CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren projesi çalışmaları sırasında iki işçinin yaşamını yitirmesine neden olan kazaya ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na; “Şantiyede gerekli önlemler alınmamış mıydı? İki işçimizin yaşamını yitirmesinin hesabını kim verecek? Can güvenliğinin sağlanması, tüm siyasi kaygıların çok önünde gelir” diye sordu.

CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2019’da temelini attığı Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi çalışmaları sırasında önceki gün meydana gelen kazada iki işçinin yaşamını yitirmesini Meclis gündemine taşıdı. Yazgan, TBMM Başkanlığı’na Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Yazgan, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2019’da temelini attığı, 2023 olarak öngörülen bitiş tarihinin 2028’e ertelendiğini, yıl geçtikçe katlanan maliyetin ise 5 yılda yüzde 300’ü aşan artışla 35.9 milyar liraya çıktığını hatırlatarak, konuya ilişkin verdiği soru önergesinin Bakan Uraloğlu tarafından yanıtlanmamasını eleştirdi. Yazgan, “Beceriksizlik, iktidar için arşa çıkmış durumda. İktidarın hamasetinin faturası, halka kesiliyor” dedi.

"HESABINI KİM VERECEK"

CHP SÖZCÜSÜ YÜCEL: "ANAYASAL KURUMLARI YOK SAYIP, ANAYASA'YI İHLAL EDENLERLE CHP'NİN MUTABIK OLMASI SÖZ KONUSU DAHİ DEĞİLDİR" CHP SÖZCÜSÜ YÜCEL: "ANAYASAL KURUMLARI YOK SAYIP, ANAYASA'YI İHLAL EDENLERLE CHP'NİN MUTABIK OLMASI SÖZ KONUSU DAHİ DEĞİLDİR"

Projenin iki işçinin yaşamını yitirmesine neden olan iş cinayetiyle gündeme geldiğini kaydeden Yazgan, şunları kaydetti:

“Yurttaşların vergileriyle yürütülen kamu projelerini seçim yatırımına dönüştüren iktidar, bu projelerden oy devşirmeyi alışkanlık haline getirdi. Son olarak Bakan Uraloğlu, 23 Şubat’ta Kırklareli’nde katıldığı bir açılış programında Halkalı-Kapıkule Hızlı Projesi’ni överken, diğer yandan Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adayına oy istemişti. Bakanın bu konuşmasının üzerinden bir ay geçmeden iş cinayeti yaşandı. Projede yer alan iki işçi, toprak kayması nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu, projenin 5 yıl gecikmesinden daha büyük sorunların olduğunu gösteriyor. Bu iş cinayeti neden yaşandı? İş güvenliği neden eksik kaldı? Şantiyede gerekli önlemler alınmamış mıydı? İki işçimizin yaşamını yitirmesinin hesabını kim verecek? Sayın Bakan, Meclis’e yönelttiğimiz soruları görmezden gelmeyi tercih ediyor ancak bu iş cinayeti, gözlerini kapatarak geçiştirebileceği bir olay değil. Can güvenliğinin sağlanması, tüm siyasi kaygıların çok önünde gelir.”

Yazgan, Bakan Uraloğlu’na şu soruları yöneltti:

“Projede iş güvenliği kapsamında ne gibi önlemler alınmıştır? İşçilerin can güvenliğinin sağlanması için alınan önlemler denetlenmiş midir? 2 işçinin yaşamını yitirdiği olaya ilişkin idari soruşturma başlatılmış mıdır?”

 

Kaynak: anka