9’uncu Kitap Günleri’nin onur konuğu olarak Edirne’ye gelen yazar Ayşe Kulin, ömrünün sonuna kadar yazmayı hedeflediğini belirterek, "Allah’a şükür okurlarım çok. Onlar arkama rüzgar koyuyorlar. 80 yaşımı geçmeme rağmen yazmaya devam ediyorum. İnşallah yaza yaza gideceğiz" dedi.

Edirne’de 9. Kitap Günleri bugün başlıyor. 9. Kitap Günleri’nin onur konuğu olarak Edirne’ye gelen yazar Ayşe Kulin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret etti. Başkan Gürkan, ziyaret sonrası belediye binasının önünde Kulin’e Edirne’deki Selimiye ve Eski camileri hakkında bilgiler verdi.

"DAHA İYİ GÜNLER MUTLAKA GELECEK"

Basın mensuplarına kitapları hakkında bilgiler veren Kulin, şunları kaydetti:

"Aşağı yukarı her yazar eteğindeki taşı dökerek başlar. Evini, mahallesini, sokağını veya aşkını anlatır. Ben de öyle yaptım. İlk kitaplarım benim ‘Veda’ gibi öykülerimde anlatıklarım gibi dedemin evinden hikayelerdir çünkü dedem ilginç benim annanemin annesini ve babasını gördüm ben. Osmanlılardı onlar. Tabii değişik bir tarzları, dilleri vardı. Onu nakletmek istedim. Kendi ve gelecek kuşaklara sonra o bir seri halinde devam etti. Özellikle işgal altındaki İstanbul’daki konaktaki yaşam çok önemlidir. Orada görüyorsunuz işgal, düşman ne demek. Kurtuluş Savaşı’nı daha iyi idrak edebiliyorsunuz, bu kitabı okuduğunuz zaman. Cumhuriyet’i de anlatayım dedim. Annemle babamın kitabı dedim. Umut hemen bittiği yerden başladı. Böyle bir beşleme yaptım. Onun dışında benim belgesel kitaplarım var. Tarihe biraz meraklıyım. Bir de kendi kurgu kitaplarım var. 3 kategoriye ayırabiliyorum kitaplarımı. Allah’a şükür okurlarım çok. Onlar arkama rüzgar koyuyorlar. 80 yaşımı geçmeme rağmen yazmaya devam ediyorum. İnşallah yaza yaza gideceğiz. Son kitabım biraz hüzün verici adından belli ‘Yarın Yok’ ama yarınlar inşallah olacak hep olacak. Biz Cumhuriyet’i öyle bir dönemden sonra kurduk ki bir mucizedir. Şimdi hiç olmazsa işgal altında değiliz. Daha iyi günler mutlaka gelecek."