Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde Hatay'ın yıkıma uğrayan ilçelerinden Arsuz, kentte önceki akşam peş peşe meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremlerle bir kez daha sarsıldı. Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, mevcut sorunların meydana gelen son depremlerle daha da arttığına dikkat çekerek, çadır temininde yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdi. Satın alacak çadır bulamadıklarını vurgulayan Başkan Güven, "Mutlaka devletin destek olup bu çadır sorununu çözmesi gerekiyor. Kaymakamlıklara da belirli oranda çadır geliyor. Ama kesinlikle yeterli değil" dedi.

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, deprem felaketinin ardından büyük yıkıma uğrayan ilçenin son durumuyla ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Son depremlerle birlikte ilçede çadır talebinin 10 kat arttığını belirten Başkan Güven, şunları söyledi:

"SATIN ALACAK ÇADIRIN DA BULUNMAMASI NEDENİYLE HEM BİZ HEM DE VATANDAŞLARIMIZ ZORDA KALIYORUZ"

“İlçemizde yıkılacak ve hasar gören binaların olması sebebiyle dışarda kalan çok fazla vatandaşımız var. Bu da özellikle barınma ve yemek ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Buradaki vatandaşların depremzede olmasının yanında çeşitli ilçe ve illerden, özellikle İskenderun, Antakya, Antep, Maraş gibi yerlerden buraya yazlıklarına gelen vatandaşlarımızın olması ve beraberinde akrabalarını da getirmesiyle ilçe nüfusumuz neredeyse 2 kat arttı. Bu da ilçenin sorunlarının da sıkıntılarının da 2 kat artması demektir.  6.4 şiddetindeki depreme kadar müstakil evlerine giren vatandaşlarımız da depremden sonra çadır talebinde bulunmaya başladı. Her ne kadar çadır kentlere yönlendirsek de nüfusun fazla olması çadır ihtiyacının inanılmaz şekilde fazlalaşmasına neden oldu. Çok özel durumlarda (evi yıkılan, engelli, yaşlı ve yatalak üyesi olan ya da ağır kronik rahatsızlığı olan koşullarda)  temin edebildiğimiz ölçüde çadırı ulaştırmaya çalışıyoruz. Ama belediyemizin çadır temini konusunda sıkıntılar yaşaması ve satın alacak çadırın da bulunmaması nedeniyle hem biz hem de vatandaşlarımız zorda kalıyoruz.

"MUTLAKA DEVLETİN DESTEK OLUP BU ÇADIR SORUNUNU ÇÖZMESİ GEREKİYOR"

Mutlaka devletin destek olup bu çadır sorununu çözmesi gerekiyor. Kaymakamlıklara da belirli oranda çadır geliyor. Ama kesinlikle yeterli değil. Çünkü ilçemiz çok dağınık bir yerleşim yerine sahip. Biz belirli alanlarda kurduğumuz çadır alanlarına yönlendiriyoruz, ancak vatandaşlarımız bunu ret ederek evlerinin yanına çadır isteklerinde bulundukları için bu durum daha da zorlaşıyor. Herkes bu durumda haklı olarak kendi bahçesinden ya da hayvanlarının beslenmesi yönünden evinin yanına çadır kurmak istiyor. Ama maalesef biz bu isteklerin tamamını yerine getiremiyoruz.

Vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, Karaağaç Semt Pazarı, Karaağaç Expo Alanı ve Expo park Alanı, Karaağaç Belediye Ek Hizmet Binasının Yanındaki Park Alanı, Madenli Eski Belediye Binası Alanı, Gökmeydan Ayla Naci Uyar Anadolu Lisesi Alanı, Çetillik Semt Pazarı Alanı, Arsuz Kent Meydanı’nda şu an hazır halde çadır alanları ve yemek dağıtımı mevcut. Vatandaşlarımız buralara gidip burada barınabilir ve yemek ihtiyacını bu noktalardan karşılayabilirler.

Karaağaç Plajı Arkası, Karaağaç Konarlı Mahallesi, Gülcihan Kamp Alanı, Gözcüler Green Park civarında çadır alanları ve yemek dağıtımı en kısa sürede tamamlanıp vatandaşların mağduriyeti giderilecektir.”