İran devletinden depremzedelere hiçbir yardım yapılmadı

Meydana gelen deprem sonrası İran devletinden depremzedelere hiçbir yardım yapılmadı.

İran devletinden depremzedelere hiçbir yardım yapılmadı

Depremde en çok etkilenen yerlerden biri olan Kirmanşan eyaletine bağlı Serpel Zehaw’de deprem mağdurlarına yardım edilmediği için yurttaşlar kaymakamlık binası önünde toplanıp, yetkilileri protesto etti. Mağdurların verdikleri bilgilere göre, İran rejimi güçlerine bağlı pastarla, toplatılan yardımlara el koydu. Yardımların da ihtiyaç sahiplerine eşit dağıtılmadığı belirtildi. Yurttaşlar, “Çocuklarımız geceleri soğukta, aç ve susuzlar” dedi.Serpêl Zehaw ile ilgili görsel sonucu

‘Vatan bizi bekliyor’ kampanyası

iRAN' ın Meriwan kentinde, “Vatan Bizi Bekliyor” adıyla, depremzedeler için bir yardım kampanyası başlatıldı. 7’den 70’e herkesin katıldığı yardım kampanyası 4 gündür devam ediyor. Yaşanan acılar nedeniyle yas ilan edilen kentte, toplanan yardımları yurttaşlar tarafından Kirmanşan’a götürülerek, deprem mağdurlarına ulaştırılıyor. İran rejiminin baskıları ve güvenlik nedeniyle kameralara konuşmak istemeyen yurttaşlar, İran yönetiminin deprem mağdurlarına gerekli yardımları yapmadığını, bu nedenle kendi imkanları ile yardım toplayarak Kirmanşan’a ulaştırdıklarını kaydetti. Kampanyayı yürüten yurttaşlar, kollektif bir çalışma ile seferber olduklarını dile getirerek, soğuk hava koşullarına rağmen, genç, yaşlı demeden tüm yurttaşların kampanyaya katıldığına dikkat çekti.
Kampanyaya, Bokan kentindeki sivil toplum kuruluşları ile Tahran Ünviversitesi’ndeki  sivil toplum örgütleri de eşzamanlı katıldı.Serpêl Zehaw ile ilgili görsel sonucu

Deprem bölgesine gitmeye hazırız

Yaşanan depremde yüzlerce kişi yaşamını yitirirken, binlerce kişi de yaralandı. Bu duruma ilişkin gelecek olan talepleri beklediklerini söyleyen Tabipler Odası Diyarbakır Eşbaşkanı Selma Güzel, “Her türlü destek ve dayanışma için hazırız” dedi.
Depremzedelere ilişkin bir sağlık hizmeti ekibi oluşturduklarını ifade eden Diyarbakır Tabipler Odası eşbaşkanı Selma Güzel, depremin yaşandığı bölgede temel ihtiyaçlar hakkında fikirlerinin olmadığını ama bunun için talepleri beklediklerini kaydetti.

İran ile sağlıklı bir iletişim kuramadıklarını belirten Güzel, “Resmi kurumlar aracılığı ile Ankara düzeyinde AFAD ve UMKE bir ekip gönderdi. Aynı zamanda Habur Sınır Kapısı’nda da bekleyen bir ekip var. Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde bizden bir talepleri olmadığını söylediler. Ama biz her ihtimale karşı sağlık açısından oluşturduğumuz ekibi bekletiyoruz” diye konuştu.

‘En önemli sorun kış ayı şartları’

Herhangi bir talep olursa bölgeye gitmeye hazır olduklarını kaydeden Güzel, “Bölgeye gitmek isteyen sağlıkçıların listesinin oluşturduk. Herhangi bir talepte, listede yer alan arkadaşlarımız gidecek. Ayrıca bir ekip hazırlayıp inceleme konusunda da bölgeye gidebiliriz” dedi.

Halepçe’de çeşmeler kurudu

Halepçe Vali Yardımcısı’nın verdiği bilgilere göre, depremin ardından Halepçe’de birçok su kuyusu ve çeşme kurudu. Konuya ilişkin bilgi veren Çawig köyü sakinlerinden Baqî Ebdullah, köyde bulunan 70 yıllık Zerdiyan Çeşmesi’nin depremin ardından tamamen kuruduğunu söyledi. Ebdulla, “Köy çeşmemiz depremin akşamına kadar akıyordu. Sabah kalkıp baktığımda çeşmeyi tamamen kurumuş halde gördüm. 63 yaşındayım, hiçbir zaman bu çeşmenin kuruduğunu görmedim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2017, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER