisi var."