Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’yi ziyaret eden Doğu Türkistan Derneği Samsun İl Başkanı Serdar Öksüz, “Doğu Türkistan’daki zulmü ve insan hakkı ihlallerini tüm dünyanın duymasını istiyoruz. Yetkililer soydaşlarımızın sesini duymalı, Çin, insan hakları ihlaline son vermelidir” dedi.

Doğu Türkistan Derneği Samsun İl Başkanı Serdar Öksüz, Saadet Partisi İl Başkanı Salih Şen, Saadet Partisi GİK Üyesi Ali Okutan ve Samsun Büyükşehir Belediyesi eski CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’yi ziyaret etti. Görüşmede, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri’ne yönelik insan hakkı ihlalleri konuşularak dayanışma mesajı verildi. 

Doğu Türkistan’da 35 milyondan fazla Uygur Türkü’nün yaşadığını söyleyen Doğu Türkistan Derneği Samsun İl Başkanı Serdar Öksüz, şunları kaydetti:

“HÜKÜMETİN SOMUT BİR ADIMI YOK”

“Doğu Türkistan’daki zulmü ve insan hakkı ihlallerini tüm dünyanın duymasını istiyoruz. Bu hak ihlalleri bir an önce son bulmalı. Türk yetkililerin maalesef şu anda bunun için bir çalışması yok. Hükümetin somut bir adımı da yok. Soydaşlarımıza sahip çıkmalıyız. Yetkililer soydaşlarımızın sesini duymalı, Çin, insan hakları ihlaline son vermelidir.”

Doğu Türkistan Derneği Samsun İl Başkanı Serdar Öksüz’ün açıklamalarına destek verdiklerini belirten Başkan Deveci, CHP’nin bu konuda sürdürdüğü çalışmalar ve hazırladığı raporlar hakkında bilgi verdi. 13. Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Canımızı, kanımızı kaderine terk etmeyeceğiz” sözlerini de hatırlatan Başkan Deveci, dayanışmayı sürdüreceklerini söyledi.