Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Rıza Kayaalp ve Taha Akgül Spor Salonu’nun ardından yeni bir tesisi daha Başkent’e kazandırıyor. ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Yağlı güreş için Türkiye'de yapılan ilk tesis olan Şaban Yılmaz Spor Kompleksi nice şampiyonlar yetiştirecek” dedi.

Türkiye’nin Avrupa standartlarında ilk güreş salonu olan Rıza Kayaalp ve Taha Akgül Spor Salonu’nu hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, yağlı güreş müsabakaları ile eğitimlerine ev sahipliği yapacak yeni ve modern bir merkezin çalışmalarını sürdürüyor.  Türk güreş tarihinin önemli isimlerinden başpehlivan Şaban Yılmaz’ın isminin verildiği tesis, güreş müsabakalarına ve eğitimlerine ev sahipliği yapacak.

Başkan Mansur Yavaş da Şaban Yılmaz Spor Kompleksi’ne ilişkin görüntülerin eşliğinde sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda “Ankara'mıza yeni ve modern spor tesisleri kazandırmaya devam ediyoruz. Yağlı güreş için Türkiye'de yapılan ilk tesis olan Şaban Yılmaz Spor Kompleksi nice şampiyonlar yetiştirecek” dedi. 

Şaban Yılmaz Spor Kompleksi’nin Türkiye’de yağlı güreş adına yapılan en büyük ve en yeni tesis olduğunu belirten ASKİ Spor Kulübü Genel Koordinatörü Abdullah Çakmar, şu bilgileri verdi:

“ŞAMPİYON PEHLİVANLAR YETİŞTİRİP TÜRK GÜREŞİNE DAMGA VURACAĞIZ”

“Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor olarak yeni bir tesis yapmanın gururunu yaşıyoruz. Tesisimizde yeni Şaban Yılmazlar yeni Recep Karalar, Kenan Şimşekler Vedat Erginler Savaş Yıldırımlar çıkaracağız. Burada güzel çalışmalar yapıp yeni Adalı Haliller, Koca Yusuflar, Aliçolar çıkaracağız ve Türk güreşine katkılarda bulunacağız. Bizlerden desteğini esirgemeyen Onursal Başkan’ımız Mansur Yavaş’a teşekkür ediyoruz. Bu tesis bizi çok ileriye götürecek. Bugün biz minder güreşinde dünya markası olduk. Bu tesiste de inşallah şampiyon pehlivanlar yetiştirip Kırkpınar’da Türk güreşine damga vuracağız.”

Yeni yapılan tesisle Türk yağlı güreşine yeni efsaneler kazandıracaklarını belirten ASKİ Spor Kulübü Yağlı Güreş Koordinatörü Recep Kılıç ise şunları söyledi: 

“ASKİ Spor Kulübü Yağlı Güreş branşında çok sayıda şampiyonluklar yaşadı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da yeni pehlivanlar kazandırmak için bu tesisi hizmete açtı. Burası Yağlı Güreş için Türkiye’de yapılan ilk tesis. Tesisimizin yapımı yaklaşık 6-7 ay sürdü ve 40 sporcunun kalabileceği dinlenme, soyunma odaları ve duş alanları bulunuyor.”

60 SPORCUYA HİZMET VERECEK

Açılış için gün sayan ve Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından Yenimahalle Macunköy’de inşa edilen yeni spor tesisinin, 60 sporcuya hizmet vermesi planlanıyor. Toplamda 750 metrekare kapalı alan ve 2 kattan oluşacak olan spor merkezinde, yağlı güreş sahası, 20 araç kapasiteli otopark ve 40 sporcunun kalabileceği dinlenme odaları, soyunma odaları ve duş alanları bulunacak.