ESRA NUR PERVAN

Trabzon’da av yasağının bitmesiyle balıkçılar törenle denize açıldı. Törende konuşan Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, "Sadece Trabzon’umuzda binin üzerinde balıkçı teknemiz var. 6 bine yakın da denizcimiz var. Bunların hepsi ekmeklerini bu denizden kazanıyorlar. Bu demektir ki bu derya aslında onların tarlaları. Buradan hasat elde ediyorlar balıkları buradan yakalıyorlar, öyleyse bizim denizcilerimize düşen bir taraftan da ekolojik dengenin sağlanmasıdır" dedi.

Trabzon Çarşıbaşı limanı’nda düzenlenen törenle birlikte balıkçılar vira bismillah diyerek denize açıldı. 

"BİNİN ÜZERİNDE BALIKÇI TEKNEMİZ VAR"

Yapılan törende konuşan Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Karadeniz insanı bir taraftan bu sıfatını bu denizden alıyor. Sadece Trabzon’umuzda binin üzerinde balıkçı teknemiz var. 6 bine yakın da denizcimiz var. Bunların hepsi ekmeklerini bu denizden kazanıyorlar. Bu demektir ki bu derya aslında onların tarlaları. Buradan hasat elde ediyorlar balıkları buradan yakalıyorlar, öyleyse bizim denizcilerimize düşen bir taraftan da ekolojik dengenin sağlanmasıdır. Balıklarımız mevsimine göre üreme zamanlarını kontrol ederek bunları önemseyerek ve bunlara dikkat ederek balık mevsiminde belirlenen süreleri hiçbir şekilde aşmadan üretimlerine ve balık yakalamalarına devam etmeleri gerekiyor."

CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, "Balıkçılık sektörünün sürdürülebilmesi için ve deniz ekosisteminin korunması için uygulanan av yasağı bu gece itibariyle sona eriyor. Yarın balıkçılarımız denizleriyle, ürünleriyle buluşacaklar. 2023- 2024 balıkçılık sezonunun balıkçılarımıza, ailelerine, sektöre, sanayicilere ve tabi ki biz tüketicilere bereket getirmesini temenni ediyorum" dedi.

"ÖNEMLİ BALIKÇILIK MERKEZLERİNDENİZ"

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, kafes balıkçılığının şehre önemli bir kazanç olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Şehrimizin balıkçılık anlamında en önemli merkezlerinden bir tanesi olan Çarşıbaşı'nda sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Kısa bir süre içerisinde vira bismillah diyerek Çarşıbaşı’ndan balıkçılık sezonunu açmış olacağız. Balıkçılarımıza bol şans diliyorum. Yeni sezon hayırlı, bereketli olsun hepimiz için. Gerçekten şehrimizin ekonomisinde çok büyük bir yeri var ama binlerce insanımıza da bir ekmek kapısı ve istihdam oluyor balıkçılık. Sadece açık denizlerde yapılan balıkçılık değil son zamanlarda Trabzon’da da kafes balıkçılığı anlamında çok iyi bir ivme yakalandığını memnuniyetle ifade ederim. Geçtiğimiz yıl doğrudan 100 milyon doların üzerinde bir ihracat yapıldığı ifade edersek bu sektörün de desteklenmesi ve önemsenmesi gereken balıkçılığın alt sektörü olduğunun gerçeğini vurgulamış oluruz."