Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’ye yardım için Dünya Sağlık Teşkilatı (DST) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhonam Ghebreyesus’a mektup yazdı. Bakan Koca, “Yaralanan, kanser tedavisi yarım kalan çocuklara sağlık hizmeti verebilmek için önümüzdeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Dünya Sağlık Teşkilatı, önderlik sorumluluğu ile ve acilen gerekli girişimlerde bulunarak Gazze'de verilecek sağlık hizmetlerinin güvenliğini garanti altına almalı” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20 gündür İsrail’in saldırısı altında olan Gazze’ye insani ve sağlık yardımı için Dünya Sağlık Teşkilatı (DST) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhonam Ghebreyesus’a mektup yazdığını duyurdu. Bakan Koca, konuyla ilgili bugün sosyal medya hesabı X’ten “Dünya Sağlık Teşkilatı’nın Gazze için alması gereken aksiyonu Genel Direktör Dr. Tedros’a, kendisine dün saat 13.30’da ulaşan bir mektupla hatırlattım” notuyla paylaştığı mektupta şu ifadelere yer verdi:

YARALANAN, KANSER TEDAVİSİ YARIM KALAN ÇOCUKLARA SAĞLIK HİZMETİ VEREBİLMEK İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ ENGELLERİN KALDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ”

ÖZGÜR ÖZEL, BEŞİKTAŞ’TAKİ TERÖR SALDIRISINDA HAYATINI KAYBEDENLERİ ANDI ÖZGÜR ÖZEL, BEŞİKTAŞ’TAKİ TERÖR SALDIRISINDA HAYATINI KAYBEDENLERİ ANDI

“Gazze'de hayat, eğer buna hayat denebilirse, iki haftadan fazla bir süredir çok ağır savaş koşulları altında DST Genel Direktörü olarak bu olağanüstü duruma sarf ettiğiniz dikkatin farkındayım. Her şeyden öte, bir insan, kendini insanlığın hizmetine adamış insan sağlığı savunucusu olarak da neler hissettiğinizi tahmin edebiliyorum. Gazze'ye muhtaç olduğu sağlık hizmetinin ulaşması için gösterdiğiniz tüm çabalar için şahsımıza ve bir üyesi olduğumuz teşkilatınıza teşekkür ediyorum. Ancak şunu ifade etmek isterim ki masum sivillerin hayatını kaybettiği yaralı çocukların sağlık hizmetine ulaşamadığı Gazze için yapabilecekleriniz, bugüne kadar yaptıklarınızdan çok daha fazladır, buna yürekten inanıyoruz. Yaşadığımız günler Dünya Sağlık Teşkilatına, insanlığın onurunun artık daha fazla çiğnenmesini önleme misyonu yüklüyor. Hiç şüphem yok ki, alınmasına öncülük edeceğiniz kararlar harekete geçireceğiniz imkânlar ve ayrıca şahsi saygınlığınızla dünya toplumlarının beklentilerini gerçeğe dönüştürecek ve büyük minnettarlık duyulacak adımlar atabilirsiniz. Dünya Sağlık Teşkilatını bu beklentilerin hayli gerisinde görmek hatta siyasi iradelerin de gerisinde kaldığını bilmek kabullenilebilir bir olgu değildir. 75 yılında olan, bu süre içinde nice krizlere karşı başarılı sonuçlar almış bu kurumdan beklentimizin, gücünü aşan bir beklenti olduğunu düşünmüyorum: Yaralanan, kanser tedavisi yarım kalan çocuklara sağlık hizmeti verebilmek için önümüzdeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Ve elbette, üyesi olduğumuz bu kurumun gücünü bunun çok daha ötesinde ivedilikle ortaya koymasını büyük bir ümitle bekliyoruz.

“DSÖ, ACİLEN GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNARAK GAZZE'DE VERİLECEK SAĞLIK HİZMETLERİNİN GÜVENLİĞİNİ GARANTİ ALTINA ALMALI”

Sayın Genel Direktör Değerli Dostum; Dünya Sağlık Teşkilatı, önderlik sorumluluğu ile ve acilen gerekli girişimlerde bulunarak Gazze'de verilecek sağlık hizmetlerinin güvenliğini garanti altına almalı. Ülkemin, hasta çocuklar başta olmak üzere, savaşın mağdurları için gerekli sağlık hizmetlerini Gazze'ye ulaştırmaya yaralılan Türkiye'de tedavi altına almaya hazır olduğunu ve gerekli hazırlıkları yaptığını bilmenizi isterim. Hayat kurtarmak için eksik olan şey, gerekli şartların oluşturulmasıdır. Dünya Sağlık Teşkilatının mottolanından biri ‘Herkes için sağlık’ diğeri ‘Kimseyi geride bırakmamaktır.’ Bir Sağlık Bakanı, bir insan ve baba olarak size çağrım bu iki mottonun birer hakikat olduğunu tekrar ortaya koymanızdır. Tüm Türkiye'nin beklenti dolu selamlarını iletiyorum.”