Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), başkentli çocuklar için kukla gösterilerinden atölyelere, konserlerden tiyatroya, karate ve step gösterilerinden orta oyunlarına kadar pek çok etkinliğin yer aldığı ‘Yarıyıl Çocuk Festivali’ni düzenledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), başkentli çocuklar için kukla gösterilerinden atölyelere, konserlerden tiyatroya, karate ve step gösterilerinden orta oyunlarına kadar pek çok etkinliğin yer aldığı ‘Yarıyıl Çocuk Festivali’ni düzenledi.

Başkentte çocuk dostu projeleri yaşama geçiren ABB, yarıyıl tatilinde de çocukların eğlenceli zaman geçirmeleri için mesai harcadı. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, ‘Yarıyıl Çocuk Festivali’ne ev sahipliği yaptı. ANFA Altınpark Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapılan festival, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ABB Çocuk Meclisi Başkanı Dönem Esma Saraç, şunları söyledi:

“Çocuk dostu uygulamaları ve projeleri ile tüm Ankara halkının ve Türkiye vatandaşlarının büyük bir sevgi ile saygı duyduğu Sayın Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a biz çocuklara verdiği öncelik için, adil ve sevgi dolu yaklaşımları için bir kez daha teşekkür ederiz.”

Sözlerine karlı havada festivale katılan çocuklara teşekkür ederek başlayan Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Serkan Yorgancılar, “Sizlerin çok eğlenip, keyif alabileceğiniz sürprizler hazırladık. Doyasıya eğlenin. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Bu yaşlarınızda sanatla, kültürle iç içe olun” diye konuştu.

Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanı Ali Bozkurt ise “Keyifli ve çok eğlenceli vakit geçireceğinize inanıyorum. İkinci döneminize daha dinç ve enerjik başlamanız için bir sürü etkinlik düzenledik. Hepinize iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

BelPa Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Özkara da şöyle konuştu:

“Alnı açık, başı dik, özgür dünya vatandaşı olma yolunda emin adımlarla yürüyen çocuklarımızın her bir adımında Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak yanlarındayız.”

Her yaş grubundan çocuğun yoğun ilgi gösterdiği festivalde; robotik kodlama, origami, kalem süsü yapımı, ebru, çikolata sepeti yapımı, araba yarışı, anahtarlık yapımı, maske kalıbı boyama, yüz boyama, karikatür çalışması, baskı ve akıl oyunları atölyeleri kuruldu. Çok sayıda çocuk tiyatrosunun sergilendiği festivalde karate, tekvando ve step gösterileri de yapıldı. Kent Orkestrası ve Mehteran takımının gösterileriyle keyifli zaman geçiren çocuklara patlamış mısır ve pamuk şeker ikramı da yapıldı.

FESTİVAL ÇOCUKLARDAN TAM NOT ALDI

Festivale katılıp eğlenirken öğrenen çocuklar mutluluklarını, şu sözlerle dile getirdi:

-Elvin Deniz Usluer: “Burada ebru sanatını yaptım, kalem süsledim, sepet yaptım. Çok güzel geçiyor.”

-Buğra Bektaş: “Burada gerçekten çok eğleniyorum. Çok heyecanlıyım.”

-İkra Tepehan: “Okulum tatil oldu, buraya geldim. Burada zeka oyunları oynuyorum. Burası çok iyi, çok eğlenceli.”

-Esra Sude Ürün: “Arkadaşlarımla oyun oynuyorum. Burası çok eğlenceli...”

-Irmak Salman: “Daha önce de gelmiştim buraya. Arkadaşım ve annesiyle geldim. Çok eğleniyorum burada. Hem eğleniyoruz hem de çok öğreniyoruz.”

-Mina Çimen: “Boyamalar yaptım, anahtarlık yaptım, çikolata sepeti yaptım ve araba yarışı yaptım. Hem öğretici hem de eğitici şeyler yapıyoruz.”

-Yaşar Şahin: “Burası çok güzel. İlk defa geldim. Hem teknolojik şeyler hem de sanat var. Teşekkür ederiz.”

-Ahmet Talha Yüksel: “Öğretmenimiz sayesinde buraya geldik. Çok güzel etkinlikler var. Buraya gelmeseydim evde oturacaktım. Evde de canım sıkılıyor o yüzden burada olmaktan çok mutluyum.”