Çiğli Belediyesi, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından Strazburg’da düzenlenen organizasyonda, dördüncü kez ‘Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Partner Kenti’ unvanını almaya hak kazandı.

Çiğli Belediyesi, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından Strazburg’da düzenlenen organizasyonda, dördüncü kez ‘Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Partner Kenti’ unvanını almaya hak kazandı.

Açılış konuşmasını Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Sekreteri Mathieu Mori’nin yaptığı bu yılki organizasyon, ‘Çevrenin Korunması için Yerel Yönetimler Harekete Geçiyor’ temasıyla düzenlendi. 17 farklı ülkeden 53 başvurunun yapıldığı organizasyonda, 21 belediyenin başvurusu kabul edildi. Çevre kirliliği ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda hayata geçirdiği çalışmalar ile başvurusu kabul edilenler arasında yer alan Çiğli Belediyesi, ‘Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Partner Kenti’ unvanını üst üste dördüncü kez kazandı. Çiğli Belediyesi adına ödülü, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü aldı.

Konuşmasına, Türkiye’de meydana gelen depremlerle ilgili dayanışma duygularını paylaşan Genel Sekreter Mathieu Mori’ye teşekkür ederek başlayan Başkan Gümrükçü, şunları söyledi:

"AVRIPA'NIN BİR PARÇASI OLMAYA VE ULUSLARARASI DEĞERLERE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

“Ülkemizde meydana gelen depremle ilgili dayanışma duygularını bizlerle paylaşan Mathieu Mori ve katılımcı belediyelere şükranlarımı sunuyorum. Avrupa’nın en prestijli organizasyonlarının başında gelen bu yapı içerisinde yer almaktan ve üst üste 4 yıl ödüle layık görülmekten ötürü mutlu ve gururluyuz. Dünyanın farklı noktalarında meydana gelen deprem, sel ve orman yangını gibi doğal afetler ile küresel ısınma, kuraklık ve insanlığı derinden sarsan pandemi süreci, Avrupa Konseyi organizasyonunun son iki yılki temasının ne kadar hayati olduğunu hepimize bir kez daha gösterdi. Çiğli Belediyesi olarak, bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz hizmetlerimizle ilgili bir sunum yaptık. Çalışmalarımızın içeriğini, son durumunu ve hedeflerini paylaştık. 2021 yılında layık görüldüğümüz Avrupa Spor Kenti ve Avrupa Diploması ödülleriyle birlikte göreve geldiğimiz günden bu yana uluslararası mecrada altıncı ödülü kentimize kazandırdık. Avrupa’nın bir parçası olmaya ve uluslararası değerlere sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle aldığımız bu ödülü, değerli çalışma arkadaşlarıma ve hiçbir zaman desteğini bizlerden esirgemeyen çok kıymetli Çiğli halkına armağan ediyorum.”

ÇİĞLİ BELEDİYESİ’NİN PAYDAŞI OLDUĞU PROJELER, ‘İYİ ÖRNEKLER’ KİTAPÇIĞINA GİRDİ 

Çiğli Belediyesi’nin paydaşı olduğu Karbon Envanteri, Yaşasın Gediz Temiz Su Temiz Gıda, Gelecek İçin Yelken Açıyoruz ve İzmir Su Çalıştayı projeleri, Avrupa Konseyi tarafından her yıl organizasyona katılan belediyelere dağıtılmak üzere yayınlanan ‘İyi Örnekler’ kitapçığında yer aldı.

‘PEMBE MİSAFİRLER’ BELGESELİNİN FRAGMANI GÖSTERİLDİ 

Çiğli Belediyesi tarafından hazırlanan ve Türkiye’deki ilk flamingo belgeseli olan ‘Pembe Misafirler’ belgeselinin fragmanı da organizasyonunda gösterildi. Çiğli sınırları içerisinde yer alan İzmir Kuş Cenneti’ndeki flamingoları, yaşamlarını, bölgenin flamingolara sunduğu imkanları ve Gediz Deltası’nın doğal güzelliğini anlatan belgesel, katılımcıların beğenisini topladı.