Aksaray’da eczacılar ve vatandaşlar ilaç yokluğundan yakındı. Eczacı Mehmet Kılıç, “Şu dönemde grip, soğuk algınlığı vakalarının artması dolayısıyla antibiyotikler, ağrı kesici, ateş düşürücüler, şuruplar özellikle çocuk tedavisinde kullanılan ilaçlar, antibiyotikli iğnelerin bulunmasında bayağı bir sıkıntı var” dedi. Vatandaş Pakize Işlak ise “Her şeye zam geldiği gibi ilaçlara da zam geliyor ve ilaç temin edemiyoruz. Bulamıyoruz ilaçları ve zorluk çekiyoruz. Peki böyle ne yapacak vatandaş” diye tepki gösterdi.

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray’da eczacılar ve vatandaşlar ilaç yokluğundan yakındı. Eczacı Mehmet Kılıç, “Şu dönemde grip, soğuk algınlığı vakalarının artması dolayısıyla antibiyotikler, ağrı kesici, ateş düşürücüler, şuruplar özellikle çocuk tedavisinde kullanılan ilaçlar, antibiyotikli iğnelerin bulunmasında bayağı bir sıkıntı var” dedi. Vatandaş Pakize Işlak ise “Her şeye zam geldiği gibi ilaçlara da zam geliyor ve ilaç temin edemiyoruz. Bulamıyoruz ilaçları ve zorluk çekiyoruz. Peki böyle ne yapacak vatandaş” diye tepki gösterdi.

Akrasay’da eczacılar ve vatandaşlar, ilaç sıkıntısına dikkat çekti. Eczacı Mehmet Kılıç, şunları söyledi:

“13-14 yıldır Aksaray merkezde eczacılık yapmaktayım. Belli kısım ilaçlar bulunamıyor zam öncesinde olan ilaçların bir kısmı var, olmayan ilaçlar da belli bir miktarda sorun teşkil ediyor. Şu dönemde grip, soğuk algınlığı vakalarının artması dolayısıyla antibiyotikler, ağrı kesici, ateş düşürücü şuruplar, özellikle çocuk tedavisinde kullanılan ilaçlar artı iğneler, antibiyotikli iğneler onların bulunmasında bayağı bir sıkıntı var. İlaçlara ortalama yüzde 37 civarında zam geldi. Bizim kârlılığımız ilacın kademesine göre değişen bir durum 1. 2. 3. kademe ve 4. ve 5. kademe olarak ayrılıyor. Kademe yükseldikçe bizim elde ettiğimiz kâr azalıyor. Misal rakamlar farazi 1. 2. 3. kademedeki ilaçlardan yüzde 25 kâr ediyorsanız bu ilaca zam geldiğinde ilaç 4. kademeye çıkarsa, o zaman bu kâr marjı yüzde 13-14’lere düşüyor. İlaca zam gelmiş olması bizim için çok bir anlam ifade etmiyor. Tersine kârımızın düştüğü durumlarda çok oluyor. O yüzden eczacılar olarak bizim asıl isteğimiz ilaca zam gelmesi değil bu baremlerin, kademelerin tekrar düzenlenmesi.

"BULUNMAYAN İLAÇLARA VATANDAŞIN TEPKİSİ VAR"

Vatandaş açısından biraz sıkıntılı. Şimdi ilaca zam geliyor fakat aynı oradan ilacın kamu oranında fiyatı artmadığı için ilaçlarda çıkan fark artıyor. Bu da doğal olarak vatandaşa, vatandaşın cebine yansıyor. Mesela ortalama bir B grubu reçetesinde, özellikle çocuk reçeteleri antibiyotiklerin, ağrı kesicilerin olduğu reçetelere genelde 100 TL, 120 TL masraf çıkıyor. Bu da tabi haliyle vatandaşı zor duruma sokuyor. Bulunmayan ilaçlara vatandaşın tepkisi haliyle tedavi olamadıkları için belli tepkiler alıyoruz. Ama vatandaşta şunu biliyor ki bu ilaçları eczane alıp stok yapmıyor elinde olsa zaten verecek. Bu konuda muhatap biz olmadığımız için çok aşırı şu anlık eczane olarak almıyoruz ama ilerleyen durumlarda nasıl olur bilemiyorum. Vatandaş bir gece nöbetinde üç eczane nöbetçi, tek tek eczane dolaşıyor saatlerce bir tane ilaç aramak zorunda kalıyor bu da haliyle zor bir durum.

"İLAÇLARA ZAM GELMESİN, SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR KADEME DÜZENLEMESİ GELSİN"

Bizim amacımız ilaca zam gelmesi değil vatandaşı da düşünerek söylüyorum bunu cebinden daha az para çıkması için ilaca zam gelmesin ama eczanelerin ekonomilerinin de sürdürülebilir bir kademe düzenlenmesi yapılsın ve herkes rahat etsin. Asgari ücret, elektrik, kira vs. astronomik bir şekilde artıyor. Yılda yüzde 30’luk zam geldi, yüzde 20, yüzde 50-60 zamla biz de zam aldıkça dediğimiz gibi kâr oranımız artmıyor. Giderlerimiz iki katı artıyor bizim belki de bürüt kâr marjımız bir yıl sonrasına yüzde 20-30 artıyor. Bu da haliyle kazandığımız parayı git gide azalttığı için mecburen elaman çıkartmak zorunda kalıyoruz daha sonrasında da bu olay eczane kapanmasına doğru gidiyor maalesef."

ECZACI CUMA UYGUR: "İLAÇLARA YÜZDE 40 ORANINDA ZAM GELDİ"

İlaçlara yüzde 40 oranında zam geldiğini belirten eczacı Cuma Uygur, “İlaçlar çok sıkıntılı. Antibiyotik şuruplar hiç yok piyasada milletimiz hep şikayetçi. Nasıl düzelir nasıl olacak hiç bilmiyorum durum daha belli değil. İlaçlarda MF çekildiği için kâr oranı da düştü. Antibiyotik, çocuk şurupları yok. Vatandaş çok tepki gösteriyor, tepki gösterse de yapacak bir şey yok ilaçlara yüzde 40'a yakın zam geldi. Cam şişelere çok fazla zam geldiği için üretici firmalar üretimi durdurdu. Ortada bir kriz var çoğu eczane gidebilir, her eczane gitmese de bazı eczaneler kapatmaya gidebilir. Çünkü dükkan kirasıydı, elemanıydı yetişmez. İlaç yok zaten, satacağı ilaçta olmayınca ne yapsın mecbur kapatacak.

Çok fark çıkıyor ilaçlara, vatandaşa yazık. Emekliler çok şikayet ediyor, biz emekliyiz ama yapacak bir şey yok devlet ödemesini kısıtladı. Muadiller var vatandaş onlardan da almak istemiyor. Şikayetçiler, bize çatıyorlar bize sıkıntı yapıyorlar da bizim de yapacak bir şeyimiz yok. Sadece bizde değil Aksaray’da çoğu eczane de ilaç yok. Nöbetçi eczaneler ana baba günü gibi kuyruk oluyor ilaçları bulamadığı için vatandaşlarımız mağdur oluyor” dedi.

AKSARAYLI VATANDAŞ: "ARADIĞIMIZ İLAÇLARI GENELDE BULAMIYORUZ"

Aradığı ilaçları genellikle bulamadığını belirten Aksaraylı vatandaş Pakize Işlak, “İlaç arıyorum genellikle antibiyotik, bulamıyorum buna nasıl bir çözüm bulunabilir bunu da bilmiyorum. Her şeye zam geldiği gibi ilaçlara da zam geliyor ve ilaç temin edemiyoruz bulamıyoruz ilaçları ve zorluk çekiyoruz. Nasıl olacak? Peki böyle ne yapacak vatandaş” dedi.

İlaç sorununun bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini söyleyen Aksaraylı Büşra Nur Yıldırım, “İki üç gün önce aynı problemi ailecek biz de yaşadık hastalık çok fazla ve antibiyotik türevi ilaçların hiç birini bulamıyoruz gerekli kontroller yapılamıyor ve gerekli ilaçlar temin edilemiyor bu yüzden ilaç problemi yaşıyoruz. Tabi ki hastalıktan problem yaşıyoruz hepimiz ve bu konunun bir an önce çözüme kavuşması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.