TUNCAY TÜRKGÜLÜ 

(DÜZCE)Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yaşayan vatandaşlar, pazar fiyatlarından dert yandı. Alaşıverişe gelen bir vatandaş "Pazar çok pahalı, ihtiyaçları almaya geldik. Bir pazara çıkıyoruz 2 bin lira para gidiyor” diye konuştu. Biri pazarcı da “Vatandaş haklı. Ben emekliyim ama çalışıyorum, benim aldığım 11 bin 600 lira maaş bir gün yetiyor. Bir öğrencim var, kiram da yok, ama yok yetmiyor" diye konuştu.

Düzce'nin Akçakoca ilçesi Hüseyin Yanmaz Kadınlar Pazarı'nda vatandaşlar fiyatların pahalılığından yakındı. Pazarda sebze ve süt satan esnaf, "Bahçeden kendi ürettiklerimizi burada satmaya çalışıyoruz. Süt, minci, yoğurt satıyoruz. Alışveriş çok kötü kimse alamıyor, ekonomimiz çok kötü, alım gücü çok zorlaştı. Fiyatlar insanlara çok geliyor, bu gidişatı hiç iyi görmüyorum, inşallah düzelir" dedi.

"Ben bu yaşıma kadar böyle birşey görmedim"

Pazarda alışveriş yapan 70 yaşındaki kadın, pazar fiyatlarının çok pahalı olduğunu belirterek, "Çok pahalı, çok kötü, bir çocuk okutana, evi kira olana böyle bir hayat yok. Ben 70 yaşındayım, hiç böyle bir hayat görmedim. 70 yaşına girdim çocukluk hayatımdan beri böyle bir şey görmedim, olamaz böyle bir şey. Çok sıkıntıda olan gençler var, görmüyor musunuz siz İstanbul sokaklarını o ona dalıyor, millet stresten ölüyor, açlık stresi" dedi.

Bir emekli maaşı ile geçinen bir kadın ise, "Her şey ateş pahası, düzeleceğini hiç zannetmiyorum. Peynir zeytin alsak yetmiyor bile. Benim eşim emekli sadece, ben emekli değilim. Emekli maaşı yetmiyor, zaten bir ev kirasına yetmiyor. 10 bin liradan aşağı ev yok Akçakoca’da. Bunun elektriği, doğal gazı..." dedi.

''Ben de emekliyim maaşım sadece bir gün yetiyor''

Seyfullah Danışmaz adlı satıcı da vatandaşın çok haklı olduğunu belirterek, "Ben Akçakoca ve Ereğli pazarındayım, fiyatlarımız bizim uygun ama nakliye fiyatları çok pahalı masraflarımız var. Halden alıp getiriyoruz, vatandaş haklı. Ben emekliyim ama çalışıyorum, benim aldığım 11 bin 600 lira maaş bir gün yetiyor. Bir öğrencim var, kiram da yok, ama yok yetmiyor. Vatandaş ondan haklı. Malı getirmek büyük maliyetler getiriyor, malın fiyatın 2 ve 3 misli oluyor" diye konuştu. 

 

Kaynak: anka