MSB: "IRAK'IN KUZEYİNDEKİ GARA, METİNA, HAKURK VE KANDİL BÖLGELERİNDE BULUNAN TERÖRİST HEDEFLERİNE BUGÜN HAVA HAREKATI İCRA EDİLMİŞ, TOPLAM 16 HEDEF İMHA EDİLMİŞTİR" MSB: "IRAK'IN KUZEYİNDEKİ GARA, METİNA, HAKURK VE KANDİL BÖLGELERİNDE BULUNAN TERÖRİST HEDEFLERİNE BUGÜN HAVA HAREKATI İCRA EDİLMİŞ, TOPLAM 16 HEDEF İMHA EDİLMİŞTİR"

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, TBMM’nin 2024 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; “Büyükşehir belediyeleri haricinde, bir tane kayyum belediyesinin denetlenmediğini ben fark ettim. 2022 raporları içerisinde bir tane kayyum belediyesi yok. 22 tane il belediyesi denetlenmiş, bir tane kayyum yok. 116 tane ilçe belediyesi denetlenmiş, aralarında bir tane kayyum yok. 48 tane belediye şirketi denetlenmiş, aralarında bir tane kayyum belediyesinin şirketi yok. Bu durum sizce tuhaf değil mi?” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, TBMM’nin 2024 yılı bütçe teklifi üzerindeki görüşmeler sürüyor.  CHP Manisa Milletvekili ve komisyon üyesi Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, şunları söyledi:

“Büyükşehir belediyeleri haricinde, bir tane kayyum belediyesinin denetlenmediğini ben fark ettim. 2022 raporları içerisinde bir tane kayyum belediyesi yok. 22 tane il belediyesi denetlenmiş, bir tane kayyum yok. 116 tane ilçe belediyesi denetlenmiş, aralarında bir tane kayyum yok. 48 tane belediye şirketi denetlenmiş, aralarında bir tane kayyum belediyesinin şirketi yok.

Bu durum sizce tuhaf değil mi? İl, ilçe, büyükşehir olarak baktığımız zaman 48 tane kayyum ile idare edilen belediye var. Kayyum uygulamasının anti demokratik olduğu bilinen bir gerçek. Tartışmaya gerek yok. Bu uygulamanın hukuksuz olduğunu biliyoruz. Ama bu tartışmadan bağımsız olarak bunun tesadüf olup olmadığını ben size sormak istiyorum.

116 tane belediye ile ilgili rakamlar var. Hangi belediyelerin denetlendiği burada ifade edilmiş. Siz sunumuzda 136 olduğunu söylemiştiniz. Arada 20 fark var. Mesela bu 20 belediye arasında, kayyum belediyesi var mı?

Kayyum belediyeler geçtiğimiz dönemlerde denetlenmiş diye baktığımız zaman orada da denetlemenin yapılmadığını görmekteyiz. Şırnak 2018 yılında denetlenmiş en son, 2019 yılında kayyum atanmış, o tarihten sonra Şırnak bir daha Sayıştay tarafından denetlenmemiş.

Mahalli idare şirketleri arasında denetlenen bir tane kayyum belediyesine bir şirket yok. Denetlenen şirketlere baktım. 22 il belediyesi denetlenmiş; 10 tanesi CHP, 1 tanesi TKP, 4 tanesi MHP, 7 tanesi AKP. CHP’nin 10 tane belediyesi var. 10’u da 2022 yılı içinde denetlenmiş. Biz CHP’li belediyeler niye denetleniyor diye bir şey demiyoruz. Sıkıntımız şu: CHP’li belediyeleri denetlemekten neden AKP’li belediyelere sıra gelmiyor. Niye kayyumlara sıra gelmiyor? 116 tane ilçe belediyesi denetlenmiş, bunların 52 tanesi CHP’li belediye. 4 tanesi İYİ Parti, 6 tanesi MHP’li gerisi de AKP’li belediyelerden oluşuyor.”