Aydın UMKE Temel Eğitimi Yapıldı

Efeler Balıkköy Mahallesi dağlık alanda Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından kurulan 10 parkurda temel yaşam, zor havayolu yönetimi, enkazda hastaya müdahale, ezilme, yaralanma, uzun süreli sıkışma ve hareketsizlik sonucunda ortaya çıkan sendromlara yönelik eğitimler verildi.

Aydın UMKE Temel Eğitimi Yapıldı

19’uncu Bölge Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin, Balıkköy Mahallesi kırsal alanda verdiği arama kurtarma eğitimleri nefes kesti. 50 kursiyerin gönüllü olarak katıldığı eğitimde, arama, kurtarma, sağlık ve yaralı taşıma eğitimleri verildi.

Eğitime katılan gönüllülere Aydın İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı doktorlar ve UMKE personeli, eğitimlerini iple iniş ve tırmanış yaptıktan sonra yaralıya ulaşıp tıbbi müdahale bulunarak, yaralının bulunduğu yerden güvenli ortama transferini sağladı. Eğitimlerde ayrıca kursiyerlere, dağda mahsur kalanların ve uçuruma yuvarlananların kurtarılması gibi konularda de bilgiler verildi.

“HER TÜRLÜ ZORLUĞA HAZIRLIYORUZ”

Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Koordinatörü Mehmet Yılmaz, kurtarma eğitimlerinin önemine dikkat çekti. Yılmaz, “19’uncu Bölge UMKE temel eğitimi için buradayız. 12 eğitmen arkadaşımız, 8 asistan, 50 kursiyerle eğitime başladık. Üç günlük teorik, iki günlük saha uygulaması şeklinde eğitim yapacağız. 15'i Muğla’dan, 5’i Denizli’den, 30'u da Aydın'dan olmak üzere 50 arkadaşımıza eğitim veriyoruz. Aydın’da 156 tane UMKE personeli var. Eğitim sonrasında 30 arkadaşımız daha katılacak. Sayımız 186’ya çıkacak. Balıkköy dağlık alanda 10 parkur belirledik. Parkurlarda temel yaşam, zor havayolu yönetimi, enkazda hastaya müdahale, ezilme, yaralanma, uzun süreli sıkışma ve hareketsizlik sonucunda ortaya çıkan sendromlara ağırlık vererek, hastalara nasıl müdahale edileceği konusunda arkadaşlarımızı eğitiyoruz. Ekiplerimize müdahale kabiliyetini geliştiriyoruz. Her türlü zorluğa hazırlıyoruz. Aydın’da 17-18- 19 Nisan’da UMKE bölge tatbikatı yapacağız. Bu tatbikatta görev alacak ve emek verecek olan tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER