Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Arama Kurtarma ekibinin Kahramanmaraş’ta depremin 162’nci saatinde enkazdan sağ olarak çıkardığı 45 yaşındaki Cengiz Polat, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve itfaiye ekipleri ile bir araya geldi. Polat, “O anların tarifi yok. Enkazda itfaiyeci arkadaşımla 15 saniye göz göze geldik. Tarif edilmez bir duygu. Kelimelerle anlatılamaz. Allah herkesten razı olsun” dedi. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Arama Kurtarma ekipleri, depremin 7’nci gününde Kahramanmaraş’ta mucize bir kurtuluşa imza attı. Kahramanmaraş Bahçelievler Mahallesi Cahit Zarifoğlu Caddesi Olgan Apartmanı’nda ses alan ekipler, 5 saatlik bir çalışmanın sonunda, depremin 162’nci saatinde 45 yaşındaki Cengiz Polat’ı sağ olarak çıkarmayı başardı. Enkaz altında Cengiz Polat’ın bilincini açık tutmak için konuşan itfaiye ekipleri, Polat ile iyileştikten sonra Antalya’da buluşma sözü verdi. 

Cengiz Polat, kardeşi İsmail Polat ve Kahramanmaraş’ta görev alan itfaiye ekipleriyle Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i makamında ziyaret etti. Başkan Muhittin Böcek, enkazdan sağ çıkartılan Cengiz Polat’ı misafir ederek, bir süre sohbet etti. Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin depremin ilk dakikasından itibaren teyakkuza geçerek çalışmalarına başladığını belirterek, şunları söyledi:

“Deprem bölgesinde görev alan tüm kurum kuruluşlarımızdan Allah razı olsun. Antalya Büyükşehir Belediyesi ekiplerimiz Cengiz Polat kardeşim gibi 79 vatandaşımızı kurtardı. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak deprem bölgesinde çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Cengiz kardeşimiz 3 evladını ve eşini kaybetmiş. Allah sabırlar versin. Milletimizin başı sağ olsun. Bugün bizlere teşekkür için Antalya’ya geldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak Cengiz kardeşimizin yanındayız. 

Deprem bölgesinde siyaset üstü bir çalışma yapıyoruz. Genel Başkan'ımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve 11 Büyükşehir Belediye Başkanı’mızla deprem bölgesini birçok kez ziyaret ettik. Gaziantep Nurdağı ve İslahiye’de çalışmalarımız sürüyor. Hatay’da da ekiplerimiz görev yapıyor. Tüm halkımızın desteği ile gereken çalışmayı yapıyoruz. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza yardımcı olabilmek amacıyla çalışmalarımızı yapıyoruz. O bölgedeki vatandaşlarımıza yönelik psiko-sosyal çalışma yapıyoruz. Yaraları birlikte saracağız.”

Cengiz Polat da kurtarılma anını şu sözlerle anlattı:

“Yedi günlük bir süreçte bizim için çok farklı şeyler oldu. Aşağıdasınız, yukarıda ne olduğunu görmüyorsun. Çıktıktan sonraki durumu anlatmak çok farklı bir duygu. Kurtarma anında itfaiyeci arkadaşımızla göz göze geldik. 15-20 saniye bakıştık. İnanamıyorduk. Ben ilk etapta cevap veremedim. Kelimelerle anlatılmaz bir duygu. Buraya gelerek itfaiyeci arkadaşları görmek istedim. Başta Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri olmak üzere tüm emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Deprem anında Irak’ta olduğunu söyleyen Cengiz Polat’ın kardeşi İsmail Polat da “Hemen Kahramanmaraş’a geldim. 7 gün boyunca enkaz başında bekledik. İtfaiyeci arkadaşlara yardım ettim. Teşekkürlerimiz yetmez. Herkesten Allah razı olsun” diye konuştu.