Ankara Kent Konseyi (AKK), ‘Umudun Adı Hatay’ temasıyla "Cumhuriyet’in 100. yılında Deprem ve Hatay” konulu panele ev sahipliği yaptı. İki gün süren ve ‘Bilimin Işığında Deprem ve Hatay Gerçeği’ başlığı ile düzenlenen panele; alanında uzman akademisyenler, meslek odaları başkanları ve temsilcileri konuşmacı olarak katıldı.

AKK, Hatay Sivil ve Sosyal Platformlar Birliği (HSPB) adına ASİ-DER ve KADOP öncülüğünde ‘Umudun Adı Hatay’ temasıyla düzenlenen “Cumhuriyetin Yüzüncü Yılında Deprem ve Hatay” konulu panele ev sahipliği yaptı.

İki gün süren ve ‘Bilimin Işığında Deprem ve Hatay Gerçeği’ başlığı ile düzenlenen panele; alanında uzman akademisyenler, meslek odası başkanları ve temsilcileri konuşmacı olarak katıldı. Kentsel, toplumsal, sosyolojik ve psikolojik yönleriyle sunum eşliğinde depremi ele alan paneli, Hatay ve Antakya’dan gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gençler ve vatandaşlar da takip etti.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB) ve AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, şunları söyledi:

“Hatay hepimizin evi olduğu için Hatay’ın sivil toplum dünyasının Ankara’da bir iradeyi ortaya koyması bizim için çok değerli. Yeni politikalarla belirleyeceğimiz Hatay Sivil Toplum ve Sosyal Platformlar Birliği öncülüğünde sivil tarafında kentin yeniden ayağa kalkmasıyla ilgili irade ortaya koyacağız. Ortak akılda bilimin ışığında tartışabileceğimiz yeni bir vizyonu istişare ile belirleyeceğimiz bir toplantının Ankara Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde olması çok kıymetli.”

Ortak aklın ve dayanışmanın kentler arasında köprüyü inşa ederken etken rol oynadığının altını çizen Yılmaz, şöyle devam etti:

“HATAY’IN AYAĞA KALKMASINDA SORUMLULUK ALMALIYIZ”

 “Konuşmamız gereken depremden sonraki dayanışma mı, yoksa deprem kuşağında almamız gereken tedbirler mi? Elbette deprem kuşağındaki almamız gereken tedbirleri konuşacağız. Kent Konseyleri ve Türkiye Kent Konseyleri olarak Hatay’ın yeniden yapılanma sürecinde Hatay’ın o tarihi mirasını da ayağa kaldırırken biz de sorumluluk almalıyız ve alabileceğimizi de arz etmek isterim.”