UĞUR İSTANBULLU

Ardanuç Belediyesi tarafından bölgedeki doğal güzellikleri tanıtmak amacıyla yapılan doğa yürüyüşü parkurundaki ilk yürüyüş pazar günü başlıyor. Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, “Bu geziyle beraber hem tarihi dokuyu göreceğiz hem de bu güzergahta şifalı bitkiler, ballı bitkiler ve mesela karanlık meşede neslini tükenmekte olan orman ağaçları, endemik bitkiler ve birçok yabani hayvanı görme imkanına kavuşabileceğiz. Pazar günü biz halkımızı da bekliyoruz” dedi.

Ardanuç belediyesi ve doğa severlerin iş birliğinde, bölgedeki doğal güzelliklerin tanıtılması amacıyla doğa yürüyüş parkuru hazırlandı.

“ARDANUÇTAKİ DOĞAL GÜZELLİKLERİ TANITMAK İÇİN YÜRÜYÜŞ KOLU OLUŞTURTURDUK”

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir yaptıkları yürüyüş parkuru için şunları söyledi: “Çok değerli doğa severler bugün Ardanuç ilçemizde yeni bir çalışma başlattık. Bir doğa yürüyüşü parkuru hazırlamaya çalıştık. Buradaki amacımız Ardanuç’taki doğal güzellikleri tanıtmak ve yürüyüş kolunu oluşturarak, ilçemizi tanıtmak için böyle bir çalışma başlattık.

Güzergah olarak Eski Rus yolunu seçtik. Rus yolu Ardahan’dan Karadeniz’e bağlayan eski tarihi yol 1911 yılında Ruslar tarafından yapılmış. Biz o tarihi yolu canlandırmak ve görselliğini kazandırmak. Yolun başlangıç noktası olarak, Ardanuç Kanyonu’nu seçtik. Ardanuç Kanyonu’ndan başlayarak eski tarihi yol güzergahından karanlık meşeden ve Kutul’dan, Bibilan’a ulaşmak ve oradan da Güleş köyü ve Geçitli köyü yaylasını ziyaret ederek Rabat Kilisesi’ne inip Ardanuç ilçesinde bitmek üzere ve yaklaşık 100 kilometrelik doğa yürüyüşü gerçekleştirmek istiyoruz. Ama projemizin ilerleyen döneminde ise, Güleş köyünden Horasan tepesine ve yine eski tarihi Top yolu var ve onun için Rus Top Yolu dedik ve tarihi top yolundan Aydın köyü ne ulaşıp ki; Aydın köyünde de çok tarihi ve doğal güzelliklerimiz var ve  biz onları da tanıtarak Ardanuç merkeze inmeyi düşünüyoruz ve biz bunu ikinci etap olarak düşünüyoruz ve projemizin içinde olduğunu belirtmek istiyoruz.

“BU GEZİYLE TARİHİ DOKUYU VE AYNI ZAMANDA NESLİ TÜKENMEKTE OLAN ORMAN AĞAÇLARINI GÖRECEĞİZ”

Bu geziyle beraber hem tarihi dokuyu göreceğiz hem biz bu güzergahta biz ayrıca bir çalışma yaptırdık. Şifalı bitkiler, ballı bitkiler ve mesela karanlık meşede neslini tükenmekte olan orman ağaçları, endemik bitkiler ve birçok yabani hayvanı görme imkanına kavuşabileceğiz. Pazar günü biz halkımızı da bekliyoruz, misafirlerimizle beraber başlangıç yapacağız. Ama projenin hazırlanmasında Ardanuç Güleş köyünden emekli Öğretim Görevlisi Şener Aksu hocamızın hem öncülüğü oldu hem emeği oldu ve ben sözü bitirip konun uzmanı kendisi bilgi vermesini istiyoruz. Yine Ardanuç’ta yürüyüş organizasyonları yapan ve bize örnek olan Selim Abimizde aramızda kendisi de bize eşlik edecek çalışmalarda. Güzel bir çalışma olacağını umuyoruz ve Doğa yürüyüşüne karşı ilgisi olan herkesi de davet ediyoruz. Şimdiden ben hayırlı olmasını diliyor ve emeği geçenlere de teşekkür ediyorum.”

“BU YOLDAN YÜRÜYENLER DOĞANIN GERÇEK GÜZELLİĞİNİ GÖRECEKLER HEMDE AYNI ZAMANDA BİRAZDA YIKIMI GÖRECEKLER”

Emekli Öğretim Üyesi, Kara yürüyüşçüsü Şener Aksu şu şekilde konuştu:

“Memleketimde böyle bir yürüyüş rotasını çok istedim ve bunun içinde başkanla görüştüm ve sağ olsun başkanımız yardımcı oldu ve böyle bir proje ortaya çıktı. Bu yol aslında bakarsanız, Ardanuç’un doğasını ortaya çıkaran bir yoldur ve bu yoldan yürüyen insanlar doğanın gerçek güzelliğini görecekler hem de aynı zamanda birazda yıkımını göreceklerdir. Bu çelişki içerinde kendilerine bir yol çizeceklerinden eminim doğa yürüyüşçülerini özellikle yaz aylarında güneyde yürünmeyeceği için bizim buraya bekliyorum. Bizim yolumuz vahşi doğada yürüyüş olduğu için diğer yürüyüşlerden farkı ve kendine güvenenlerin gelmesini özellikle bekliyorum.

“TÜRKİYEDE HER ŞEY EROZYONA UĞRADI”

Ardanuç aslında yolun bittiği yer dolayısıyla burada her şey daha bakir. Türkiye’de her şey daha çok erozyona uğradı. Kültürel erozyon olsun, insan erozyonu olsun ki bu topraklar ve daha doğrusu buralar bakir ve dolayısıyla buraya gelen insanlar büyük bir olasılıkla burada hem geçmişini yaşayabilecekler hem de aynı zamanda aydın fikirli insanlarla tartışıp, görüşüp geleceği de yaşayabileceklerdir diye düşünüyorum ve doğamızda çok bakir ama yok edilmeyle de karşı karşıyadır onu da belirtmek isterim.”

“HANGİ DOKTARA GİDERSENİZ GİDİN, YÜRÜYÜN DER AMA BÜYÜKŞEHİRLERDE HERŞEY EGZOS”

Doğa yürüyüşçüsü Selim Çoruh ise şunları söyledi:

“Dünyanın bir numaralı mübarek topraklarıdır ve Karadeniz’in bittiği nokta, Türkiye’mizin en aydın insanlarının bulunduğu ilçemiz. Böyle bir etkinliği yapalım bakire topraklarda bakir olarak yürüyelim istedik. Hangi doktora giderseniz gidin ve bütün doktorların tamamı, kendimden biliyorum mutlaka yürüyün, yürüyün ama nasıl yürüyeceksiniz. Büyükşehirlerde her şey egzoz ve burası tamamen bakir ve yüzde yüz oksijeni bol ve güzel. 1600-1700 ve 1800 metreye çıkıyorsunuz ama oturduğunuz yer zaten 500-600 metre ya da köylerimizin hepsi 2000 metrede kurulmuş orman içi ve uzun lafın kısası bir nimet burası. Burası yani bu güzergah eğer başarabilirsek işaretlemeyi ve yürümeyi başarabilirsek ki biz başarırız.

“BİZİM GİTTİĞİMİZ YERDEN DOĞU ANADOLU HUDUTLARI BAŞLIYOR”

Ve biz sonuç olarak tek başına bu iş olmuyor, Başkanımıza rica ettik ve Yıldırım başkanımız sağ olsun bizi kırmadı ve bize destek oldu, bir öğretim üyesi arkadaşımız da bu işe gönül koymuş oda geldi bu projeyi hazırladı. Başkanımla beraber inşallah daha çok kalabalıkla beraber bu görülmedik doğa ve görülmeye değer doğada yürüyeceğiz. Bizim gittiğimiz yerden Doğu Anadolu hudutları başlıyor ve bu yürüyüşün bittiği yerden sonra da Ardahan’a adım atmak mümkün. Adımımızın yarısı Ardahan bölgesinde yarısı bizim bölgemizde olacak”

Yürüyüş parkuruna ilk tabelayı takan emekli öğretim üyesi Kara yürüyüşçüsü Şener Aksu, “Yürüyüşün ilk tabelasını taktık ve bundan sonra 25 tabelamız daha var ve yürüyüş pazar başlıyor ne diyelim ‘hayırlı olsun’ diyelim” dedi