Haber: MELİS YILDIRIM / Kamera: DURSUN ALKAYA

Kamuda atama bekleyen gıda mühendisleri, ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler bugün Ankara Ulus Meydanı’nda taleplerini dile getirdi. Atama bekleyen gıda mühendisi Gamze Toprak, “Ben de bir gıda mühendisi olarak mesleğimi hakkıyla icra etmek istiyorum. Uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Bunun vermiş olduğu çok ciddi sorunlar da var. Hijyenik koşullarda, kaliteli koşullarda gıda işlenmiyor. Bunların yeterli derecede denetime ihtiyacı var. Biz gıda mühendisleri olarak bunlara açız. Halkımızın çok güzel bir şekilde gıdaya ulaşmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Kamuda atama bekleyen ziraat mühendisleri, gıda mühendisleri ve veteriner hekimler bugün Ankara Ulus Meydanı’nda taleplerini dile getirdi. ANKA Haber Ajansı’na konuşan, 2019 yılında ziraat mühendisliği bölümünden mezun olduğunu belirten bir vatandaş, aylardır atama beklediğini söyledi. Atama sayılarının düşük olduğuna ve son dört yılda atanan ziraat mühendisi sayısının 690 olduğuna değinen Semanur, “Biz bu sayının arttırılmasını bekliyoruz. Çünkü 28 branşlı bir bölümüz, 28 branş içinde de binlerce mezun var ve yoğun bir yığılma var şu anda. O yüzden biz atama sayılarımızın arttırılmasını istiyoruz. Daha önceki 100-200 gibi bir sayının bizi kesinlikle kurtarmayacağını, yetmeyeceğini düşünüyoruz. Biz hem KPSS sürecinde hem atama sürecinde birçok şeyden fedakârlık yaptık” dedi. Devamında ise şunları kaydetti:

“GEÇEN AYA KADAR BÜTÜN BAKANLIKLAR ON BİNLERCE ALIM YAPTI. TEK ALIM YAPMAYAN TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI KALDI”

“Şu an hepimiz stresli bir süreç içerisindeyiz. Çünkü biliyoruz ki bu atama olmazsa tarımda ve hayvancılıkta politikaların uzun vadeli olmayacağını düşünüyoruz. Sadece ziraat mühendisleri için değil, veteriner ve gıda mühendisleri arkadaşlarımız için de durum aynı şekilde. Bizler bu sayının arttırılmasını bekliyoruz. Geçen aya kadar bütün bakanlıklar on binlerce alım yaptı. Tek alım yapmayan Tarım ve Orman Bakanlığı kaldı. Biz yüksek sayılarda atama bekliyoruz. Bunun da en kısa zamanda gerçekleştirilmesini istiyoruz. Çünkü ben şu anda işsizim, yeri geliyor ailemden harçlık alıyorum. Birçok arkadaşımız da aynı şekilde, buraya şehir dışından gelen arkadaşlarımız oldu. Biz bu süreçte hem maddi hem manevi çok emek verdik. Artık bu emeğimizin karşılığını almak istiyoruz.

Kamuda diğer Bakanlıklar gibi bizim de on binlerce alım hakkımız. Biz özel sektörde de iş bulamıyoruz. İş imkânımız çok kısıtlı. Bize özel sektörü tavsiye ediyorlar ama birçok yere başvuruyoruz ama geri dönüş alamıyoruz. Yeri geliyor, tecrübeli istiyorlar. Biz bu yüzden mağdur durumdayız. Aylardır da mağduruz. En kısa zamanda atamamızı almak ve işimizin başında olmak istiyoruz.”

“BİR SÜRÜ İNSAN GIDA MÜHENDİSLİĞİNDEN, ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİNDEN UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVIYLA KADROLARA GİRİYOR. BİZ BU SAYININ AZALTILMASINI İSTİYORUZ”

Bir diğer problemlerinin unvan değişikliği sınavı olduğunu söyleyen Semanur, “Yeri geliyor bir sürü insan gıda mühendisliğinden, ziraat mühendisliğinden unvan değişikliği sınavıyla kadrolara giriyor. Biz bu sayının azaltılmasını, bunun yerine KPSS’ye girmiş biz gençlerin önünün açılmasını istiyoruz. En büyük talebimiz de bu. En kısa zamanda yüksek sayıda bir alım gerçekleşir ve bizler de biraz rahat bir nefes almış oluruz. Çünkü geçen bayramı en hüzünlü geçiren biziz, bizim bakanlığımıza mensup branşlardı. O yüzden önümüzdeki bayram daha mutlu ve umutlu girmek istiyoruz. İstihdam istiyoruz biz kamuda tıpkı diğer herkes gibi bizler de maaşımızı almak istiyoruz” diye konuştu.

İş başvurusu yaptığı yerlerin tecrübe istediğini belirten Semanur, “En az 2-3 yıl tecrübe istiyorlar. Tecrübemiz de olmadığı için yapamıyoruz. Arkadaşlarımızın bazısı garsonluk yapıyor, kimisi kasiyerlik yapıyor. Onlar da geçimlerini çok zor idare ediyorlar. Çünkü düşük ücretlerle çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

“BU ÜLKEDE HERKESİN GÜVENİLİR GIDAYA ULAŞMA HAKKI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Adana’dan gelen ve 2013-2014 yılında mezun olduğunu kaydeden gıda mühendisi Arzu, şu anda çalışmadığını söyledi. Devamında ise, “Eşim çalışıyor. Zor oluyor evet ve çalışmış biri olarak şu an çalışamıyor olmak üzücü ve yıpratıcı oluyor. Çocuğum da küçük ve bu süreçte hem KPSS hem de onunla birlikte yürütmeye çalıştık. Aile hayatı açısından da çok yorucu ve yıpratıcı bir süreç geçti. 86,5 aldım. Branşımda 195’inci oldum. Henüz bu sene tatmin edici bir sayı alamadık Bakanlığımızdan. Umuyorum bizi duyacaklar, görecekler. Görünür olmak tek derdimiz, meslekte yerimizin anlaşılması. Çünkü bu ülkede herkesin güvenilir gıdaya ulaşma hakkı olduğunu düşünüyorum. Bunun teminatı da gıda mühendisleridir” diye konuştu.

GAMZE TOPRAK: BİR GIDA MÜHENDİSİ OLARAK MESLEĞİMİ HAKKIYLA İCRA ETMEK İSTİYORUM

Atanamayan bir diğer gıda mühendisi Gamze Toprak ise Adana’dan geldiğini söyleyerek şunları kaydetti:

“Benim de bir oğlum var. Eşim tek başına çalışıyor. Evi geçindirmeye çalışıyor. O da bir öğretmen. Ben de bir gıda mühendisi olarak mesleğimi hakkıyla icra etmek istiyorum. Uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Bunun vermiş olduğu çok ciddi sorunlar da var. Hijyenik koşullarda, kaliteli koşullarda gıda işlenmiyor. Bunların yeterli derecede denetime ihtiyacı var. Biz gıda mühendisleri olarak bunlara açız. Halkımızın çok güzel bir şekilde gıdaya ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Uzun yıllardır KPSS mücadelesi veriyorum. Bu üçüncü girişim olacak ve yüksek puanlarla atanamıyorum. Alınan sayılar çok çok az, bu ülke için yeterli bir sayı değil.”

İREM SAÇAK: İNANIYORUZ Kİ, BU ATAMA MÜJDESİNİ ALACAĞIZ VE KALDIĞIMIZ YERDEN BİZ DE HAYATIMIZA DEVAM EDECEĞİZ

Gaziantep’ten geldiğini ve kendilerini hatırlatmak için burada olduklarını söyleyen gıda mühendisi İrem Saçak, “Bir umudun peşindeyiz çünkü. Unutulmak istemiyoruz, göz ardı edilmek istemiyoruz” ifadesini kullandı. Ardından Saçak, “Gıda mühendislerinin yeri geliştirilmeli ve buna biz ön ayak olmak istiyoruz. Onun dışında, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda atama bekleyen meslek grupları olarak artık atama haberini almak istiyoruz. Buna aç gençler olarak buradayız” dedi.

3 yıldır işsiz olduğunu belirten Saçak, “Çocuğumla ilgileniyorum, tek maaş geçiniyoruz. Gaziantep çok pahalı bir şehir. Zor bir hayat mücadelesi var orada. Artık atanmam lazım çünkü ikinci maaşa ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. 6 Şubat depremlerinin merkez üslerinden biri olan Gaziantep’te zor bir süreç geçirdiklerini söyleyen Saçak sözlerini, “Umutlandık, atamayla ayağa kalkarız diye. Hâlâ bekliyoruz. İnanıyoruz ki, bu atama müjdesini alacağız ve kaldığımız yerden biz de hayatımıza devam edeceğiz” diye tamamladı.

ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ’NDEN ÇIKARILAN ‘KANUN HÜKMÜ’ BELGESELİNİN GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ İLKER BERKE HAYATINI KAYBETTİ ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ’NDEN ÇIKARILAN ‘KANUN HÜKMÜ’ BELGESELİNİN GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ İLKER BERKE HAYATINI KAYBETTİ