Altınokta Körler Derneği Başkanı Fermani Kurtel, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere ilişkin “Engellilerin bir sürü sorunları var. Engelli örgütlerinin içerisinden gelen, bilgisi, becerisi, deneyimi olan arkadaşlar ancak bizlerin sorunlarını parlamentoya taşıyarak daha kolay çözebilirler… Bizler sivil toplum örgütü olarak birleşerek gücümüzü gösterip bu dönemde kazanabileceği yerlerden engellileri göstermeyen partileri protesto edip, onlara oyumuzla gerekli cevabı vereceğiz” dedi.

Altınokta Körler Derneği Başkanı Fermani Kurtel, 14 Mayıs seçimleriyle ilgili dernek genel merkezinde bugün basın toplantısı düzenledi. Kurtel, şunları söyledi:

“BU DÖNEMDE KAZANABİLECEĞİ YERLERDEN ENGELLİLERİ GÖSTERMEYEN PARTİLERE OYUMUZLA GEREKLİ CEVABI VERECEĞİZ”

“Engelli arkadaşlarımız da bu 28. dönem milletvekili seçiminde çeşitli siyasal partilerden aday adayı. Anayasanın 6’ncı maddesi, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu, milletin de bu egemenliği çeşitli kurumlar aracılığıyla kullandığını, örneğin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yasama ve milletvekilleri aracılığıyla egemenliğini kullanmaktadır. Engelliler, yıllardır görünmez kılınmakta ve seçimlerde genel olarak milletvekili veya yerel seçimlerde ya göstermelik ya da öylesine gösteriliyor. Bu dönem o kadar önemli bir dönem ki, bizim engelli hakları alanında mücadele eden, ömrünü bu alana hasreden, sivil toplum içerisinden gelen adayları siyasal partilere öneriyoruz. Eğer siyasal partiler bu arkadaşlarımızı bu dönem kendilerinin seçilebileceği yerlerden göstermezlerse, bizler sivil toplum örgütü olarak birleşerek gücümüzü gösterip bu dönemde kazanabileceği yerlerden engellileri göstermeyen partileri protesto edip, onlara oyumuzla gerekli cevabı vereceğiz.

“BU SEÇİMDE EZİLENLER, ENGELLİLER VE YOKSULLAR BELİRLEYECEK”

Engellilerin bir sürü sorunları var. Bu sorunları en iyi şekilde engelli örgütlerinin içerisinden gelen, bilgisi, becerisi, deneyimi olan arkadaşlar ancak bizlerin sorunlarını parlamentoya taşıyarak sorunlarımızı daha kolay çözebilirler. Çünkü parlamentoda siyasal partiler üzerinde ne kadar lobicilik yapsak da sorunlarımızı oralarda çözmek gerçekten çok zor oluyor. Bütün zamanımızı orada lobicilik faaliyetleri yaparak geçirmemiz gerekiyor. Bu nedenle, bu seçimde ezilenler, engelliler ve yoksullar belirleyecek. Sivil toplum örgütlerinde mücadele edecek ve bugüne kadar etmiş arkadaşlarımız, parlamentoda etkin mücadele vereceklerine bizim sonsuz inancımız var. Aramızda da tabi değişik partilerden aday adaylığına başvuran arkadaşlarımız var.

Aday adayı arkadaşlar, Altınokta Körler Derneği olarak inşallah başvurdukları partilerden kazanacağı yerlerden aday gösterilirler. Seçilirlerse şimdiden onlara başarılar diliyorum.

“2 BİN 300 LİRA İLE BİR ENGELLİ YAŞAMINI SÜRDÜREBİLİR Mİ?”

Tabi bizim taleplerimiz de var bu dönem. Engelli hakları sürekli geriye gitmekte. 2828 sayılı yasa, ağır engellilerin bakım ücreti, günün koşullarına göre yeniden gelecek iktidar kim olursa, bunu gerçekten yaşanabilecek bir seviyeye getirmeleri gerek. 2022 sayılı yasa, engellilere 3 ayda ya aylık, bu da birinci derece engelli 2 bin 300 lira. 2 bin 300 lira ile bir engelli yaşamını sürdürebilir mi?

Bizim erişebilirlik ile ilgili sorunlarımız; 2005’te çıktı bu yasa, sürekli erteleniyor, 2022 yılında da 4 yıl daha ertelendi. Yeni oluşacak parlamentonun bunu iptal edip derhal yürürlüğe koyması gerekir.

Engelliler haklarını engelli raporuna göre kazanıyor ve engelli raporuna göre de kaybediyor. Rapor yönetmeliğinin bir an önce çözülmesi gerekiyor. Şu anda Danıştay’da, biz de tarafız ve rapor yönetmeliğinin iptali için mahkemeyi bekliyoruz Sağlık Bakanlığı eğer yeni bir rapor yönetmeliği çıkartacak ise doktorun dudakları arasında olmamalıdır.

Engellilerin, özellikle görme engellilerin işe alımlarında EKPSS uygulanıyor. Yalnız, görme engellilerin bir kısmını yardımcı hizmetler sınıfından alıyorlar. Oysa, görme engelliler yardımcı hizmetlerde, verdikleri işi yapamadıkları için kurumları tarafından taciz ediliyor ya da sürekli horlanarak.

“ENGELLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DE DİKKATE ALINARAK KENT PLANLAMASI YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Yerel yöneticiler, çevre düzenlemeleri, yollar, ulaşım konusunda engellilere uygun olarak bir an önce şehirlerini, şehir planlayıcıları ile birlikte, tabi burada engelli örgütleri de olabilir, ona göre şehirleri düzenlerse. Çünkü bu şehirlerde bizler de yaşıyoruz. Bu bağlamda, engelli sivil toplum örgütlerini de dikkate alarak kentin planlamasını ona göre yapılmasını talep ediyoruz.

İnşallah bu seçimler bizlere umut olur ve taleplerimiz karşılanır. Arkadaşlarımız da kazanacakları yerlerden gösterilip parlamentoya girerse, bu bizler için büyük kazanım olacak ve engellilerin önleri bu seçimde daha da açılmış olacak. Hep birlikte bunu 14 Mayıs’ta göreceğiz.”

 

 

 

 

VELİ AĞBABA: "BİR GÜN KALDI. BU BASKIYA, ZULME, DEMOKRASİYE AYKIRI TUTUMLAR SON BULACAK" VELİ AĞBABA: "BİR GÜN KALDI. BU BASKIYA, ZULME, DEMOKRASİYE AYKIRI TUTUMLAR SON BULACAK"