Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB), kente ve değerlerine ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla uygulamaya koyduğu ‘Bellek Ankara’ projesinin internet sitesi, erişime açıldı. Başkent tarihinde önemli yere sahip isimler, yapılar, cadde ve sokaklara dair her türlü bilgi, 'bellek.ankara.bel.tr' internet adresinden öğrenilebilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi; Başkent Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeleri ve araştırma ekibi iş birliğiyle ‘Bellek Ankara’ projesine imza attı. Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Sit Alanı ve söz konusu alanı çevreleyen etkileşim alanlarında, Ankara’nın kentsel kimliğini oluşturan mekânsal ve toplumsal değerlerine ilişkin her tür bilgi 'bellek.ankara.bel.tr' adresi üzerinden erişime açıldı.

ULUS’UN TARİHİ YAPI VE ALANLARINA TANITIM LEVHALARI YERLEŞTİRİLİYOR

ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından Ankara’nın kent kimliğini oluşturan Bellek Ankara projesiyle; mekânlar, değerler ve sözlü anlatılar bir araya getirildi.

Ulus’un tarihi yapı ve alanlarına Ankara’nın mekânsal ve toplumsal değerleriyle kentlinin anılarında yer ederek, kentin çok kültürlü kimliğini oluşturan yapılar ve açık alanlar hakkında tanıtım levhaları yerleştirilmeye başlandı. Kentin açık alanlarına yerleştirilen levhaların üzerindeki karekodlar okutularak daha geniş bilgi ve fotoğraflara internet sitesinden ulaşılabilecek. Ulus’taki değerli yapıların tanıtım levhaları ise kısa süre sonra yerleştirilmeye başlanacak.

ANKARA’NIN İŞ, BİLİM, SANAT, KÜLTÜR YAŞAMI HARİTALANDIRILDI

Ankara’nın iş, bilim, sanat, kültür yaşamında önemli izler bırakmış ‘Kişiler ve Aileler’ de kentin toplumsal gelişimini sağlayan kurumlar ve ekonomik gelişimini sağlayan markalar ile sosyal ve kültürel yaşamını şekillendiren kurumlar ve işletmeler hakkında bilgilere ve fotoğraflara, kent haritasındaki yerlerine internet sitesinde ‘Kentin Toplumsal Değerleri’ başlığından ulaşılabilecek. 

‘Kentin Hikâyeleri’ ile de Ankara’da gündelik yaşam ve ilginç olaylarla ilgili kentlinin deneyimlerini ve anılarını derlemek üzere sözlü tarih görüşmeleri yapıldı. Görüşmelerden derlenen hatıralar, kentin mekânsal ve toplumsal değerleriyle zenginleşen kimliğini katılımcı ve çoğulcu bir şekilde ortaya koymak üzere sitede paylaşıma açıldı. Nikah memuru Neziha Günenç’ten gazeteci Altan Öymen’e, şiyasetçi Şevket Bülent Yahnici’den mimar Orhan Uludağ’a kadar birçok kişiyle yapılan sözlü tarih çalışmaları haritalandırıldı.