Haber: GÜRKAN DEMİRTAŞ- Kamera: ÜNAL AYDIN- ONUR BİNGÖL

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi, Ankara Milletvekili Murat Emir, Ankara İl Kongresi’nde; “Kongrelerimiz neredeyse halktan kopuyor, halkımızın talepleri var, tabanımızın beklentileri var. Biz bu beklentileri duymazdan gelirsek nasıl başarılı olacağız? Bunun cevabının buralarda aranması gerekiyor. Biz değişim öneriyoruz. Hem de tepeden tırnağa değişim öneriyoruz. Tüzüğüyle, parti içi demokrasisiyle, programıyla daha çok sol diyen, Kemalizm diyen değişim öneriyoruz. İttifak yapacağız diye sağ siyasete benzeme kaygısını reddediyoruz. Daha çok sosyal demokrasi, sol diyeceğiz” dedi.

CHP Ankara İl Kongresi bugün yapılıyor. Kongreye katılan CHP PM üyesi, Ankara Milletvekili Murat Emir de konuşmacılar arasında yer aldı. Emir,şunları söyledi:

AYNI YÖNETİM BİÇİMİYLE, AYNI YÖNTEMLERLE FARKLI BİR SONUCU ALMAYI BEKLEMEK HAYALCİLİKTİR”

Cumhuriyetin varlığı, yokluğu diye konuştuğumuz seçimi maalesef kaybettik. Hepimiz bu başarısızlıkta sorumluyuz, hiçbirimizin sorumluluğu bir başkasına yıkma hakkı yok. Bu tartışmaları tabii ki kişiler üzerinden yapacak değiliz. Eğer önümüzdeki yerel seçimlerde başarı gelsin diyorsak bunu sadece hamasi nutuklarla değil buralardan çıkaracağımız stratejilerle yapabiliriz. Bunu yapabilmemizin de yegane yolu açık bir biçimde eleştirmektir, bir proje ortaya koymaktır. Hiçbir şey olmamış gibi aynı yönetim biçimiyle, aynı yöntemlerle farklı bir sonucu almayı beklemek kusura bakmayın ama hayalciliktir.

TÜZÜĞÜYLE, PARTİ İÇİ DEMOKRASİSİYLE, PROGRAMIYLA DAHA ÇOK SOL, KEMALİZM DİYEN DEĞİŞİM ÖNERİYORUZ”

Kongrenin başından beri atmosferi hepiniz görüyorsunuz. Ankara Kongresi böyle mi olmalıydı. Niye bu heyecansızlık diye hepiniz sormuyor musunuz kendinize? Kongrelerimiz neredeyse halktan kopuyor, halkımızın talepleri var, tabanımızın beklentileri var. Biz bu beklentileri duymazdan gelirsek nasıl başarılı olacağız? Bunun cevabının buralarda aranması gerekiyor. Biz değişim öneriyoruz. Hem de tepeden tırnağa değişim öneriyoruz. Tüzüğüyle, parti içi demokrasisiyle, programıyla daha çok sol diyen, Kemalizm diyen değişim öneriyoruz. İttifak yapacağız diye sağ siyasete benzeme kaygısını reddediyoruz. Emeğin böylesine sömürüldüğü, kadınların cinayete uğradığı, gençlerin umutsuz bırakıldığı bir Türkiye’de, asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu bir ülkede sol ölmedi ,ölmeyecek. Daha çok sosyal demokrasi, sol diyeceğiz.

ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERİ FEDA ETME GİBİ BİR HAKKIMIZ YOK”

Ben tüm CHP’lilerde bir değişim talebinin olduğunu biliyorum. Herkesin yerel seçimlere dönük olarak kendi pozisyonunu tarifleme, kendi geleceği ile ilgili karar alma, 'şimdilik susayım' deme durumunda olabileceğini görüyorum ve anlamaya çalışıyorum. Bu anlayışı kırmadan yepyeni bir siyaset biçimiyle halkımızın önüne çıkmadan başarılı olmamız gerçekten çok zor. Bizim önümüzdeki seçimleri feda etme gibi bir hakkımız yok. İttifak kapasitemizin neredeyse kaybolduğu bir süreçte Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni ve diğer ilçeleri almak üzere yola çıkıyoruz. Zor bir dönemdeyiz, aşabiliriz, başarabilmek için bu günlerde tekrar kendimize dönüp nasıl başarabileceğimizi sormamız gerekiyor.”

Kaynak: anka