Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü, Belek Turizm bölgesinde içme suyu dağıtım şebekesini iyileştirme çalışması yaptı. Belek Kadriye bölgesindeki içme suyu isale hatlarını yenileme çalışması 9 ayrı noktada 60 kişilik bir ekiple yürüldü. Çalışma, yaklaşık 12 saatte tamamlandı. 

Antalya’nın altyapısını yenilemeyi aralıksız sürdüren ASAT Genel Müdürlüğü, turizm sezonu öncesi Serik Kadriye-Belek oteller bölgesinde kapsamlı bir çalışmaya imza attı. 9 farklı noktada sürdürülen çalışmayla otel ve golf alanları içerisinde kalan içme suyu isale hatları deplase edildi. 

Çalışma hakkında bilgi veren ASAT Genel Müdürlüğü İçme Suyu Tesisleri İşletme Şefi Halil Sarıca, Serik ilçesi Kadriye ve Belek mahalleleri ile oteller bölgesinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının TİGEM bölgesinde bulunan içme suyu kaynaklarından karşılandığını belirtti. 

Sarıca, imalatı 1989 yılında yapılan yaklaşık 26 kilometrelik isale hattının 1990’lı yıllarda bölgede turizm faaliyetlerinin artmasıyla otel alanlarında ve golf sahası alanlarında kaldığını söyledi. Bunun sonucunda deniz suyunun da etkisiyle otel alanlarında kalan isale hatlarında fiziki su kayıpları oluştuğuna dikkat çeken Sarıca, yapılan çalışmayla otel sahasında kalan 6 kilometrelik isale hattının otel alanlarından alınarak deplase edilip yenilendiğini kaydetti.

Çalışma kapsamında depolarda bulunan debimetrelerin de yenilenerek tüm sistemin çevrim içi hale getirildiğini belirten Sarıca, şunları söyledi:

“9 bölgede 60 personel ile 12 saatlik zaman diliminde yapılan en büyük çalışmalardan biridir. Bu işlem tamamlandıktan sonra fiziki su kayıpları önlenecek, ASAT olarak enerji, personel ve yakıt tasarrufu sağlayacağız. Tüm üretim tesisleri ile depolarımız online izlenebilir hale gelecek. Turizm sezonunun gelmesiyle beraber su kullanımda artış yaşanıyor. Bu çalışmayı yaparak bölgede yaşanabilecek içme suyu sorunlarının önüne geçilmiş oldu.”