İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen "Sahte ses" adı verilen operasyonlarda nitelikli dolandırıcılık suçunu işledikleri şüphesiyle 62 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Bakan Yerlikaya, şüphelilerin 42'sinin tutuklandığını, 12'si hakkında ise adli kontrol kararı verildiğini bildirdi.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN EKONOMİK ZORLUK YAŞAYAN 18 BİN 854 EMEKLİYE 1000 TL'LİK DESTEK ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN EKONOMİK ZORLUK YAŞAYAN 18 BİN 854 EMEKLİYE 1000 TL'LİK DESTEK

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Dolandırıcılara, onların iş birlikçilerine, zehir tacirlerine, çetelere, teröristlere, organize suç örgütlerine nefes aldırmayacağız" dedi. Bakan Yerlikaya, bu çerçevede İstanbul merkezli 6 ilde nitelikli dolandırıcılara yönelik operasyonunun detaylarını da paylaştı.

Yerlikaya'nın paylaşımı şöyle:

"İstanbul merkezli Bursa, Kayseri, Kocaeli, Konya ve Hakkari’de yapılan 'sahte ses' operasyonunda örgütlü olarak nitelikli dolandırıcılık suçunu işledikleri tespit edilen 62 şüpheli şahıs yakalandı.

Dolandırıcılara, onların iş birlikçilerine, zehir tacirlerine, çetelere, teröristlere, organize suç örgütlerine nefes aldırmayacağız.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalar sonucunda, örgütlü olarak nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyen şüphelilerin; çeşitli sosyal paylaşım sitelerinden sahte ilanlar vererek bu ilanlarda kendilerini banka ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıttıkları, çeşitli yollarla temin ettikleri kimlik ve iletişim bilgileri ile düşük faizli kredi kullandırma bahanesi adı altında vatandaşları aradıkları, örgütün aldatıcı yöntemler ile banka tarafından gönderilen SMS şifrelerini mağdurlardan temin ederek mobil bankacılık hesaplarını ele geçirdikleri, Vatandaşların hesaplarında bulunan paraları örgüt üyelerinin hesaplarına aktardıkları, örgütün bu yolla çok sayıda eylem gerçekleştirerek milyonlarca lira haksız kazanç temin ettiği tespit edilmiştir. Şüpheli şahısların 42’si tutuklandı. 

12’si hakkında ise adli kontrol kararı verildi. Operasyonu düzenleyen kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Aziz milletimizin duaları ve destekleriyle, mücadelemiz azim ve kararlılıkla devam edecek."