Aksaray-Kırşehir Eczacılar Odası Başkanı Fatih Özçiftçi, depremden etkilenen 10 ilde ilaç ve eczacılık hizmetlerinin eksiksiz devam ettiğini belirterek, "10 ilde 26 adet sahra eczanemiz kuruldu. Türk Eczacıları Birliği ve 54 bölge eczacılar odası vasıtasıyla 10 ilin tamamına yayılmış durumda, ilaç ve eczacılık hizmetleri eksiksiz orada devam ettiriliyor” dedi.

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray-Kırşehir Eczacılar Odası Başkanı Fatih Özçiftçi, depremden etkilenen 10 ilde ilaç ve eczacılık hizmetlerinin eksiksiz devam ettiğini belirterek, "10 ilde 26 adet sahra eczanemiz kuruldu. Türk Eczacıları Birliği ve 54 bölge eczacılar odası vasıtasıyla 10 ilin tamamına yayılmış durumda, ilaç ve eczacılık hizmetleri eksiksiz orada devam ettiriliyor” dedi.

Aksaray-Kırşehir Eczacılar Odası Başkanı Fatih Özçiftçi, 6 Şubat’ta meydana gelen depremden hemen sonra depremzedelerin acil ihtiyaçları olabilecek mama, biberon, bebek bezi, hasta bezi, hijyenik ped temin ederek valilik kanadıyla bölgeye gönderilmesini sağladıklarını söyledi.

"10 İLDE 26 ADET SAHRA ECZANEMİZ KURULDU"

Fatih Özçiftçi, ANKA Haber Ajansı’na bugün yaptığı açıklama şöyle konuştu:

"10 ilde 26 adet sahra eczanemiz kuruldu. Türk Eczacıları Birliği ve 54 bölge eczacılar odası vasıtasıyla 10 ilin tamamına yayılmış durumda, ilaç ve eczacılık hizmetleri eksiksiz orada devam ettiriliyor. Biz de buradan dört eczacı arkadaşlarımızla birlikte Pazarcık ilçesine gittik, orada Kastamonulu eczacı meslektaşlarımızla beraber eczanesinin kurulumunu sağladık. Pazarcık depremin merkez üssü, orada daha sonra ikinci sahra eczanemiz de kuruldu ve vatandaşa, depremzede kardeşlerimize tamamen eksiksiz tüm hizmeti sunduk. Biz dört gün kaldık, bizden sonra üçer gün esasına dayanarak eczacı meslektaşlarımız orada görev aldı. Pazarcık ve Kahramanmaraş’ta 12 eczacı arkadaşlarım görev aldı. Bizim bölgemizden daha sonra Türk Eczacıları Birliği’nin koordinesiyle 26 sahra eczanesindeki görevler eczacı odalarına bölündü. 20-21-22 Şubat itibari ile bu görevi Aksaray ve Karaman Eczacı Odası devraldı. Dün sabah 22 eczacı arkadaşlarımızı bölgeye gönderdik. Bölgedeki koordinasyonu Aksaray ve Karaman Eczacılar Odası olarak biz yürütüyoruz. Vatandaşa orada tamamen ücretsiz ilaç veriliyor. Farmainbox sisteminde toplanan ilaçlar, eksik ilaçların temini depolar vasıtasıyla sahra eczanelerimize aktarılıyor. Buradan gönderilen ilaçların tamamı tasnif edildi, raf düzeni kuruldu, sistematik bir şekilde vatandaşa ücretsiz ulaşımı sağlandı.

"VATANDAŞLAR EVİNDEKİ İLAÇLARI GETİRİYOR"

İlaç konusu hassas bir konu. İlacın muhafazası, içindeki doz miktarı, miadı çok önemli bir konu. Bizim evdeki kullanılmış ilaç konusunda bir talebimiz olmadı, yalnız vatandaşlarımız bu duruma hassasiyet gösterdiler, duyarlılık gösterdiler, ilaçların toplanıldığı bilgisi bize geldi. Toplanan ilaçların miat kontrollerini, işlenen doz miktarlarını kontrol ederek tasnifini yaptık. Neye yaradığına göre ayrı kolilere koyarak, üzerlerine isimlerini yazarak bölgeye gönderimi sağladık. Oraya gittiğimizde de gördük, Türkiye’nin her yerinden böyle ilaçlar geliyor. Orada vatandaşa tamamen bu ilaçlar ulaştırıldı. Bölgede ilaç ihtiyacı tamamen karşılanıyor. Eksik ilaçların Türk Eczacılar Birliği vasıtasıyla açılan depolardan gönderimi sağlanıyor.

"DEPREM BÖLGESİNE POZİTİF AYRIMCILIK"

Depremden önce başlayan, özellikle hastalığın zirve yaptığı ocak ayının ortası gibi soğuk algınlığı ilaçlarında, antibiyotik ilaçlarında, özellikle şişeli çocuk şuruplarında ciddi sıkıntı yaşamıştık. Bunun nedeni, daha önceki enflasyonist ortam, eczacıların kullandığı araç gereçlerin fiyatlarının çok artması, ilaç fiyat kararnamesindeki euro kurundan kaynaklı zaten deprem öncesinden gelen sıkıntılarımız vardı. Ama bunu hep birlik olup bu acı günlerde beraber tolere etmeye çalışıyoruz. 10 ile pozitif bir ayrımcılık yaparak daha hızlıca ilaçların gitmesini sağlıyoruz.

"49 ECZACI ARKADAŞIMIZI KAYBETTİK"

Deprem bölgesinde çok ciddi ilaç toplanmış durumda. Vatandaşın tedavisine yönelik karşılanmayan ilaç neredeyse yok diyebilirim. Tamamen vatandaşa ulaşılabiliyor. Daha öncesinden bazı ilaçların bulunamaması; mevcut ama tam muadil olup verilebilecek ilaçlar var, endikasyon muadil olarak onun yerini tutacak başka ilaçlar var. Bu anlamda deprem bölgesindeki hastaların ilaç tedavisinin kesinlikle gecikmediğini söyleyebilirim. Türk Eczacıları Birliği’nin ve eczacı arkadaşlarımızın üzerine düşeni yaptığını ve bundan gurur duyduğumuzu belirtmek isterim. Büyük bir acı yaşadık. Bütün kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Biz de 49 eczacı arkadaşımızı kaybettik. Allah’tan onlara rahmet diliyorum, ailelerine sabır diliyorum. Adıyaman Eczacı Odası Başkanı’mızı kaybettik, bütün ailesine ve yakınlarına sabır diliyorum."